Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Hawkhead Merkezi
Share 9 March 2018

Tasarım: Page \ Park Architects

 

 

 

 

 

 

Hawkhead Merkezi, askeri hizmet sırasında veya sonrasında görme özürlü hale gelen, görme yeteneğinde azalmalar olan kadın ve erkeklere ücretsiz destek sağlayan İskoç Savaşı Körlerinden yardım kuruluşu için yeni bir etkinlik ve destek merkezidir. İskoç Savaşı Körü körüne, İskoçya’nın en büyük görme engelli kuruluşu olan Royal Blind’a kardeş bir hayır kurumudr. Hawkhead Merkezi, aynı alan içinde yeni bir Royal Blind, 54 odalı bakım eviyle birlikte teslim edildi ve İskoçya’nın batı yakasındaki İskoç Savaş Körlüğü kurumun amiral gemisi olarak, mevcut tesislerinin başarısı üzerine kurulan Linburn Merkezidir.

 

 

 

 

 

 

Merkez, bir spor salonu, spor salonu, sanat salonu, ahşap atölyesi, mutfak becerileri odası, BT becerileri odası ve sosyal merkezini ve kalbi oluşturan geniş bir yemek alanı da dahil olmak üzere çalışmalarında yardımseverliğe yardımcı olacak geniş bir olanak yelpazesi sunmaktadır. Merkezin önemli bir kısmı, binanın iç kısmı ile mevcut açılır meşe, karaçam, çam ve akçaağaç ağaçlarıyla çevrili dikim alanları, pergola, saksı döşeme ve sera ile komple yeni açılan duyusal bahçe arasındaki bağlantıdır. .

 

 

 

 

 

 

 

Merkezin tasarımı, içinde bulunduğu Paisley bölgesi olan ‘Hawkhead’ isminden esinlenmiştir. Bu, merkezin çatısını önümüzdeki tüm etkinlikleri ve insanları barındıran süpürme kanadı gibi öngören anahtar tasarım hareketine yol açtı. Kereste serilmiş olan bu çatı, içindeki beş yemek odası ve toplama alanına ışık ve ilgi sağlayan beş büyük üçgen tavan lambası içermektedir. Binadaki her anahtar oda, bu süpürme çatısına ve merkezi toplama alanına görsel bir bağlantıya sahiptir ve daha küçük, daha odaklı bir odadaysa dahi, daha geniş bir bütünlüğe ve topluluk hissi uyandırmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görme engelli kullanıcı grubunun özel ihtiyaçları, tasarım sürecinin önemli bir parçası olarak dikkate alınmıştır. Bina, net, anlaşılması kolay bir kat planına sahiptir; böylece ziyaretçiler, merkezin zihinsel haritasını hızla oluşturabilir. Aydınlatma, binaya giren doğrudan güneş ışığının en aza indirgenmesi için dikkatle kontrol edildi ve bu malzeme bir adım veya malzeme değişikliği olarak yanlış yorumlanabildi. Cilalı kapı çerçeveleri görsel olarak beyaz boyalı duvarlarla kontrast oluşturan, akçaağaç kapılardaki siyah emaye elementler arasında gerekli görsel kontrastı sağlamak için doğal malzemeler kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni bakım eviyle birlikte verilen Hawkhead Merkezi, merkezin açıldığı andan itibaren onu kullananlar tarafından sıcak bir şekilde karşılıyor. Proje, konusuyla iyi ilgilenen ve kararlı profesyonellerle, bir inşaat için bir güven, saygı ve karşılıklı işbirliği ruhu içinde bir bina hazırlamak, tasarlamak ve teslim etmek için bir araya gelindiğinde neler yapılabileceğinin kanıtıdır.

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap

 

1 Yorum
  1. Serbest formların çalışıldığı çok hoş bir bina.

    kudret binal | 16 March 2018


Yorum yazmak için


Emlak Konut Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı tarafından, Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olma özelliğini taşıyan tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nin “Ankara Çankaya Saraçoğlu Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi İhalesi” 13 Aralık’ta yapılacak.     İhaleye ilişkin “özüne sadık kalınarak yenilenme yapılacağı” ve “anıt ağaçların korunacağı” iddia edilse de TMMOB’ye bağlı odalar, yeni yapılaşmaya izin verilmesi ile [...]
ARŞİV
Subscribe