Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bakanlıktan İBB’ye soruşturma
Share 13 February 2018

İBB’ye, ‘Aqua Florya’ nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı.

 

 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), mülkiyetindeki araziye 30 yıllığına yıllık 4 milyon 500 bin lira kira bedeli karşılığında yap-işlet-devret modeli ile inşa ettirdiği Akvaryum, AVM ve otelden oluşan ‘Aqua Florya’ için İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı.

 

 

Bakırköy Belediyesi imar planlarına itiraz etmiş ve yürütmeyi durdurma kararı alınmasına rağmen tesisler işletmeye açılmıştı. İBB mülkiyetindeki Atatürk Deniz Köşkü ile İBB Sosyal Tesisler arasında kalan 273 bin 89 metre kare büyüklüğündeki alan 2011 yılında yılık 4 milyon 500 bin lira bedelle kiraya verilmişti.

 

 

2006 onaylı 1/1000 uygulama imar planında bu parseller ‘Günübirlik Turizm ve Rekreatif alanı’ ile ‘Kamu Eğitim, Dinlenme ve Turistik Tesisler Alanı’ fonksiyonundaydı. 29 parselin bir kısmında da Florya Özürlüler Kampı yer alıyordu. 13.04.2013 tarihinde önce 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değiştirildi. Yükseklik 6.50’den 10.50’ye çıkarıldı. Yani bir kat artırıldı.

 

 

‘GÜNÜBİRLİK’ İFADESİ ÇIKARILDI

 

 

Fonksiyonuna da günübirlik turizm ifadesi çıkarılarak ‘Turistik Tesisler’ alanı eklendi. Kamu Eğitim ve Dinlenme ve Turistik tesisler alanı fonksiyonu ise devre dışı bırakıldı. 15.01.2016 tarihli 1/1000 ölçekli uygulama imar planı da bu plan değişikliğine göre yapıldı. Fakat bu tarihte Akvaryum başta olmak üzere hem Aqua AVM hem de Florya Crowne Plaza inşaatları bitmiş işletmeye bile açılmıştı. İnşaatlardan sonra plan değişikliği yapılarak tesisler yasal zemine oturtulmaya çalışıldı.

 

 

BAKAN ‘OLUR’ VERDİ

 

 

Florya Akvaryum konseptinde yer alan yapılar hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmiş, Sayıştay raporuna göre de tesislerin kaçak olduğu ortaya çıkmıştı.

 

 

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Bakan Süleyman Soylu’nun “Olur” vermesi ile İBB hakkında soruşturma açtı. Bakan Soylu’nun 31.10.2017 tarihli “Olur” verdiği belgede, “İBB’nin Florya’daki arazisinin 2011’de kiraya verildiği ve üzerine AVM, Otel ve Akvaryum inşa edildiği, 2013 yılında plan değişikliği yapıldığı, inşaatın kaçak olduğunun Sayıştay tarafından tespit edilmesine rağmen kaçak binaya kaçak kat çıkılmasına göz yumulduğu belirtilmektedir. Uygun görüldüğü takdirde yukarıda belirtilen hususların araştırılması ve sorumlularının tespiti için Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’na havalesini müsadelerinizle arz ederim’’ deniliyor.

 

 

TEK TEK İFADELER ALINMAYA BAŞLANDI

 

 

Hürriyet’in haberine göre müfettişler, sorumlular hakkında tek tek ifade almaya başladı.

 

 

 

Kaynak : İlerihaber.org

 


Yorum yazmak için


BETONDAKİ İHMAL: Kapıdaki Tehlike (1)     21 kişiye mezar olan 3 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı, İstanbul başta olmak üzere ülke genelindeki riskli binaları gözler önüne serdi. Yüz binlerce denetimsiz yapının imar affı kapsamına alınmasıyla, yeni facialara davetiye çıkarılıyor…         İstanbul Kartal’da geçen hafta 21 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 3 katı [...]
ARŞİV
Subscribe