Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
BUDAPEŞTE’DE “KÖŞE SİMETRİSİ”
Share 7 December 2017

Zsolt Hlinka’nın Fotoğraf Kolajları ile Budapeşte Binalarının Mükemmel Simetriler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni serisinde Macar fotoğrafçı ve baskı yapımcısı Zsolt Hlinka, Budapeşte’nin en çarpıcı yapılarından bazılarını yakından keşfediyor ve köşeden bakıldığında simetrikmiş gibi görünen binaları “Köşe Simetri” sergisiyle sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pastel renkte çeşitli fotoğraflar  iki noktadan, uç noktadan çekiliyor ve binalar sayfanın üstünde duruyor gibi görünüyor. Çalışma, Wes-Anderson’u anımsatan “Kentsel Simetri” dizisinin devamı niteliğinde.

 

Hlinka çalışmasını şöyle  açıklıyor:

 

 

 
“Köşe Simetri serisi, fikirlerini Kent Simetrisinden alır ve bir adım daha ileri götürür. Her zamanki ortamlarından çıkarılan binalar dönüyor, ama bu sefer çok daha dinamik ve canlı bir biçimde. Statiklik harekete geçer ve yansımaların sınırları köşeler sayesinde daha keskin ve daha belirgin hale gelir.

 

 

 
Yeni seride seçilen ve fotoğraflanan binalar çevrelerinde daha da iyi frkedilir, bu nedenle illüzyon daha da gerçekçi olur: Ancak, bu tanıdık görünümlü binaların hangi tarafında olursanız olun, öncelikle incelemeye başlarsak, hep aynı noktalara değinmiş olacağız.

 

 

 
Güzel renklerle homojen gökyüzü içerisinde, izleyicilerini Budapeşte’nin güzel binalarına yeni sürrealist yolculuğa davet eden bu fotoğraflar; bir marka olmaya devam ediyor.

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

Çeviri: Mimdap

 

 

 

 

 

1 Yorum
  1. Olağan üstü perspektifler. Mimari çözümlerin resmin ve fotoğraf sanatının da konusu olması ne güzel.

    Raif Akıncı | 9 December 2017


Yorum yazmak için


İngiliz mimar, endüstriyel tasarım alanındaki yaşam boyu başarı ödülü aldı. Editör: Ayda Ayoubi     İyi Tasarım Ödülleri’nin düzenleyicileri, Chicago Athenaeum: Mimari ve Tasarım Müzesi ve Avrupa Mimarlık Sanat Tasarım ve Kentsel Çalışmaları Merkezi, İngiliz mimar Norman Foster, Hon. FAIA, Londra merkezli Foster + Partners’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olarak 2018 Amerikan Tasarım Ödülü’nü [...]
ARŞİV
Subscribe