Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Gemi: New York’un yeni ünlü simgesel yapısı…
Share 21 April 2018

Büyük metropolde yaşayanlar ve ziyaretçiler için, New York’ta zaman geçtikçe beklenmedik bir şey görmek ve keşfetmek için yeni bir şey değil; bu hiç uyumayan şehirde. Rüyaların doğabileceği ve aynı zamanda gerçekleştirilebileceği beton ormanı içinde  en azından bu kadar çok umut  taşıyan uzun vadeli bir metamorfoza girebiliyor.

 

 

Eski binalar her zaman yıkılır ve yenileri yerine konur. Ancak, Manhattan’da şu an planlanmakta olan veya halihazırda devam eden şey, tüm yeni yapıları – One World Trade Center’ın bir tarafını – tamamen gölgede bırakabilir.

 

 

Gemi, New York

 


Daha yüksek, daha pahalı

 

“Hudson Yards” Manhattan’da geliştirilecek yeni mahallenin adı bu. Ve mimarların akıllarında büyük planları var. Empire State Binası’ndan daha uzun bir gökdelen. One World Trade Center’daki bir görüntüleme platformu. Neye benzediği tartışılan devasa bir heykel … evet, gerçekten ne? Bir arı kovanı mı? Bir basketbol çemberi mi? Vazo mu? Bir ananas mı? Ya da en azından bu tür bir şey mi?

 

Uğursuz yapının adı olan “Gemi”, yeni mahallenin kalbini oluşturacak. 154 örtüşen merdivenleri ve 2500 basamak içeren 600 tonluk bir heykel, ziyaretçilerin New York’u çok farklı bir perspektiften görmelerini sağlayacak.

Gemi, New York

 

İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick bu yapıdan sorumlu. Planında iki şeyden ilham aldı: Hint üveyleri ve New Yorklular arasındaki fitness çılgınlığı. Evet, doğru duydun. Kent sakinlerinin spor sevgisi bu binaya ilhan veriyor.  Binanın 2018′de tamamlanması gerekiyor. Bu nedenle, New York’lu sporcuların antrenmanları için burada bir araya gelip gelmeyecekleri de görülüyor. Ama o kadar da sportif olmayanlar için de iyi haberler var: zirveye giden bir asansör var.

“Gemi” – yıl boyunca yılbaşı ağacı
Eyfel Kulesi Parisliler için ne ise, “Gemi” New Yorklular için öyle birşey olacak. Sadece Eyfel Kulesi inşa etmek bu yapıya göre çok daha ucuzdu. “Gemi” 150 milyon ABD dolarının üzerinde mal olacak. Beklenmedik bir şekilde, tek tek elemanlar İtalya’nın Monfalcone şehrinde özel olarak bronz, çelik ve betondan yapılmış olacak. Mega projeyi uygulayan firma olan “Related Companies” in kurucusu Stephen M. Ross, Noel’de Rockefeller Center’daki Noel ağacına benzer bir statüye veya özel bir öneme sahip olması.

 

Gemi, New York

 

 

 

Sorumlu inşaat firmasına göre, Hudson Yards Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihindeki en büyük kamuya açık olmayan bina projesi ve aynı zamanda Rockefeller Center’dan bu yana New York City’deki en büyük gelişmedir. Tüm inşaatın 2025 yılında tamamlanması planlanıyor. O zamanlar 17 milyon metrekarelik geniş alan 4.000 daire, birkaç ofis bloğu, üç park, çok sayıda alışveriş tesisleri ve restoran, artı bir okul ve lüks bir otel içerecek.
Belki de spor düşkünleri, normal NYC turistleriyle hiç bitmeyen merdivenlerden yukarı çıkacak ve en üstte bitkin, ama mutlu bir şekilde kucaklaşacaklar.

 

 

 

 

Kaynak: www.blog.allplan.com
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. New York’un buna ihtiyacı var mı bilemedim?

    Sabri Konaklı | 23 April 2018


Yorum yazmak için


Tasarım: FreelandBuck                     Los Angeles ve New York merkezli mimarlık ofisi FreelandBuck geçtiğimiz günlerde Culver City, Los Angeles’ta yeni bir konut projesi olan Second House’u tamamladı. 1.500 metrekarelik yeni ev, iç ve dış hacimlerin karmaşık bir birleşimidir. Mevcut bir konutun arkasındaki dar bir alanda yer alan [...]
ARŞİV
Subscribe