Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
BUDAPEŞTE’DE “KÖŞE SİMETRİSİ”
Share 7 December 2017

Zsolt Hlinka’nın Fotoğraf Kolajları ile Budapeşte Binalarının Mükemmel Simetriler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni serisinde Macar fotoğrafçı ve baskı yapımcısı Zsolt Hlinka, Budapeşte’nin en çarpıcı yapılarından bazılarını yakından keşfediyor ve köşeden bakıldığında simetrikmiş gibi görünen binaları “Köşe Simetri” sergisiyle sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pastel renkte çeşitli fotoğraflar  iki noktadan, uç noktadan çekiliyor ve binalar sayfanın üstünde duruyor gibi görünüyor. Çalışma, Wes-Anderson’u anımsatan “Kentsel Simetri” dizisinin devamı niteliğinde.

 

Hlinka çalışmasını şöyle  açıklıyor:

 

 

 
“Köşe Simetri serisi, fikirlerini Kent Simetrisinden alır ve bir adım daha ileri götürür. Her zamanki ortamlarından çıkarılan binalar dönüyor, ama bu sefer çok daha dinamik ve canlı bir biçimde. Statiklik harekete geçer ve yansımaların sınırları köşeler sayesinde daha keskin ve daha belirgin hale gelir.

 

 

 
Yeni seride seçilen ve fotoğraflanan binalar çevrelerinde daha da iyi frkedilir, bu nedenle illüzyon daha da gerçekçi olur: Ancak, bu tanıdık görünümlü binaların hangi tarafında olursanız olun, öncelikle incelemeye başlarsak, hep aynı noktalara değinmiş olacağız.

 

 

 
Güzel renklerle homojen gökyüzü içerisinde, izleyicilerini Budapeşte’nin güzel binalarına yeni sürrealist yolculuğa davet eden bu fotoğraflar; bir marka olmaya devam ediyor.

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

Çeviri: Mimdap

 

 

 

 

 

1 Yorum
  1. Olağan üstü perspektifler. Mimari çözümlerin resmin ve fotoğraf sanatının da konusu olması ne güzel.

    Raif Akıncı | 9 December 2017


Yorum yazmak için


Birinci derece arkeolojik SİT alanındaki Bodrum Kalesi’nde yapılmak istenen restorasyon Muğla 2’nci İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Mahkeme, Bodrum Kalesi için oybirliğiyle ‘Korunarak gelecek nesillere aktarılmalı’ kararı verdi.       Bu kez mahkeme kararı yıkım başlamadan geldi. Muğla 2’nci İdare Mahkemesi, dünyanın ikinci büyük arkeoloji müzesi olan ve UNESCO’nun Korunması Gerekli Kültür Varlıkları Listesine aday [...]
ARŞİV
Subscribe