Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Kaohsiung Sosyal Konut
Share 8 May 2018

Tasarım: Mecanoo Architecten

 

 

 

 

 

 

 

 

Mecanoo’nun Sosyal Konut felsefesi, esneklik, özel ve kamusal alanların doğru dengesi, karma konut tipleri, çevre ve kimlik ile bağlantılı olarak tanımlanan ekonomik yaşam alanlarının gelişimine odaklanmaktadır. Kaohsiung’daki konut kompleksi, öğrencilerden, genç çiftlerden çocuklu ailelere, yaşlılara veya özel ihtiyaçları olan kişilere kadar çok çeşitli kullanıcılar için tasarlanmış 25 ila 75 m² arasında 234 üniteye ev sahipliği yapacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sky Park

 

 

Yeni yeşil koridor ile demiryolundaki mevcut mahalle arasında yer alan Konut Kompleksi, tüm alan için karma kullanımlı binalarla daha büyük bir kentsel imar projesinin bir parçası olacaktır. Üçgen arsa, avlu etrafında yeşil bir gölgelik ile bağlanan iki binanın şeklini tanımlar ve bu da konut sakinleri için bir giriş görevi görür. Zemin kattaki ticari alanlar sokak yaşamı yaratır ve binanın etrafındaki kamusal alanları harekete geçirir. Doğu binası, dairelerin çoğunu barındırırken, batı kulesi, sosyal tesisler, daireler ve bir üst düzey gündüz bakım merkezi ile karma kullanım programını yoğunlaştırıyor. Çeşitli katlarda dağıtılan ve yeşil teraslarla birbirine bağlanan Sky Park, sakinleri ve yerel topluluğu bir araya getiren halka açık bir sosyal merkez olarak çalışıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cephe

 
Dikey elemanların ve pencerelerin eğlenceli bir ızgarası, cephede çeşitli ritimler yaratır. Yapı ve dış duvarlar arasındaki derinlik, gölge sağlar ve dairelerin içindeki güneş ısısı kazanımlarını azaltır. Dış cephe malzemelerinin duvarları, sütunları ve plakaları kaplamak için kullanıldığı Tayvan’daki çoğu konut bloğundan farklı olarak, Mecanoo’nun bu sosyal konut için tercihi, yapı ve duvarlar arasında bir kontrast yaratmaktır: yeşil ve beyaz renkli seramik fayanslar, kaplanmış yapısal ızgarayı doldurmak için kullanılır sıvada. Büyük ölçüde Tayvan mimarisinde kullanılan tipik bir malzeme olan renkli fayanslar Kaohsiung Sosyal Konutunun görsel kimliğini şekillendirmek için eğlenceli bir kompozisyonda bir araya geliyor.

 

 

 

Program: 915m² ticari alan, 330m²’lik sosyal tesisler (spor salonu, ortak mutfak, okuma odası ve açık alanlar), 137 araçlık otopark ve 266 adet scooter olmak üzere toplam 28.600 m²’lik 234 adet konut kompleksi.

 
Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Tasarım: FreelandBuck                     Los Angeles ve New York merkezli mimarlık ofisi FreelandBuck geçtiğimiz günlerde Culver City, Los Angeles’ta yeni bir konut projesi olan Second House’u tamamladı. 1.500 metrekarelik yeni ev, iç ve dış hacimlerin karmaşık bir birleşimidir. Mevcut bir konutun arkasındaki dar bir alanda yer alan [...]
ARŞİV
Subscribe