Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Düşüşteki konuta yine KDV desteği
Share 7 May 2018

İnşaatta kötüye gidişi durdurmak isteyen hükümet konutta altı aylığına KDV indirimine giderken alkolde ÖTV artışına karar verdi.

 

 

 

 

 

Konuttaki büyük düşüşü durdurmak isteyen hükümetten, seçim öncesi vergi indirimi adımı geldi.

 

 

Maliye Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, “gayrimenkul sektöründeki gelişmeler dikkate alınarak” taşınmazların alım-satım maliyetlerine ilişkin vergiler 6 aylığına azaltıldı. Bu kapsamda yüzde 18 KDV oranına tabi konut teslimlerindeki oran 31 Ekim’e kadar uygulanmak üzere yüzde 8’e indirildi. Tapu harcı oranı da aynı dönemde yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürüldü. Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında azalmıştı. Geçen yıl da konut satışlarını artırmak için vergi indirimi gelmişti.

 

 

İşverenleri sevindirecek bir başka vergi düzenlemesi daha yapıldı. 7103 sayılı kanun ile gelecek yıl sonuna kadar sanayi sicil belgesini haiz mükelleflerce imalat sanayisinde kullanılmak üzere iktisap edilecek yeni makine ve teçhizat teslimleri KDV’den istisna tutulurken, bunlara ilişkin iki kat hızlı amortisman uygulanmasına imkân tanındı.

 

 

Söz konusu düzenlemelerin, bütçe açığını daha artırması ve ekonominin daha fazla ısınmasına neden olması bekleniyor.

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet

1 Yorum
  1. bu pompalamanın da bir nihayeti var sonunda. eskiden ithal ikamecilik vardı, devlet gümrük duvarlarını yüksek tutar yerli sanayi satış yapsın zenginleşsin diye. şimdi inşaat sektörüne devlet vergi indirimi yapıyor, promosyonlar düzenliyor, sanki müşteri gibi bu büyük konut üreticilerinin dairelerini üstelik firmaların belirlediği fiyatlardan satın alıyor, alıyormuş gibi yapıp kredi açıyor, falan. geçmiş daha masummuş, devlet eliyle zenginleşme şimdi açıktan yürütülüyor.

    Coşkun Kılıç | 17 May 2018


Yorum yazmak için


Tasarım: FreelandBuck                     Los Angeles ve New York merkezli mimarlık ofisi FreelandBuck geçtiğimiz günlerde Culver City, Los Angeles’ta yeni bir konut projesi olan Second House’u tamamladı. 1.500 metrekarelik yeni ev, iç ve dış hacimlerin karmaşık bir birleşimidir. Mevcut bir konutun arkasındaki dar bir alanda yer alan [...]
ARŞİV
Subscribe