Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Yaşam Enerjisiyle Herkesi İmrendiren Aydın Boysan’ın 15 Ders Niteliğinde Sözü
Share 5 January 2018

Aydın Boysan, başarılı Türk mimar ve gazeteci. Yaşam enerjisiyle pek çoklarımızı cebinden çıkarır. İstanbul aşığı, okuma sevdalısı, 35 yaşındayken azmiyle yabancı dil öğrenen, sofra adabını iyi bilen, kitaplarında anlattığı tecrübeleriyle bizlere ışık tutan koca bir çınar… Bazı sözleri var ki “özlü sözler” literatüründe yerini çoktan aldı bile. Bizler de Aydın Boysan’ın tecrübelerinden kopan, hayata dair öğretici sözlerinden bazılarını sizler için derledik, buyrunuz…


1. “Bu dünyada kendini yüceltenler, ‘sanat ve bilime’ kendini feda edenlerdir.

 

 

 

 

2. “Her akıl sahibi, kendi aklı dahilinde delirme hakkına sahiptir.”

 

 

 

 

3. “Kitap insanlığın kağıt üzerindeki belleğidir. Kitap sonsuza kadar ihanet etmeyen bir dosttur. Kitabı ilk kez okurken bir dost tanırsın. İkinci okuyuşunda eski bir dosta rastlarsın.”

 

 

 

 

4. “Sahip olduğumuz zaman az değil, çok… Az olan zaman yararlandığımız zamandır.”

 

 

 

 

 

5. “Bizim dilimiz zoraki kibarları, sokak sözcüğünü küçümseme niyetiyle kullanırlar. Örneğin, sokak kedisi, sokak köpeği gibi…O zavallılar keyfinden mi sokakta yaşıyorlar? Ya sokak kızları?… Kurtarsalar ya.

 

 

 

 

6. “Beyin alır, akıl tartar ve yorumlar. Mizah’ın hedefi aklı kullanmayı öğretmektir.”

 

 

 

 

 

 

7. Belki her gün aralıksız içiyorum. Hala sığırla samanı ithal ederken “Yerli uçak yapacağız” diyecek kafayı bulamadım. Giderken ne içtiklerini söyleseler bari…

 

 

 

 

8. “İnsan olarak onurumuz varsa eğer, öleceğimize göre değil, ölmeyeceğimize göre yaşamak ve çalışmak vicdan borcumuzdur.”

 

 

 

 

9. “Hiçbir konuya hiçbir yaşta geç kalınmış değildir. Her türlü eylem ve işten “artan zaman kalmadığı” gerekçesi ile kaçınılması yanlıştır… Hatta saçmadır.”

 

 

 

 

10. “İnsan dediğimiz canlı, son nefesine kadar bir anlamsız ve saçmalık dizisinden kurtulmak istiyorsa, bunun yararlı ve garantili kurtuluş yolunun “mizah” olduğunu anlamalıdır.”

 

 

 

 

Anlamıyorsa zaten o kişiyi başkaları mizah konusu yapma hakkı kazanırlar.
11. “Sabır, eser yaratma çilesinin can üfleyen nefesidir.”

 

 

 12. “Kişi sevgi konusunda da herkesi dinledikten sonra kendi yolunu, kendi gerçeğini kendisi bulmalıdır.”

 

 

 

 

 

 13. “Yaşlılık bütün güzelliklerin seyredildiği bir manzara kulesidir… Ancak ruhları körelmiş olanlar hiçbir şey göremez.”

 

 

 

 

 14. “Eğer zaman, düğüm atılmamış bir ip tekdüzeliği içinde akarsa, öylesine bezdirir ki, miskinlik yaratır. Öyleyse “zaman baba”ya da, arada bir düğüm atılır ki, geçmiş günler zevkle anılsın, gelecek zaman da, umut dolu olsun…”

 

 

 

 

 

 

15. “Değişmeyen, gelişmeyen, kemikleşen bir sevgi olamaz. Zaman, sevgide biçim ve içerik gelişmeleri yaratır. Sevginin canlı kalması bu gelişmelere bağlıdır.”

 

 

 

 

 

Bu sözüne şöyle devam ediyor; “Her bitki çiçeği kesildikçe yeni çiçek verir; kesilmez, öyle bırakılırsa, eninde sonunda kurur.”

 

 

 

 

Kaynak : listelist.com


Yorum yazmak için


Büyük metropolde yaşayanlar ve ziyaretçiler için, New York’ta zaman geçtikçe beklenmedik bir şey görmek ve keşfetmek için yeni bir şey değil; bu hiç uyumayan şehirde. Rüyaların doğabileceği ve aynı zamanda gerçekleştirilebileceği beton ormanı içinde  en azından bu kadar çok umut  taşıyan uzun vadeli bir metamorfoza girebiliyor.     Eski binalar her zaman yıkılır ve yenileri [...]
ARŞİV
Subscribe