Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Jørn Utzon’un 10 projesi…
Share 30 April 2018

Sydney Opera Evi mimarı Jørn Utzon tarafından yapılmış 10 önemli proje

 

 

Danimarkalı mimar Jørn Utzon’un 100. doğum gününü kutlamak için, Danimarka’daki Utzon Merkezi ile birlikte çalışarak, herkesin bildiği en önemli 10 projesini vurguladık.

 

 
Pritzker Ödüllü mimar, ikonik Sidney Opera Binası’nın tasarımıyla ünlüdür. Bina, 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı ilan edildi ve Utzon’u bu tanıma kendi yaşamında sahip olan ikinci kişi oldu.

 

 

 

 

 

 

Utzon’un 2008 yılında ölen diğer önemli kamu binaları arasında 1976 yılında Kopenhag’ın memleketi yakınlarında tamamlanan Bagsværd Kilisesi ve 1982′de tamamlanan Kuveyt Ulusal Meclis binası da bulunuyor.

 
Utzon ayrıca, Danimarka’daki Fredensborg evleri ve Kingo evleri gibi çeşitli konut projeleri tasarladı.

 
Doğa ve sosyal değerler konusundaki geleneksel İskandinav ilgisini, Meksika, Çin ve Japonya gibi ülkelerin tarihi mimarisinden derlenen tasarım müdürleriyle birleştirdi.

 

 


SOM, Danimarka’nın Utzon Merkezi’nde yılbaşı ağacı alternatifi yaratıyor

 

1970 yılında yazdığı manifestosunda Katkı Mimarisi terimini kullandı ve yapıları, projenin ihtiyaçlarına uygun olarak tekrarlanan elemanların eklenebileceği, doğada bulunan büyüme kalıplarına benzer şekilde tasarlama yaklaşımını anlattı.
Mimarın yüzüncü yılını kutlamak için Aalborg’daki Utzon Merkezi, dünya çapında Utzon100 kutlamasının bir parçası olarak bir sergi düzenliyor.

 

 

 

 

 

 

Bagsværd Kilisesi, Kopenhag, Danimarka, 1976

 
Dar bir kentsel arsa üzerinde oturan Bagsværd Kilisesi, doğrusal bir plana sahiptir. Lutheran kilisesinin dış cephesi, alüminyum bir çatı ile kaplanmış prefabrike beton ve sırlı beyaz fayans panellerden yapılmıştır. Skylights, yuvarlak tonozdan yansıyan gün ışığı alan kilise odalarını doldurur.

 
Eşsiz tavan şekli, kolonlarla desteklenen eğri betonarme kabuklardan oluşur. Alter duvar, üçgen bir ızgarada düzenlenmiş ince beyaz tuğlalardan ve kilisenin organı ve hafif tonlu çam kerestesinden gelen pews’den yapılmıştır.

 

 

 

 

 

Can Lis evi, Mayorka, İspanya, 1971

 
Utzon’un karısı Lis, Utzon’dan sonra adının ailesi, Mayorka’daki Porto Petro yakınlarındaki bu yazlık evini inşa etti. Ailenin günlük yaşamı etrafında planlanan Can Lis, duvarlarla ve avluyla birbirine bağlanmış dört ayrı bloktan oluşmaktadır.

 
Mimar, geleneksel Mayorka malzemelerini, yani marn taşı olarak bilinen yerel pembe kumtaşını kullandı ve evin manzaraya karışmasını sağladı. Tüm bloklar denize bakar, ancak uçurumların açısını izlemek için biraz farklı yönlerde.

 

 

 

 

 

Fredensborg Evleri, Frendensborg, Danimarka, 1963

 

 
Frendensborg kasabasının eteklerinde yer alan bu konut kompleksi, ülke dışında uzun süre çalışmış olan Danimarka emeklilerine ev sağlamak üzere tasarlandı.

 

 
Pekin’deki Yasak Şehir’de bulunan hutong konutuna başvuran Utzon, bir restoran, toplantı alanları ve dokuz misafir odasına ev sahipliği yapan merkezi bir binanın yanı sıra, üç kişilik gruplar halinde 47 avlu evi ve bir meydan etrafında 30 teraslı ev düzenledi. Her L şeklinde avlu evin kendi duvarlı bahçesi vardır.

 

 

 

 

 

Kuveyt Ulusal Meclisi, Kuveyt Şehri, Kuveyt, 1982

 
1972 yılında Utzon tarafından tasarlanan Kuveyt Ulusal Meclisi binası, on yıl sonra, oğlu Jan’ın talimatıyla tamamlandı. İslam mimarlığı ile bilgilendirilen Utzon, parlamento binasını bir avlu etrafında düzenlenmiş minyatür duvarlı bir şehir olarak gördü.

 

 
Salonlardan ikisinin yanı sıra, kompleksteki tüm binalar prefabrik beyaz betondan pürüzsüz bir finiş ile üretiliyor. Halka açık bir meydan, çelik kuşaklarla gerilmiş olan yarı silindirik kabuklara sahip çift sıra beton sütunlarla desteklenen, Basra Körfezi’nin denizine doğru ilerleyen bir çatı ile kaplıdır.

