Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Harvard Üniversitesi Allston Kampüs İlçesi Enerji Tesisi
Share 12 April 2018

Tasarım: Leers Weinzapfel Associates

 

 

 


Weinzapfel Associates’in 5.700 metrekarelik Harvard Üniversitesi Allston Kampüsü Enerji Tesisi (DEF) şu anda yapım aşamasında. Proje, kampüse elektrik ve sıcak suyun yanı sıra soğutulmuş su sağlayacak olan yeni ve yüksek verimli bir altyapı tipini (kojenerasyon tesisi) içeriyor.

 

 

Öne çıkan ve oldukça görünür bir konumda bulunan DEF, esnek, yenilikçi kalite ve tasarım için Allston kampüs standardını belirliyor; bina, peyzaj ve site geliştirme alanlarında maliyet etkin sürdürülebilirliğin görünür bir verisini teşkil ediyor. Yuvarlatılmış köşeleri olan kompakt kübik formu, tek bir cesur ve rafine edilmiş varlığını korurken, etrafında gelecekteki gelişimin maksimum esnekliğini sağlar.

 

 

 

 

 

RMF Engineering ile geliştirilen DEF’in ekipman sistemleri, en verimli ve dayanıklı olanlardır ve kampüsün gelecekteki ihtiyaçlarına uyarlanabilir. Sel seviyelerinin üzerinde yükselen ekipman, elektrik şebekesi arızası durumunda bile tesisin sürekli bağımsız çalışması için esnekliği destekler. Ek olarak, soğutulmuş su rezerv tankı, verimli ekipman kullanımını destekleyen termal enerji sağlar.

 

 

Metal paletlerden oluşan bir sargı, etrafındaki çeşitli ekipman alanlarını açığa çıkarmak veya gizlemek için çeşitli açıklık derecelerinde ayarlanan taç benzeri elemanlarla binanın etrafına bir ekran oluşturur. Yüzgeçler, yapının köşe girişinde ve yuvarlak termal enerji depolama tankında en açık olanıdır ve çoğu servis tarafında kapalıdır. Binanın kamusal yüzünde, ana ekipman salonunu yoldan geçenlere göstermek için yüzgeçler yerden yukarı doğru kaldırılır.

 

 

 

 

 

DEF’in şeffaf iç mekanı, kullanıcı topluluğunu –ve topluluğun büyük kısmını– kojenerasyon tesisinin karmaşık chiller, kazan, boru, pompa ve flues ve elektrik odalarını karmaşık bir şekilde gözlemlemesini ve üniversitenin yeni bilim ve mühendislik kampüsü için bir öğretim aracı olmasını sağlar. .

 

 

FAIA “Principal Jane Weinzapfel”, “Yeni Bölge Enerji Tesisinin gerçekleştirilmesi güvenilirliği ve esnekliği artıracak ve akademik alan kullanımını artıracaktır” diyor. “Harvard’ın genişleyen Allston kampüsünün akademik büyümesini aktif olarak destekleyecektir.”

 

 

 

 

 

 

Projenin 2019 yılında tamamlanması planlanıyor.
Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Tasarım: 3XN Danimarkalı firma 3XN, Toronto’daki global emlak firması Hines için 10 katlı, çapraz lamine ahşap yapı tasarlıyor.       Global gayrimenkul, geliştirme ve yönetim şirketi Hines, Minneapolis’te (şu anda Katerra’nın sahip olduğu) yerel firma Michael Green Architecture tarafından tasarlanan 24.5 milyon dolarlık T3 binasını 2016′da açtığında, yedi katlı, 20.000 metrekarelik yapı Amerika Birleşik [...]
ARŞİV
Subscribe