Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Kanal İstanbul gayrimenkul fiyatlarını nasıl etkiledi?
Share 7 December 2017

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlayan Kanal İstanbul projesinin güzergahı kesinleşti. Önceki yıllarda 5 güzergah olarak belirlenen sayı 1’e indirildi. Proje için Küçükçekmece Gölü-Sazlıdere Barajı-Terkos Gölü’nün doğusunu takip eden güzergahta inşa çalışmalarına başlanacak. Kanal İstanbul’un inşasına başlamak için tek eksik ise bakanlığın onayı.

 

 

1.Boğaza Alternatif

 

 

 

 

 

İstanbul Boğazı’na alternatif olarak planlanan proje için Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri sınır olarak belirlendi. Bu ilçelerdeki satılık konut ve arsa fiyatlarını Hürriyet Emlak Endeksi’ne göre sıraladık.
2. Küçükçekmece

 

 

 


Kanal güzergahının yaklaşık 7 kilometrelik kısmı, Küçükçekmece sınırları içerisinde yer alacak. Hürriyet Emlak Endeksi’ne göre, Küçükçekmece’de satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 3 bin 841 TL. Buna göre 100 metrekarelik bir evin ortalama satış fiyatı 384 bin 100 TL civarında seyrediyor. Yıllık yüzde 7 oranında artış gösteren Küçükçekmece’de amortisman süresi de 18 yıl olarak açıklandı.

 

 

3. Avcılar
Kanal güzergahının yaklaşık 3.1 kilometrelik kısmı Avcılar sınırları içerisinde yer alacak. Hürriyet Emlak Endeksi’ne göre, Avcılar’da satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 2 bin 563 TL. Buna göre Avcılar’daki 100 metrekarelik bir evin ortalama satış fiyatı 256 bin 300 TL. Yıllık yüzde 9 oranında artış gösteren Avcılar’da amortisman süresi 18 yıl olarak belirlendi.

 

 

4. Başakşehir
Kanal güzergahının yaklaşık 6.5 kilometrelik kısmı Başakşehir sınırları içerisinde bulunacak. Hürriyet Emlak Endeksi’ne göre, Başakşehir’de satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 3 bin 433 TL. Buna göre Başakşehir’deki 100 metrekarelik bir evin ortalama satış fiyatı 343 bin 300 TL civarında olacak. Kiralık konutta yıllık yüzde 10 artış gösteren Başakşehir’de amortisman süresi ise 21 yıl.

 

 
5. Arnavutköy

 

 

 

 

 
Kanal güzergahının kalan yaklaşık 28.6 kilometrelik kısmı ise Arnavutköy İlçesi sınırları içerisinde yer alacak. Hürriyet Emlak Endeksi’ne göre, Arnavutköy’de satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 2 bin 446 TL. Buna göre Arnavutköy’deki 100 metrekarelik bir evin ortalama satış fiyatı 244 bin 600 TL civarında seyrediyor. Satılık konutta yıllık yüzde 13, satılık arazide yüzde 12 artış gösteren Arnavutköy’de arazilerin ortalama metrekare fiyatı 364 TL. 100 metrekarelik bir arazinin ortalama satış fiyatı ise 36 bin 400 TL.

 

 
6. İstanbul genelinde fiyatlar nasıl?

 

 

 

 

 
Hürriyet Emlak Endeksi’ne göre, İstanbul’daki satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 4 bin 755 TL. Bu durumda, 100 metrekarelik bir evin ortalama satış fiyatı 475 bin 500 TL. İstanbul’da yıllık yüzde 28 artış gösteren arsa fiyatlarının ortalama metrekare fiyatı ise 243 TL.

 

 
7. Kanal İstanbul projesinin içinde neler olacak?

 

 

 

 

 

 
Kanal İstanbul projesi kapsamında liman, yat limanı, tahkimat ve dolgu alanları, ada teşkili kanalın işletilmesine yönelik acil müdahale merkezi, acil durum rıhtımları, kanal giriş ve çıkış yapıları, gemi trafik sistemleri gibi alt ve üst yapılar yapılması planlanıyor.

 

 

 

 

Kaynak : www.hurriyetemlak.com


Yorum yazmak için


Şelale Evi, Syracuse, New York yakınlarındaki mevcut tek aile evinin tamamen yenilenmesi için bir öneridir. Evin çevresi inanılmaz manzaralarına sahip 70 ayak şelalesinin üzerinde yer almaktadır. Başlangıçta küplerin modernist bir bileşimi olarak tasarlanan ev, boşluklar arasında iç akışın istenen bağlantısını barındırmaz ve bina zarfı, yeterli olmayan ısıtma ve soğutma sistemleri nedeniyle termal olarak yetersiz performans [...]
ARŞİV
Subscribe