Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Kanal İstanbul’un güzergahı belli oldu
Share 11 January 2018

Kanal İstanbul’un güzergah planı tamamlandı. Plana göre Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’den geçecek Kanal İstanbul 45,2 kilometre uzunluğunda olacak.

 

 

 

 

 

Kanal İstanbul için 1/100 bin ölçekli güzergah ve rezerv yapı planı tamamlandı. Son plana göre Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’den geçecek Kanal İstanbul 45.2 kilometre uzunluğunda olacak.

 

 

Sabah’tan Erhan Öztürk’ün haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını açıklayacağı projenin ihale süreci başlatıldı. Hazırlanan beş alternatiften seçilen Kanal İstanbul’un güzergahı resmileşti. Sondaj çalışmaları kapsamında ilk kazma vuruldu.

 

 

DÖRT İLÇEDE 45.2 KİLOMETRE

Kanal İstanbul güzergahı Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran kıstaktan başlıyor. Altınşehir ve Şahintepe mahallelerinden geçerek Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam edecek Kanal İstanbul, Terkos ve Durusu mahallelerinin yakınlarında Terkos Gölü’nün doğusundan Karadeniz’e ulaşacak. Proje alanı, Arnavutköy (28,6 km) Küçükçekmece (7 km), Başakşehir (6,5 km) ve Avcılar (3,1 km) ilçe sınırları içinde.

 

 

65 MİLYARA MAL OLACAK

 

 

Projenin 65 milyar TL yatırımla hayata geçirilmesi planlanıyor. İnşaat aşamasında 6 bin kişinin, işletme aşamasında bin 500 kişinin çalışması öngörülüyor. Kanal derinliğine bağlı olarak yaklaşık 1,5 milyar metreküp hafriyat çıkması bekleniyor. Deniz ve dip taramasından da 115 milyon metreküp malzemenin çıkacağı tahmin ediliyor.

 

 

İşte Kanal İstanbul güzergah planı:

 

 

 

 

 

Kaynak : BirgünYorum yazmak için


Büyük metropolde yaşayanlar ve ziyaretçiler için, New York’ta zaman geçtikçe beklenmedik bir şey görmek ve keşfetmek için yeni bir şey değil; bu hiç uyumayan şehirde. Rüyaların doğabileceği ve aynı zamanda gerçekleştirilebileceği beton ormanı içinde  en azından bu kadar çok umut  taşıyan uzun vadeli bir metamorfoza girebiliyor.     Eski binalar her zaman yıkılır ve yenileri [...]
ARŞİV
Subscribe