 

 

 

 

 

Sydney Opera Binası, Sydney, Avustralya, 1973

 

 
Utzon’un en ünlü projesi ve tartışmasız dünyanın en ikonik modern mimarisinden biri, tamamlamak için yorucu oldu. Danimarkalı mimar 1957′de Sydney Opera Binası’nı tasarlama yarışmasını kazanmış, ancak inşaat maliyetlerinin artmasıyla 1966′da projeden istifa etmiştir. Bina 1973′te onsuz tamamlandı.

 

 
Liman üzerinde dolaşan Opera Binası’nın kıvrımlı çatı kabukları, bir chevron deseninde düzenlenmiş bir milyondan fazla parlak beyaz ve mat krem ​​çini üzerine kaplanmış prekast beton kirişlerin desteklediği prekast beton panellerden oluşuyor. Cephe kalan kısmı pembe granit panellerle kaplıdır.

 

 

 

 

Utzon Evi, Hellebæk, Danimarka, 1952

 

 
Utzon’un ilk tamamlanan projelerinden biri, Danimarka’nın Hellebæk şehrinde bir ormanın kenarında kendi eviydi. Mimar, teknik planlar kullanmadan ikametgahı kurdu, onunla birlikte çalışmaya hazır olan inşaatçıları çalıştırarak, inşaat çalışmaları ilerledikçe tasarımı yeniden şekillendirdi.

 
Düz çatılı tek katlı bina, eğimli bölgeyi ayarlayan bir tuğla platform üzerine kurulmuş uzun ve dardır. Cephenin bir tarafı tamamen camlıdır, yatak odalarının sadece tavan penceresi vardır. İç ve dış mekanlarda sarı tuğla, çam ağacı ve alüminyum kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

 

Espansiva sistemi, Hellebæk, Danimarka, 1970′ler

 

 
Her ne kadar tamamen çekilmemiş olsa da, Espansiva, müşterilere tamamen özelleştirilebilir ahşap çerçeveli evler sunmak için Utzon tarafından tasarlanan modüler bir muhafaza sistemiydi. Prototipler, her biri prekast beton borular ve kirişler üzerinde dört adet ana üniteden oluşuyordu.

 

 
Zemin, her bir köşeyi oluşturan dört ayaklı lamine ahşapla beton elemanlardan yapılmıştır. Kontrplak yalıtım ve çatı panelleri, oluklu metal gibi malzemelerle kaplanabilir ve istenildiği zaman cam paneller eklenebilir.

 

 

 

 

Kingo Evleri, Helsingør, Danimarka, 1958

 
Danimarka’nın doğusundaki 60 konutun devlet tarafından finanse edilmesi için Utzon, geleneksel Danimarka çiftliklerini Çin ve İslam Mimarisi unsurlarıyla birleştirdi.

 

 
Her L şekilli ev, dış duvarlarla korunan bir avluya açılır ve bir kare oluşturur. Bir kanat uyku bölmelerine, diğeri ise yaşamak için ayrılmıştır. Utzon, avlu duvarları için kullanılacak tuğlaların sayısını belirledi, ancak inşaatçılara her bir evi sahadaki yerine uyarlamaları talimatını verdi.

 

 

 

 

 

 

Middelboe House, Holte, Danimarka, 1953

 

 
Stilt House olarak da adlandırılan Middelboe evi, Kopenhag banliyösünde Furesø Gölü kıyısındaki özel bir evdir. Uzun eğimli bina, prekast beton kirişler ve sütunlar üzerinde kaldırılarak, araç park etmek ve açık yaşam için korunaklı bir yer sağlamak için kullanılabilecek kapalı bir alan yaratmaktadır.

 

 
Tasarım ve düzen Le Corbusier’in Berlin ve Marsilya’daki apartman blokları tarafından bilgilendirildi. Üst katta, birinci katta uzun açık plan yaşam alanı, yatak odaları ve balkon şeklinde başka bir açık alan bulunmaktadır. Renk şeması, siyah kirişli beton kirişler ve karaçam boyalı kırmızı ikincil ahşap yapı ile inşaat yöntemini vurgular.

 

 

 

 

 

Utzon Merkezi, Aalborg, Danimarka, 2008

 

 
Utzon’un tasarladığı son bina, Aalborg sahilinde, büyüdüğü liman kentinde mimarlık merkezi idi. Utzon Merkezi, mimarların toplanması ve tartışılması için bir yer kadar bir müze değildir. Bina oğlu Kim tarafından tamamlandı.
Bir platform avlusu etrafındaki bir bina kümesinden oluşan merkezde, tented bir iç alan yaratmak için keskin bir şekilde yukarı doğru eğimli olan heykelsi çatılar ve büyük tavan pencereleri olan bazı alt çatılar doruklarına yerleştirilmiştir. Olanaklar arasında bir oditoryum, kütüphane ve sergiler ve atölyeler için mekanlar bulunmaktadır.

 

 

 

 

3 Yorum
  1. Utzon sadece Sideney opera binasıyla öne çıkıyor ama diğer yapıtları da çok iyi. Yani o opera binası boşuna yapılmamış.

    çiğdem taşçı | 2 May 2018

  2. Modernizmden öğrenecek çok şey var. Mimarlığın bir mantık, görüş içerdiğini hatırlıyorsunuz.

    Ali Acar | 7 May 2018

  3. Doğrusu bu kalitede mimar nesli çok azaldı. Günümüzde daha farklı anlayışlar egemen.

    Gani Yılmaz | 10 May 2018


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe