Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
En İyi 9 Mimar, New York’u Kaydetmek İçin Düşler Kurdu…
Share 10 February 2018

Editör: Carl Swanson

 

 

Bu yıl şehri nasıl geliştireceğiniz konusunda önceden düşünme zamanı geldi. Bölgesel Plan Birliğinin, makro önerileri vardı (ancak onarılacak metroları geceleri kapatma fikri çok iyi gitmedi). Ancak açıkça bir şey – pek çok şey – yapılmalıdır. Bu yüzden, New York’un en yenilikçi mimarlarından bazılarına bu yeri nasıl biraz düzeltmek istediklerini sorduk. Ya da muhtemelen, iklim değişikliği karşısında, büyük metropolümüzün bataklıktan uzak tutun dedik. Geri dönen şehir yenilemeleri, belirli tasarımcının mizacına bağlı olarak kıyamet gününden kıyamet güncesine, hafif dokunuşlardan epik mühendislik girişimlerine kadar uzanıyordu.

 

 

East River Vadisi

 

 

                                                                                                                           

 Fotoğraf: Foster Gage Associates

 

 


Bu yıl öğrendiğimiz kaçınılmaz bir mesaj varsa, iklim değişikliğinin şehirlerimize gelmesi. Bu haber olmamalıydı: Houston’ın altına girmesi ve Los Angeles sefaları yakılmadan beş yıl önce, Sandy fırtınası New York’a daha sıklıkla bekleyebileceğimiz şeyleri bize gösterdi. Buna karşılık, mimar Bjarke Ingels’in liderliğindeki bir ekip, şehir tarafından şehir merkezinden şehir merkezine kadar parklardan, kerpiçlerden ve deniz duvarlarından oluşan “Big U” savunma seti planlamak üzere şehir komitesi tarafından görevlendirildi. İşi, fantezi filmlerin büyüleyici ve / veya distopik CGI megalopolarından ilham alıyor görünen mimar Mark Foster Gage, böylesine bir savunma sistemini sadece “eğlenceli U şeklindeki park” olarak düşünüyor; Brooklyn ve Queens kıyılarını korumayacağını düşünüyor. Bunun yerine, Gage, “epik ölçekli düşüncenin gerekli olduğunu” vurguluyor. Böylece, Gage, Doğu Nehri’nin boşaltılması ve büyük barajlarla takviye etmesini önermekle birlikte, kentin ve sakinlerinin gösterilen nehir yatağını park alanı, gıda üretimi ve inşaat için kullanmalarına izin veriyor. Gelecekteki sellerin şehirimizi, geleceğimizi ve umudumuzu yıkmasını izlemek “diye belirtti. Gage,” gelecekteki yüzyılın enerji ihtiyacını ön plana çıkaracak büyük, yeni nesil, jeotermal kuyuların önemini vurguladı.

 

 

Ewok NYC

 

 Fotoğraf: DS + R için Dino Kiratzidis

 

 

Diller Scrofidio + Renfro’nun Charles Renfro, şehir hatlarında bir park ağları oluşturmayı hayal etmek için High Line’da öğrenilen dersleri öne çıkardı: “Hassas köprüler sokaklarda uçarak gökyüzündeki yemyeşil adaları birbirine bağlayabilir.” Ve “dikilmiş yüzeyler sadece estetik açıdan çekici değil, aynı zamanda yaz sıcağını ve fırtınalı suyu da emer; bu sorunları azaltır. Zira küresel ısınmaya girdikçe daha da kötüye gidiyor. Ayrıca, yükseltilmişlerdir ve tanım gereği taşkınlara karşı direniyorlar. “Bazıları” yüksek kamplar “bile olabilir … 45 feet’lik bir Burning Man örtüsü.” New York’un ewok köyü gibi olmasını kim istemez ki? Diyorlar…

 

 

El Bisiklet Yolları

 

 

                                                                                                                           

 Fotoğraf: Bonetti Kozerski Mimarlık
Bonetti / Kozerski Mimarlık, “şehri gezen bisiklet sürülerinden yayaları kurtarmak” (ve bisikletçiler, elbette yayalar ve deli Uber sürücüleri) için “El Bike Lanes” fikrini ortaya attı. Aynı zamanda Liman boyunca Pil tarafından Valiler Adası’na inen düşük, vahşi bir viyadük sağlıyor. Ayrıca Citi Bike sistemi ile entegre olmasını öngörüyorlar.

