Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Entrepinos:Topraktan Yükselen Evler
Share 6 December 2017

Tasarım: Taller Hector Barroso

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meksika’nın Valle de Bravo kentinde geniş bir ormanlık alanda, beş hafta sonu evi yerin topografyasına uyarak, rüzgar sesini yayan çam ağaçlarıyla çevrili. araziye dağılmış durumda.

 

 

Her ev (geriye kalan tipolojide olduğu gibi), altı farklı pozisyondan, boşluk oluşturan, merkezi bir pozisyondan oluşmaktadır. Bu da sessizlik ve samimiyet kazandırmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuzeye doğru olan hacimler sağlam ve kapalıdır. Yapılar güneye, bahçe ve orman manzaralarına açılıyor, doğal ışığın çoğundan faydalanıyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alt katta: yaşam, yemek, mutfak ve bir yatak odası teraslara, avlularına ve bahçeye katılmak için sınırlarını dışa açar. Üstte, üç yatak odası muhteşem çam manzarası çerçevesi içinde durmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeler bölgeseldir: Tuğla, ahşap ve toprak. Temelleri gömmeye yönelik kazmalardan alınan ve yeniden kullanılan toprak esas malzemedir. Bütün duvarlar onunla kaplıdır. Böylece, mimari bulunduğu yerin özellikleriyle; yerden ortaya çıkmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yer: Valle de Bravo Edo, Meksika

Proje durumu: İnşa edilmiş
Tamamlanma: 2017
Alan:360 m2

 
Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Tasarımdaki güç, doğayla birleşme arzusu, kütlelerin formlarındaki ustalık müthiş.

    Hasan Kıvırcık | 6 December 2017


Yorum yazmak için


Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ve Kanal B işbirliği ile hayata geçirilen, emek verenlerin ve program katılımcılarının aşağıda yer aldığı “Cumhuriyet’in Müzesi Atatürk Bulvarı” adlı TV programının ilk bölümü 25 Mart 2018 tarihinde saat 19.00 da Kanal B Televizyonunda yayınlanacak.       Ankara’nın Cumhuriyet açısından önemini ve değerlerini ortaya [...]
ARŞİV
Subscribe