Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
“Saray aşkına doğa katlediliyor”
Share 14 April 2018

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, “Okluk Koyu’nda yapımı süren Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yayılacağı alan güvenlik alanı oluşturma gerekçesi ile 20 hektardan 65 hektara çıkardı” dedi.

 

 

 

 

 

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, BirGün’ün gündeme getirdiği, “Marmaris Okluk Koyu’nda yapımı süren Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yayılacağı alan güvenlik alanı oluşturma gerekçesi ile 20 hektardan 65 hektara çıkartılması” ile ilgili açıklama yaptı.

 

 

“Saray aşkına doğa katlediliyor” diyen Karaca, yazılı açıklamasında, “Bakanlar Kurulu Kararı ile Muğla’nın Akyaka, Turunç, Akbük gibi koylarının da yer aldığı Gökova Körfezi’ndeki sit alanları daraltılarak imara açıldığını belirtti.

Birinci derecede doğal sit alanı olan bu kıyılarda Büyükşehir Belediyesinin itirazlarına rağmen yapılaşmanın önünün açıldığını söyleyen Karaca, yapılan plan değişikliği ile Okluk koyu ve kıyılarının inşaat talanına saray için kurban edildiğine vurgu yaptı. Bakanlar Kurulu kararı ile, Gökova Körfezi ranta teslim edildiğini bildiren Karaca, “Marmaris Okluk Koyu’nda yapımı süren Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yayılacağı alan güvenlik alanı oluşturma gerekçesi ile 20 hektardan 65 hektara çıkartıldı” dedi.

 

 

Okluk Koyu’na yazlık saray için art arda plan değişiklikleri yapıldığını kaydeden Karaca, şunları anımsattı: “Daha önce statü değişikliği ile ‘kamu hizmet alanı’ yapılan koyda 500 metrelik kıyı koruma kuşağı orman alanının içinde kalması nedeniyle davalar açıldı ve hukuki süreç halen devam ediyor. Saray inşaatının durdurulması riskini göze alamayan doğa talancısı zihniyet tarafından, yeni bir karar ile kıyı koruma kuşağı tanımlanarak, alanın sit derecesi düşürüldü.”

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Shenandoah Evi Batı Virginia’nın Mavi Sırt Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Hem bir ikamet yeri hem de yazarın, hem manzara içinde samimi cep bahçeleri yaratacak hem de dağların muhteşem manzaraları için avantaj sağlayacak şekilde tasarlanmış bir çekilme olduğu düşünülüyor.                       Yer: Lexington, Virjinya Proje durumu Kurullarda [...]
ARŞİV
Subscribe