 

 

Piazza Flatiron

 

                  F

otoğraf: Norman Foster / Foster + Parters
Norman Foster Madison Square Park’ı genişletmeyi çok isterdi. “Proje, New York’un yayalar için yer kazanma stratejisini benimsiyor. Broadway ve Beşinci Cadde’nin kavşağında, General Worth Meydanı değerli bir kentsel alan, bunu takiben halen bağlantısı kesilmiş bir dizi kapalı trafikli ada onu izliyor. Şema, hepsi için tek bir dil sunarak hepsini bir araya getirmeyi amaçlıyor: Granit kaldırım deseni ve Worth Meydanı’ndaki gibi eski haline döndürülen ağaçlar, kenar boşlukları kapatma trafiğinin ortasında. Sonuçta Flatiron binasının ötesinde komşu Madison Square Park’ın bir uzantısı var; bu da çevredeki komşuların bir araya gelip bir topluluk olarak buluşmak istediğini belirten eski özlemlerini hayata geçiriyor “diye ekliyor:” Ayrıca, ekstra uzun Shake Shack hatlarına uyum sağlamaya yardım edebilir.

 

 

Shopbnb

 

 

 

 

 

David Rockwell, şehrin vitrininin nasıl kullanılabileceğini yeniden düşünmek istiyor. Sokak düzeyinde perakende Amazon Ordusu’nun istikrarlı ilerlemesinden çekilmeye devam ederken, “sokağın hayatının kalbi” olan mağazalarını – parklar, meydanlar ve kaldırımlar gibi kamusal alanlarda yaptığımız gibi muamele görmesi gerektiğini düşünüyor.  ”Soho’da dolaşırken, kahverengi kağıda ve kiralık levha ile kaplı güzel ama boş vitrinlerin sayısı gözüme çarptı” diyor. Rockwell, “Trafik setleri yaratan çalışmalarından esinlenerek” büyük bir altyapı olmaksızın etki ve bellek yaratmak mümkündür “diyerek.  Bu çok ticareti yapılan bir alandır ve halka açık alanlardan çok kimseye hizmet etmiyor “dedi. Çözümün tek parçalı olması gerekmez ve sonsuza kadar dayanması gerekmez. “Onun fikri? “Reklam öğelerinin kamuya açık performanslar, prova alanları ve etkinlikler için talep edebileceği mevcut vitrinlerin bir veri tabanı bulunmalıdır: Kiralama maliyeti düşürülmüş kültürel bir ürün gibi.  Bir uygulama sanatçılar için konuma dayalı alanların yanı sıra o gece izleyiciler için neler olduğunun reklamın verebilir. Böylece gerçek zamanlı olarak gerçek alanlar olurdu. Şehir, ev sahiplerine bu vitrinlerini geçici olarak sunma konusunda teşvikler sunabilir. Perşembe günü kepenkli bir dükkan yazarın atölyesine veya dans stüdyosuna dönüşebilir; Cumartesi günü bir kişilik bir gösteri düzenleyebilir. Talep üzerine bir yemek ya da otel odası ya da araba alabilirsek, neden kamusal alan değil? Tiyatro ve sanat neden olmaz? Ve neden hepsi aynı anda değil?

 

 

Bitmeyen Metro

 

 

 

 

 

 

Rafael de Cárdenas, Massimo Vignelli’nin ikonik 1972 metro haritasının şiirsel olarak dışa vurarak, çıkmaz metro hatlarımızı sürekli, zarif, birleşik bir döngüye bağladığını düşünüyor.

 

 

Süper Uzun Parazit Parklar

 

 

 

 

 

Family New York’tan Oana Stanescu ve Dong-Ping Wong, kentin yeni gökdelenlerinin daha iyi pozisyonda olması görüşündeler. “Şu anda New York için planlanan 20 süper uzun kule var, neredeyse hepsi lüks konutlara ayrılmış, sadece üç boyutlu bir servet grafiği gibi. Bu kulelerin üçte biri hayaletler için pahalı mobilyalarla dolu çoğu zaman boş kalacak. Ama yeni manzara sadece süper zenginler için özel bir kulüp değilse? “Stanescu sorar. Bu yeni siluete herkese erişilebilir olsaydı ne olurdu? Kenti herkes için daha iyi hale getiren sivil, eğitsel, eğlence amaçlı ve kültürel programlar – New York şehrinin profilini değiştiren programların bir parçası olsaydı? “Yeni binalar için kamusal alan talep edilmesi kentin geri kalanı için daha iyi olmasını sağlardı. , aksi takdirde çok pahalı gölgelerinde cowering gerekir.

