Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Mahkemeden bakanlığa ders: Halka değil özele hizmet eder
Share 6 December 2017

İHL’nin bitişiğindeki milyonlarca liralık arazinin imara açılmasına yargıdan dur: Halka değil özele hizmet eder.

 

 

 

 

 

 

İstanbul Kadıköy, Acıbadem Caddesi üzerinde bulunan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talebiyle yıkılıp imam hatip yapılan lisenin bitişiğindeki milyonlarca liralık arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle imara açılmasına mahkeme “dur” dedi. Mahkeme bakanlığa ders gibi kararında “Halka değil özele hizmet edecek” vurgusu yaptı. CHP’li meclis üyesi Hüseyin Sağ “Bu imar planlarında kamu yararı yok. Ticaret öne çıkarılmıştı. Mahkeme de halktan yana taraf aldı” dedi.

 

 

İmam hatip oldu

 

 

Yaklaşık 12 bin metrekarelik arazinin yarısında Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ahmet Sani Gezici Lisesi bulunuyordu. Erdoğan’ın talimatıyla okul velilerin itirazına karşın 2014’te yıkıldı. Araziye Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu Lisesi yapıldı. Ahmet Sani Gezici Lisesi de Fikirtepe’ye taşındı. Yıkılarak imam hatip lisesine dönüştürülen Kadıköy’deki Ahmet Sani Gezici Lisesi’nin bulunduğu arazinin imar planları 2016 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirildi. Arazi meslek ve teknik öğretim tesisi fonksiyonunun yanına ticaret+konut ve dini tesis eklenerek imara açılmış, Kadıköy Belediyesi de hukuk mücadelesi başlatmıştı.

 

 

SÜMEYYE ERDOĞAN BU OKULDAN MEZUN

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakanlığı döneminde söylediği “yıkılacak yerine imam hatip yapılacak” sözleri sonrasında Ahmet Sani Gezici Lisesi yıkılmış, Yerine Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu Lisesi yapılmıştı. Erdoğan Kadıköy Ahmet Sani Gezici Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi Hizmet Binası ile 2015- 2016 Eğitim – Öğretim Yılı Açılış Töreni’ne katılmıştı. Lise ayrıca Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın mezun olduğu okul olarak da biliniyor.

 

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


İngiliz mimar, endüstriyel tasarım alanındaki yaşam boyu başarı ödülü aldı. Editör: Ayda Ayoubi     İyi Tasarım Ödülleri’nin düzenleyicileri, Chicago Athenaeum: Mimari ve Tasarım Müzesi ve Avrupa Mimarlık Sanat Tasarım ve Kentsel Çalışmaları Merkezi, İngiliz mimar Norman Foster, Hon. FAIA, Londra merkezli Foster + Partners’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olarak 2018 Amerikan Tasarım Ödülü’nü [...]
ARŞİV
Subscribe