Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
New York Nasıl Kurtulur?
Share 3 January 2018

New York Magazine, New York şehrinin seçkin mimarlarından bazılarını şehri nasıl geliştirip iklim değişikliğinden kurtaracaklarını sordu. NY Mag, bulguları şöyle açıkladı:

 

 

 

 

 

Mark Foster Gage Doğu Şeria’yı yeşil alanla doldurmayı hayal ederken, Charles Renfro, High Line’daki eserlerinden esinlenerek “şehirdeki bir çatı parkı ağı” öngörüyor. Yeşil alan yalnızca yağmur suyunu ve ısıyı emmekla kalmaz, aynı zamanda yükseltildiğinde doğaya karşı taşkınlara karşı dayanıklı olur.

 

 

Pek çok mimar bağlantı veya entegrasyon ile ilgili kapsamlı bir planla oynuyordu. Bonetti / Kozerski Architecture, Citi Bike sistemini “El Bike Lanes” diye adlandırdıkları düşük mesafeli bir bisiklet köprüsüyle bütünleştirerek NYC bisikletçileri korumak istiyor. Norman Foster’ın planı, Madison Square Park’ın bir “trafik dışı adalar serisine” aynı tarzda oluşturulmasına dayanmaktadır.

 

 

Rafael Viñoly, NYC sokak uçağını “yükselmiş dolaşım kalıpları matrisi” haline getirir. Öte yandan, Family New York’taki Oana Stanescu ve Dong-Ping Wong, gökdelenlere bakar. NYC siluetinin yalnızca zengin bir hayalet kasaba değil herkes için bir yer olması gerektiğine inandığını söyler.

 

 

Mark Foster Gage’den Rafael de Cárdenas’a kadar, David Rockwell ve daha fazlası, kent genelinde tasarım akılları bir dizi fikir sahibidir. Ortaya çıkan hikayeler o kadar çılgınca, ancak işe yarayabilirler.

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Büyük metropolde yaşayanlar ve ziyaretçiler için, New York’ta zaman geçtikçe beklenmedik bir şey görmek ve keşfetmek için yeni bir şey değil; bu hiç uyumayan şehirde. Rüyaların doğabileceği ve aynı zamanda gerçekleştirilebileceği beton ormanı içinde  en azından bu kadar çok umut  taşıyan uzun vadeli bir metamorfoza girebiliyor.     Eski binalar her zaman yıkılır ve yenileri [...]
ARŞİV
Subscribe