 

 

Dikey Cadde

 

 

 

 

Rafael Viñoly kentten bir “dikeylik kutlaması” olarak bu ilerlemeyi önermektedir. “Konuyu bu kadar şaşırtıcı hale getiren şey, bu yoğunluğun, bu kentsel deneyin eşsiz ve tekrar tekrar üretilemeyeceği nispeten küçük bir kayalık adada” “olduğunu anlattı. Bu dolaşımın doğal bir nokta da bunun üç boyutlu olması gerektiği, yani sokakların yalnızca zeminde değil, dikey olması ve yüksek sirkülasyon kalıpları olması gerektiğini vurguladı. Şehre yatay alanın ötesinde gezinmenize olanak tanıyan bir sistem olan Dünya Ticaret Merkezi’nin yeniden inşası için bizim girişte önerdiğimiz şey bu. Manhattan’ın yüzey düzlemi bitti ve üstünüzdeki alanın da gezinebileceği ve erişilebileceği yolları bulmanız gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi gerekiyor ve önemli şeylerle – özellikle deniz seviyesinin yükselmesine direnç fikri – ile bağlantılı bir proje yaklaşımı, bu.

 

 

 

Vahiy Limanı

 

 

 

 

 

SU11 Architecture + Design’ın Ferda Kolatan, gelecekteki felaket fırtınasının ardından bu kez iklim değişikliğine bir başka yanıt getirmeye çalışıyor. “New Jersey’den Brooklyn’e kadar ulaşan Manhattan’ın ucunda yeni bir kara kütlesi yaratmak için büyük çaplı çaba harcıyor” diye düşünüyor. Büyük bir kasırga limanı yıktığında (bununla yüz yüze gelelim) durum felakete dönüşebilir. Bu projeyi New York Körfezi Yarım Adası projesi olarak adlandırıyor: “Depolama alanını altyapı ile birleştiren yeni bir yarımada, yıkılmış alanları birbirine bağlayarak alt Manhattan ve Brooklyn’i gelecekteki sellerden korumak için bir engel oluşturuyor. Doğu Nehri yüzeyi, Valans Adasında (şu anda yarımadanın bir bölümü) ve Rikers Adası’nda su kontrol eden barajlarla birlikte bir iç göl haline gelir. Brooklyn-Queens Expressway’in batısındaki batan bölgeler, BQE’yi etkili bir şekilde bir mil uzunluğunda bir tünele çevirip, yeniden inşa edilmez ve batık halde bırakılır. Yarımada, altyapıyı konut ve peyzaj ile birleştirerek kentleşmeye yeni bir vizyon kazandırıyor. Büyük, ıssız topraklar, daha sağlam kıyı şeridini oluşturmak için güneş ve su arıtma tesisleriyle birleşiyor. Bunların arasında, kayan bir konut ve kültür mahallesi konumlanabilir. Ulaşım feribot ile taşkın duvarlarının üstünde bulunan yollara aktarılabilir. Küçük adalar, yarımadayı su bariyerleri olarak görüyor ve New York için yeni programatik alanlar sağlayabilir.

 

 

 

 

 

Kaynak : nymag.com

Çeviri : Mimdap

2 Yorum
  1. enterasan yaklaşımlar. bütçesi uçuk projeler bir kısmı deniz yatağına kadar boşaltmak, baraj kurmak falan ama yüz yıl içinde neler olur neler.

    Pervin Gümüş | 10 February 2018

  2. Tam İstanbul için lazım böyle bir arama proje yarışması. İstanbul’un kurtarılması lazım.

    müfit şahin | 16 February 2018


Yorum yazmak için


BETONDAKİ İHMAL: Kapıdaki Tehlike (1)     21 kişiye mezar olan 3 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı, İstanbul başta olmak üzere ülke genelindeki riskli binaları gözler önüne serdi. Yüz binlerce denetimsiz yapının imar affı kapsamına alınmasıyla, yeni facialara davetiye çıkarılıyor…         İstanbul Kartal’da geçen hafta 21 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 3 katı [...]
ARŞİV
Subscribe