Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Ölüm madeni açılıyor
Share 14 April 2018

8 işçiye mezar olan Şırnak’taki madenin iyileştirme yapılmadan açılması gündemde.

 

 

 

 

 

Şırnak’ta geçen yıl 17 Ekim’de 8 madencinin yaşamını yitirdiği kömür ocağı sessiz sedasız yeniden üretime açılıyor. Maden Mühendisleri Odası (MMO) Diyarbakır Şubesi Başkanı Doğan Hatun, “Teknik anlamla bir iyileştirme yapılmadan üretime başlanırsa, bu göz göre göre yeni ölümlere sebep olmanın da garantisidir. Ölümler devletin umurunda olmayabilir ama bizim umurumuzda” dedi. Toptepe bölgesinde yaşanan göçükte 8 işçi yaşamını yitirmişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, göçüğün hemen ardından yaptığı açıklamada madenin “kaçak ve ruhsatsız” olduğunu belirtti. Madenin girişinde Şırnak İl Özel İdaresi tarafından “İş Sağlığı ve İş Güvenliği önlemlerine ve Maden Mevzuatı’na uyulmadığından üretime kapatılmıştır” tabelası bulunuyordu Ancak kaçak olarak işletildiği söylenen madenin bir kilometre ilerisinde Maden Karakolu bulunuyor. Kaçak olduğu iddia edilen madenden çıkarılan kömürün kamyonlarla nasıl taşındığı soruları yanıt bulmuyor. Kömürlerin, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı adı altında Şırnak’ta ve bölgede 20 ilde yardım olarak dağıtıldığı belirtiliyor.

 

 

Önlem yok

 

 

Kazadan sonra madende incelemelerde bulunan ve rapor açıklayan MMO Şube Başkanı Hatun, maden ocağında teknik proje kapsamında çalışma yürütülmediğini, tamamen ilkel ve gelişigüzel çalışma sürdürüldüğünü, iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili herhangi bir önlemin alınmadığını vurgamıştı. Hatun, “Gelinen noktada orada birtakım temizlik ve düzenleme çalışmaları yapılıyor. Ama çalışmalar bir iyileştirme çalışması mı yoksa sadece yeniden kömür üretimine başlamak için temizlik yapılmasından mı ibaret bilmiyoruz. Teknik anlamla bir iyileştirme yapılmadan üretime başlanırsa, bu göz göre göre yeni ölümlere sebep olur. Bir mühendislik çalışmasının yapıldığına dair ne kamuoyuna ne de meslek örgütü olarak bize yapılmış bir duyuru var. Burada teknik iyileştirme söz konusu değilse yapılan iş tekniksizliği legalleştirir” dedi.

 

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Tasarım: 3XN Danimarkalı firma 3XN, Toronto’daki global emlak firması Hines için 10 katlı, çapraz lamine ahşap yapı tasarlıyor.       Global gayrimenkul, geliştirme ve yönetim şirketi Hines, Minneapolis’te (şu anda Katerra’nın sahip olduğu) yerel firma Michael Green Architecture tarafından tasarlanan 24.5 milyon dolarlık T3 binasını 2016′da açtığında, yedi katlı, 20.000 metrekarelik yapı Amerika Birleşik [...]
ARŞİV
Subscribe