Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Gaziosmanpaşalılardan ‘hak nöbeti’
Share 12 February 2018

Gaziosmanpaşalılardan ‘hak nöbeti’: Mahallemize, emeğimize ve hayatımıza sahip çıkıyoruz.

 

 

Kentsel dönüşüm kapsamına alınmak istenen Gaziosmanpaşa ilçesinde, mahalle sakinleri ‘hak nöbeti’ne başlıyor. Mahalle sakinleri, “Evine, mahallene, emeğine sahip çık!” diyerek eyleme katılım çağrısı yaptı.

 

 

 

 

Acele kamulaştırma ve riskli alan kararları ile kentsel dönüşüm kapsamına sokulmak istenen İstanbul Gaziosmanpaşa’da yaşayan yurttaşların tepkileri artarak devam ediyor. Hukuksuz uygulamalara karşı 5 yıldır mücadele eden bölge sakinleri, Gaziosmanpaşa Mahalleler Birliği’nin çağrısıyla bir araya gelerek mağduriyetlerini dile getirmek için ‘hak nöbeti’ tutacağını duyurdu.

‘Yıllardır bizleri yok sayanlara karşı…’

 

 
Mevlana Mahallesi, Yıldıztabya Mahallesi, Pazariçi Mahallesi, Sarıgöl Mahallesi ve Karayolları Mahallesi’nde yaşayan yurttaşların bir araya gelerek kurduğu Gaziosmanpaşa Mahalleler Birliği, “Evine, mahallene, emeğine sahip çık!” çağrısında bulundu. Bugün saat 14.00’te Gaziosmanpaşa’daki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek basın açıklaması ve ‘hak nöbeti’ne katılacak yurttaşlar, yaşanan hukuksuzluğa karşı birlik çağrısı yaparak, şu açıklamada bulundu:
“Biz Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi sakinleri olarak yıllardır bizi yok sayan, hukuka aykırı uygulamalarla bizlere dayatılan sorunları duyurmak için, acele kamulaştırma, riskli alan gibi bahanelerle bizleri mahallemizden tasfiye etmeye çalışan planlara karşı mücadelemizi anlatmak için 11 Şubat Pazar saat 14.00’te Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapmak ve hak nöbeti tutmak için buluşuyoruz. İstanbul ve Türkiye çapında benzer mağduriyeti yaşayan bütün komşularımızı da davet ediyoruz. Mahallemize emeğimize, hayatımıza sahip çıkıyoruz.”

 

‘Belediye 5 yıldır bize azap çektirdi’

 
Mahalle sakinleri eyleme niçin katılacaklarfını şu sözlerle anlattı:

 
»Ben 50 senedir Sarıgöl Mahallesi’nde oturuyorum. Evimi, komşularımı ve sokağımı çok seviyorum. Haklarıma sahip çıkmak için 11 Şubat’ta Cumhuriyet Meydanı’nda olacağım.

 

»Ben 55 yıldır Sarıgöl Mahallesi’nde yaşıyorum. Kendi imkânlarımızla sahip olduğumuz tapulu evlerimizde 50 yıldır huzurlu bir şekilde yaşıyorduk. Ama son 5 yıldır, kendi oylarımızla seçtiğimiz ve bize hizmet vermesi gerek belediyemiz, son 5 yıldır bize azap çektirdi. Bu yüzden haklarımıza sahip çıkmak için 11 Şubat pazar günü Cumhuriyet Meydanı’nda bütün Sarıgöl mahallelerini ve Gaziosmanpaşa halkını bizi desteklemeye davet ediyorum.

»60 yıldır Sarıgöl Mahallesi’nde oturuyorum. 4-5 yıldır kentsel dönüşüm nedeniyle mağdur olduk. Sıkıntılarımızı anlatmak için 11 Şubat’ta hak nöbeti tutacağız.

 

***

 

30 bin konutun yıkılması planlanıyor

 

 

Gaziosmanpaşa ilçesinin büyüklüğü 1173 hektar, bunun 207 hektarı riskli alan ilan edildi. 20 ayrı bölgede kentsel dönüşüm yapılması planlanırken, ilçede 31 bin 335 bina var ve bunların 6 bin 617’si riskli alan ilan edilen alanlarda yer alıyor. Yaklaşık 500 bin nüfusu olan ilçede riskli alanda yaşayan nüfus 120 bin ve dönüşüm kapsamında 30 bin konutun yıkılması planlanıyor.

 

 

 

Kaynak : Birgün

1 Yorum
  1. bir türlü nasıl dönüşüm yapılacağını, her kesimin görüşü alınarak ve her kesime yarar sağlayacak proje geliştirmeyi bir türlü öğrenemediler.

    Soner Şahin | 12 February 2018


Yorum yazmak için


BETONDAKİ İHMAL: Kapıdaki Tehlike (1)     21 kişiye mezar olan 3 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı, İstanbul başta olmak üzere ülke genelindeki riskli binaları gözler önüne serdi. Yüz binlerce denetimsiz yapının imar affı kapsamına alınmasıyla, yeni facialara davetiye çıkarılıyor…         İstanbul Kartal’da geçen hafta 21 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 3 katı [...]
ARŞİV
Subscribe