Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
SOM’ dan ÖĞRENCİLER İÇİN KONUT…
Share 4 May 2018

UCSB, San Joaquin Daireleri ve Bölgesel İyileştirmeler

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım: Skidmore, Owings ve Merrill

 

 

SOM, Kaliforniya Üniversitesi, Santa Barbara kampüsündeki konutların ana planlaması ve mimari tasarımı için bir ekip oluşturdu. Proje, öğrenciler için yeni apartman dairesi konutları ve olanaklarının yanı sıra personel ve fakülte konutları, bir yemek ortakları, bir kafe ve bir market yaratmak için başlatıldı. Geliştirme projesi, mevcut bir rezidans salonunun yakınında inşa edilmiş ve 1000′den fazla ek öğrenciyi ağırlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

Üç ana bölgeye ayrılan sitenin organizasyonu, konutlara ve olanaklara yaya ve bisiklet erişimi sunan, dişli dolaşım yollarının bir ızgarasına dayanmaktadır. Aktif plazalar, dinlenme tesisleri ve avlu bahçeleri, kampüs planının anahtar bileşenleri olarak cömertçe kullanılırken öğrenci sosyal yaşamını arttırması planlanmıştır. Bu alanlar, öğrenci konut kümeleri için bir varış duygusu yaratır ve aynı zamanda çevredeki yerleşim bölgelerine de bağlanır. Biyofiltrasyon ekiciler ve biyoyakıtlar, saha boyunca stratejik olarak yer almakta ve sulak alanların akması için filtreleme gerçekleştirmektedir.

 

 

 

 

 

 

Ana plana ek olarak SOM, hem üniversite hem de komşu topluma hizmet veren bir öğrenci evi ve bir market sunan Tenaya Kuleleri’ni tasarladı. Doğudan batıya yönelen, altı katlı binalar birbirine paraleldir ve aktif bir plazayı tanımlar. Bir rekreasyon odası ve çalışma salonu ile plazada bağımsız bir pavyon, tüm öğrencilere açıktır.

 

 

 

 

 

 

 

Kulelerde yaşam alanları, plazaya bakan balkonlara açılmaktadır. Yatak odaları ise etkinlikten uzaktadır. Çalışma salonları ve dinlenme odaları, sosyal yaşamı teşvik etmek için çoğu katta merkezi olarak yer almaktadır. Kuleler, doğal havalandırma, çatıdaki güneş enerjili sıcak su kollektörleri ve enerji kullanımını azaltmak için maksimum gün ışığı gibi bir dizi sürdürülebilir özelliğe sahiptir.

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Tasarım: FreelandBuck                     Los Angeles ve New York merkezli mimarlık ofisi FreelandBuck geçtiğimiz günlerde Culver City, Los Angeles’ta yeni bir konut projesi olan Second House’u tamamladı. 1.500 metrekarelik yeni ev, iç ve dış hacimlerin karmaşık bir birleşimidir. Mevcut bir konutun arkasındaki dar bir alanda yer alan [...]
ARŞİV
Subscribe