Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
New York Nasıl Kurtulur?
Share 3 January 2018

New York Magazine, New York şehrinin seçkin mimarlarından bazılarını şehri nasıl geliştirip iklim değişikliğinden kurtaracaklarını sordu. NY Mag, bulguları şöyle açıkladı:

 

 

 

 

 

Mark Foster Gage Doğu Şeria’yı yeşil alanla doldurmayı hayal ederken, Charles Renfro, High Line’daki eserlerinden esinlenerek “şehirdeki bir çatı parkı ağı” öngörüyor. Yeşil alan yalnızca yağmur suyunu ve ısıyı emmekla kalmaz, aynı zamanda yükseltildiğinde doğaya karşı taşkınlara karşı dayanıklı olur.

 

 

Pek çok mimar bağlantı veya entegrasyon ile ilgili kapsamlı bir planla oynuyordu. Bonetti / Kozerski Architecture, Citi Bike sistemini “El Bike Lanes” diye adlandırdıkları düşük mesafeli bir bisiklet köprüsüyle bütünleştirerek NYC bisikletçileri korumak istiyor. Norman Foster’ın planı, Madison Square Park’ın bir “trafik dışı adalar serisine” aynı tarzda oluşturulmasına dayanmaktadır.

 

 

Rafael Viñoly, NYC sokak uçağını “yükselmiş dolaşım kalıpları matrisi” haline getirir. Öte yandan, Family New York’taki Oana Stanescu ve Dong-Ping Wong, gökdelenlere bakar. NYC siluetinin yalnızca zengin bir hayalet kasaba değil herkes için bir yer olması gerektiğine inandığını söyler.

 

 

Mark Foster Gage’den Rafael de Cárdenas’a kadar, David Rockwell ve daha fazlası, kent genelinde tasarım akılları bir dizi fikir sahibidir. Ortaya çıkan hikayeler o kadar çılgınca, ancak işe yarayabilirler.

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Tasarım: EwingCole       20.000 metrekarelik, eliptik şekilli “Unisphere”, ABD’deki en büyük sürdürülebilirlik açısından site gücü net sıfır ticari binadır. Pulmoner hastalık, kalp yetmezliği ve organ nakli için klinik operasyonlara ve silico moleküler biyolojisine – sanal bir ilaca geliştirme laboratuvarı olarak ev sahipliği yapmaktadır.     Bu akıllı bina, çoklu sürdürülebilirlik stratejilerinden yararlanır. Operasyonel [...]
ARŞİV
Subscribe