Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
ÜÇGEN KONSER SALONU
Share 6 February 2018

Tasarım: Isaac Broid

Aztek uygarlığının ip uçlarını taşıyan özel bir yapı…

 

Meksikalı mimar Isaac Broid ve firması Productora, Meksika’nın merkezinde, arkeolojik bir alanı sınırlayan ortamda somut bir sahne sanatları mekanını yarattı.

 

 

 

 

Teopanzolco Kültür Merkezi, Morelos eyaletinin başkenti Cuernavaca’da bulunur ve Aztek kalıntıları olan arkeolojik alana bitişiktir. Ekip, 14. ve 16. yüzyıllar arasında bölgede gelişen Mezo Amerikalı medeniyet tarafından inşa edilen piramit şeklinde tapınakların bulunduğu üçgen geometrileri kullandı.
 

 

 

 

 

Hafif eğimli bir kentsel yerleşimde yer alan 7.000 metrekarelik bina, yüksekliği farklı ancak planda üçgen olan iki bitişik hacimden oluşur. Dış duvarları pigmentli betonla kaplanmıştır.

 

 

 

 

 

Daha kısa, tek katlı hacim küçük bir kara kutu tiyatrosu, soyunma odaları ve personel alanları içerir. Bir veranda görevi gören düz, peyzajlı bir çatısı vardır.

 

 

 

 

 

 

 

“Ana üçgen biçimli çatı, kavşaktan çıkıntı yapan ve onu çevreleyen yatay bir platform ile ortaya çıkan büyük basamaklı bir rampadan oluşuyor ve yeni binanın fiziki varlığını ve görsel etkisini önemli ölçüde azaltıyor”, dedi Mexico City merkezli mimarlık stüdyosu Productora.
 

 

 

 

 

 

 

“Her iki platform da zıt yönlerde iniyor ve binanın farklı noktalarından takdir edilebilecek eğik düzlemlerin görsel etkileşimi yaratıyor.”

 

 

 

 

 

Üst çatıdan çıkan ve arkeolojik bölgeye bakan ve 900 kişilik konser salonunun ana girişini içeren üçgen bir muhafaza yeri bulunmaktadır. Dönen perdeler, havanın lobiye girmesini sağlayarak merkezin mekanik havalandırma kullanılmasını önlemesine yardımcı olur.

 
Ekip, “Giriş alanının üçgen planının kompozisyon ekseni kasıtlı olarak ana piramitle hizalandı.” dedi tasarımcı.

 

 

“Sonuç olarak, piramidin tam karşısında yer alan lobi, olayların öncesinde ya da sonrasında toplanacak bir bakış açısı ve alan, çağdaş kültürel yaşam ve geçmişin varlığı ile devam eden bir ortamı, geçmişle diyalog kuran bir alan haline geldi” dedi.

 

 

 

 

 

İçerde, ekip sıcak tonlu ahşapta duvar ve tavan sarmaladı. Konser salonunda koltuklar ve perdeler için altın renkli döşeme malzemesi kullanıldı.

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

Çeviri:Mimdap

1 Yorum
  1. Çok başarılı bir kurgu ile ele alınmış, ikonik bir yaklaşım sergilenmiş planlama.

    mümtaz ali derviş | 12 February 2018


Yorum yazmak için


BETONDAKİ İHMAL: Kapıdaki Tehlike (1)     21 kişiye mezar olan 3 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı, İstanbul başta olmak üzere ülke genelindeki riskli binaları gözler önüne serdi. Yüz binlerce denetimsiz yapının imar affı kapsamına alınmasıyla, yeni facialara davetiye çıkarılıyor…         İstanbul Kartal’da geçen hafta 21 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 3 katı [...]
ARŞİV
Subscribe