Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Sayıştay 5 yıldır uyarıyor dinleyen yok: Köprü ayakları ve kıyıdaki yalılar için önlem alınmalı
Share 14 April 2018

Sayıştay’ın, İstanbul Boğazı’nda geminin yalıya çarptığı nokta ile ilgili yıllardır uyarıda bulunduğu ortaya çıktı. KEGM’ye 2014’ten itibaren yazılan raporlarda, köprü ayakları ve kıyıdaki yalıların tehlikede olduğu ve önlem gerektiği bildirilmiş.

 

 

 

 

 

İstanbul Boğazı’nda dümeni kilitlenen Malta bandıralı bir geminin Tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarpmasının ardından Sayıştay denetçilerinin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nü (KEGM) 2014 yılından bu yana uyardığı ortaya çıktı. Sayıştay denetçileri, “köprü ayakları”na dikkat edilmesini ve bu kazalara müdahale için yeni “yanaşma yerleri”nin belirlenmesini istedi.

 

 

Sayıştay 2014 yılı raporunda, KEGM’den yaşanabilecek deniz kazalarına kısa sürede müdahale edebilmesi için, “hassas çevresel ve ekolojik özellikler ile tarihi ve kültürel özelliklere sahip Boğaz’ın kritik bölgelerinde römorkörlerin yanaşabileceği ve çevre ekipmanlarının konuşlandırılabileceği ilave yer tahsisi yapılması konusunda girişimlerde bulunulması” istendi.

2 yıl sonra aynı tespit

 

 

Sayıştay’ın 2016 yılı raporunda ise tehlikeli yük taşıyan gemi sayısının artışına dikkat çekilerek, can ve mal güvenliğinin sağlanması ile çevre korunmasına yönelik tedbirlerin artırılması gerektiği ifade edildi. 2014 yılından bu yana uyarıların dikkate alınmadığına ve bunun büyük kazalara yol açabileceğine dikkat çeken denetçiler, Boğaz’ın kritik bölgelerinde ve köprü ayaklarının bulunduğu mahallerde römorkörlerin yanaşabileceği ilave yerlerin bir an önce yapılmasını istedi.

 

 

İki yeni yer talebi

 

 

Römorkörlerin olay yerine daha hızlı gelmesi için alternatif ilave yanaşma yerleri de Sayıştay denetçilerince belirlendi. Buna göre, boğaz geçişlerinde en fazla kaza ihtimali olan Ortaköy-Çengelköy ile Yeniköy-Paşabahçe bölümüne yakınlığı dikkate alınarak ilk aşamada Paşalimanı Su İskelesi ve eski Kuruçeşme Atık Alım Tesisi’nin yanaşma yeri olarak kullanılabileceği ifade edildi.

 

 

Tarihi yalının görüntülerinde restorasyon skandalı ortaya çıktı

 

 

Anadoluhisarı’ndaki Tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nın havadan çekilen görüntülerinde yeni bir restorasyon skandalı ortaya çıktı. Görüntülerde yalının bitişiğinde bir inşaat alanı dikkat çekti. Buna göre, Fatih Korusu’nun ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın köşkünün yanında geniş bir alana yayılan bu inşaatın olduğu yerde Pervaneli Köşk bulunuyordu. Kültür Bakanlığı İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, iş insanı Faruk İshakoğlu’na köşk için restorasyon izni verdi. 2015 yılından beri süren çalışmalar sırasında tarihi köşk de tamamen yıkıldı. Tarihi binadan geriye sadece temeli ve moloz yığınları kaldı.

 

 

“420 bin TL’yi Bakanlıktan alın”

 

 

Sayıştay’ın KEGM’e ilişkin tespitleri bununla da sınırlı kalmadı. Sayıştay denetçileri, 2013 yılında Balıkesir’in Narlı Limanı’nda batan Tanzanya bayraklı “Pasha” adlı gemi nedeniyle denizin kirlendiğini ve yapılan temizlik çalışmaları çerçevesinde 420 bin TL’lik bir harcamanın yapıldığına dikkat çekti. Denetçiler, bu paranın Tanzanya’dan tahsil edilemeyeceğini ve bu nedenle kurumda ortaya çıkan zararın giderilmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile iletişime geçilmesi, paranın Bakanlık tarafından karşılanması gerektiğini belirtti.

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Tasarım: 3XN Danimarkalı firma 3XN, Toronto’daki global emlak firması Hines için 10 katlı, çapraz lamine ahşap yapı tasarlıyor.       Global gayrimenkul, geliştirme ve yönetim şirketi Hines, Minneapolis’te (şu anda Katerra’nın sahip olduğu) yerel firma Michael Green Architecture tarafından tasarlanan 24.5 milyon dolarlık T3 binasını 2016′da açtığında, yedi katlı, 20.000 metrekarelik yapı Amerika Birleşik [...]
ARŞİV
Subscribe