Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Lizbon Mısır Elçiliğine geometrik desenli duvarlar…
Share 5 March 2018

Geometrik kabartma desenleri, Lizbon’daki tek parçalı Mısır Elçiliğini süslüyor

Editör: Alyn Griffiths |

 

 

 

 

Portekizli stüdyo Promontorio Architects, geleneksel Mısır motiflerini hatırlatan bas kabartma desenlerle kaplı sağlam beton duvarlara sahip Lizbon’daki yeni Mısır Elçiliğini tamamladı.
Elçilik, Lizbon’un 1940 ve 1950′lerden kalma komşu müstakil villaların çoğunun diplomatik kullanıma dönüştürüldüğü zengin Restelo bölgesinde yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Promontorio Architects, elçilik tasarımı ile bu tipolojinin önemli güvenlik gereksinimlerini yerine getirmek için yola koyuldu ve mimaride Mısır’ın kültür ve tarihine sembolik referanslarını kullandı. .

 

 

Güvenlik nedenleriyle bina, kompakt arsa üzerinde merkezi olarak konumlandırılmış ve bahçelerle çevrilidir. Çevre duvardaki güvenlik kapıları, merkezi toplu girişe ve bir bodrum garajına giden bir rampa erişimini sağlar. Büyükelçiliğin ağırlıklı olarak bir katının beton kütlesi olarak tasarlanması, Mısır’ın uzun süren taş yapımı hikayesini hatırlatırken, onun dokunulmaz bir his olduğunu da ortaya koyuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlar, “Bina, temelde eski Mısır geometrik motiflerinden gizlice uyarılan kabartmalarla” üç kat kalın levha ile birbirine desenli duvar kütlesi bir arada bulunan bir monolittir “demektedir.
“Klasik post-and-lintel sistemini takiben, duvarlar pencereleri oluşturmak için belli pozisyonlarda kesintiye uğradı. Üst katta her köşe, bir açıdan diğerine dönerek bir balkon oluşturuyor” diye devam etmektedirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cephe desenli bölümleri binanın toplam kütlesi vurgulamak antrasit pigmentli beton ön panelleri içerir.Koyu renk tonu ve tekrarlı desen, ışığın rölyeflere düşme şekli ile canlandırılan homojen bir yüzey oluşturur. Bu yüzeyler bronz kaplı paslanmaz çelik pencere çerçevelerinin hafifliğinden farklıdır.

 

 

Elçiliğin iç düzeni, kamuya açık alanlarla özel alanlar arasında esaslı bir ayrım oluşturmak üzere dikkatle yapılandırılmıştır. Güvenlik hususları, dolaşım yollarının açıkça tanımlandığını ve ziyaretçilerin her zaman açıkça görülebileceğini belirtir.

 

 

 

 

 

 
Binanın içindeki genel alanlarda geniş tahta paneller ve beyaz taş plakalarla yapılmış döşeme bulunmaktadır. Malzemeler, sürekli olarak kullanıldıkça yaşa uygun şekilde seçildi.

 

 

Elçiliğin merkezinde, dikdörtgen alanın kenarlarında kademeli olarak yükselen bir merdiven içeren bir lobi ve dolaşım alanı bulunur. Merdiven her iki katta da duvar boyunca uzanan, bu alanları kuşatan panelleri oluşturan ve içeriye sıcaklık ve doku kazandıran kepenk korkuluklarıyla kaplanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Atriyum, ışığın delikli İslami bir elekten geçirilmesini sağlayan bir ışıklık ile tepesinde, gün boyunca sürekli değişen ışık ve gölgenin kaleydoskopik bir desenini üretiyor.

 

 

 

 

Fotoğraf: João Morgado tarafından hazırlanmıştır.

 

 
Kaynak: www.deezen.com
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. cephe başlı başına yapıya özel bir estetik kazandırmış…

    dolunay erkin | 14 March 2018


Yorum yazmak için


Emlak Konut Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı tarafından, Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olma özelliğini taşıyan tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nin “Ankara Çankaya Saraçoğlu Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi İhalesi” 13 Aralık’ta yapılacak.     İhaleye ilişkin “özüne sadık kalınarak yenilenme yapılacağı” ve “anıt ağaçların korunacağı” iddia edilse de TMMOB’ye bağlı odalar, yeni yapılaşmaya izin verilmesi ile [...]
ARŞİV
Subscribe