Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Şile’ye taşocağı tehdidi
Share 14 May 2018

İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan Ahmediye Köyü ile Yaylalı Köyü yakınında kurulması planlanan taşocağı işletmeleri için ÇED süreci başladı. Söz konusu taşocağı, Ömerli Havzası’na yakın ormanlık alanda kalıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönem CHP’li Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan, konuya ilişkin BirGün’e konuştu. Doğan, taşocağının kurulmasıyla birlikte Şile’deki doğal yaşam alanlarının yok alacağının altını çiziyor. Doğan, şunları ifade ediyor: “Bu durum kabul edilemez, bu bir doğa ve çevre felaketine davetiye çıkarmak anlamına gelir. Yerleşim alanına yakın olan bu alan, ormanlıktır ve yakınında akan dere bulunuyor. Birilerinin ticari kazancı uğruna bu bölgedeki yeşili, doğal yaşamı, akarsu yataklarını, köylülerin tarım arazisinin yok edilmesi göz ardı edilerek ÇED raporu verilmesi asla kabul edilmemeli.”

 

 

İnsan aklıyla alay ediyorlar

 
Bölgede yaşayan yurttaşlarla birlikte konuyu yargıya taşıyacağını belirten Doğan, sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Bu bölgede taşocağı ve benzeri işletmelere izin verilmesi yasalara aykırıdır. Havadan görülebilir, bu alan tamamen ormanlık ve su havzasının civarında. Bölgede böylesine doğayı tahrip edecek işletmelere izin vermek insanların aklı ile alay etmek demek. Bu tür işletmelerde üretim sırasında kullanılan patlayıcılar geniş bir alanda telafisi mümkün olmayan tahribata ve zararlara yol açar.”

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Tasarım: FreelandBuck                     Los Angeles ve New York merkezli mimarlık ofisi FreelandBuck geçtiğimiz günlerde Culver City, Los Angeles’ta yeni bir konut projesi olan Second House’u tamamladı. 1.500 metrekarelik yeni ev, iç ve dış hacimlerin karmaşık bir birleşimidir. Mevcut bir konutun arkasındaki dar bir alanda yer alan [...]
ARŞİV
Subscribe