Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Yargı, TÜRGEV’in rantına yol verdi!
Share 16 April 2018

İstanbul Ünalan’daki deprem toplanma alanına TÜRGEV yurdu yapılmasına ilişkin iptal davasını mahkeme reddetti. Av. Cingil, “Arazi TÜRGEV’e peşkeş çekildi, karar hukuksuz” dedi.

 

 

 

 

 

İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki Ünalan Mahallesi’nin tek büyük deprem toplanma alanının da bulunduğu Şampiyon Spor Tesisleri’ne ait araziye TÜRGEV yurdu yapılmasına ilişkin ‘iptal davası’ İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. 80 bin nüfuslu mahallenin deprem toplanma alanına TÜRGEV yurdu yapılmasına karşı, 17 Ağustos’ tarihinde yüzlerce imza toplanmış ve konu Ünalan Mahalle Muhtarı Mezengül Şimşek’in öncülüğünde yargıya taşınmıştı.

 

 

İstanbul 11. İdare Mahkemesi’nin kararında, şu ifadeler yer aldı:

 

 

“…Mahkememizin 26.09.2017 ve 31.10.2017 tarihli ara kararlarına verilen cevaplar ile dava dosyasına getirilen plan paftalarının incelenmesinden, davaya konu taşınmazların 1/1000 ölçekli uygulama imar planında ve 1/5000 ölçekli nazım imar planında aynı fonksiyonlara ayrıldığı anlaşılmakta olup, üst ölçekli plan olan 1/5000 ölçekli Ünalan Mahallesi Nazım İmar Planı’na karşı dava açılmadığı da dikkate alındığında, üst ölçekli plana uygun olarak yapılan dava konusu 1/1000 ölçekli Ünalan Mahallesi Güneyi Alt Bölge Revizyon Uygulama İmar Planı’nda ve yapılan itirazın reddine ilişkin Üsküdar Belediye Meclisi’nin kararında hukuka ve mevzuata aykırılık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmaktadır. Açıklanan nedenlerle davanın reddine…”

‘Karar şaşırtıcı değil’

 

 

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan Avukat Onur Cingil, Üsküdar’ın tek deprem toplanma alanının ranta kurban edildiğini söyledi. “Bu arazi TÜRGEV’e peşkeş çekilmişti ve bu karar hukuksuz” diyen Av. Cingil, İstanbul 11. İdare Mahkemesi’nin kararının şaşırtıcı olmadığını dile getirdi.

 

 

‘Vekalet ücretini istemesi maksatlı’

 

 

Kararı bir üst mahkemeye taşıyacaklarını belirten Av. Cingil, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Tek amacı mahallenin menfaatlerini, deprem toplanma alanını, yeşili, doğayı, spor tesisini, mahallesini ve mahallerini korumak olan müvekkilim Ünalan Mahallesi Muhtarı Meznegül Şimşek’e Üsküdar Belediyesi’den ihtar gönderildi. Ünalan’ın ve mahallenin menfaatlerini savunan bir Mahalle Muhtarından itiraz hakkımız halen varken, yangından mal kaçırır gibi vekalet ücretini istemesi, son derece çirkin ve maksatlıdır. Belediye her kazandığı davada vekalet ücretlerini bu şekilde hemen mi istemektedir? Yoksa bu Belediyeye karşı dava açan bir Muhtarın cezalandırılmaması için yapılmış bir eylem midir? Vakıflara ve derneklere milyon dolarlık arazi veren Belediye acaba 1.661,80 TL ile zarar mı etmektedir?”

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Tasarım: 3XN Danimarkalı firma 3XN, Toronto’daki global emlak firması Hines için 10 katlı, çapraz lamine ahşap yapı tasarlıyor.       Global gayrimenkul, geliştirme ve yönetim şirketi Hines, Minneapolis’te (şu anda Katerra’nın sahip olduğu) yerel firma Michael Green Architecture tarafından tasarlanan 24.5 milyon dolarlık T3 binasını 2016′da açtığında, yedi katlı, 20.000 metrekarelik yapı Amerika Birleşik [...]
ARŞİV
Subscribe