Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Gözlerini şimdi de denize diktiler
Share 16 May 2018

Balıkesir’e bağlı Ayvalık’ın en geniş sahil şeridi Altınova bölgesi, maden şirketlerinin tehdidi altında.

 

 

 

 

 

karadiken.org’da yer alan habere göre Altınova denizinde maden çıkarmayı planlayan Orhan Kandemir Densan Madencilik Şirketi’nin, bir yıllık maden arama ruhsatı aldığını öğrenen Ayvalıklılar, eylem yaptı. Karara tepki gösteren Ayvalıklılar, “Dağlar, dereler bitti; sıra denizlere mi geldi” dedi. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer de yaşam savunucularıyla birlikteydi.

 

Densan maden şirketinin ön arama ruhsatı aldığının öğrenilmesi üzerine harekete geçen Ayvalık Çevre Koruma Derneği, Altınova sahilinde maden çıkartma girişimlerini durdurmak amacıyla bir dizi girişimde bulunmuştu. Ege kıyılarının doğal zenginliğinin yanı sıra, tarihsel zenginliğe de sahip olduğunu belirten dernek yetkilileri, geçen hafta Bodrum Deniz Müzesi’nden dalgıçları davet ederek denizde bir inceleme gerçekleştirdi. Altınova sahilinin doğal bir tarih müzesi olacak kadar zengin olduğunu tespit eden dalgıçların çalışmaları, bir rapor haline getirilerek Balıkesir Kültür ve Tarihi Varlıklar Müdürlüğü’ne iletilmiş durumda.

 

 

Altınova denizinin SİT alanı ilan edilmesini talep eden Ayvalıklılar, Altınova sahilinde gerçekleştirdikleri protestoda, maden şirketlerini Ayvalık’a sokmayacaklarını dile getirdiler.

 

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Mimar Will Alsop  70 yaşında hayatını kaybetti… Editör: Eleanor Gibson   “Mimarlığın en büyük karakterlerinden ve yeteneklerinden biri” olarak tanımlanan İngiliz mimar Will Alsop, kısa bir hastalıktan sonra 70 yaşında öldü.     Son zamanların başarılı ismi ve mimarlık firması All Design’ın kurucusu olan Alsop dün 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü hastanede öldü.   Mimar [...]
ARŞİV
Subscribe