Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
‘Bodrum’a yargı freni
Share 4 December 2017

İBB’nin ‘gizli inşaat artışı’ oyunu.

 

 

 

 

 

AKP Ordu milletvekili aday adayı Harun Topalcı’nın kurucu ortağı olduğu Özel Avicenna Hastanesi’nin Ataşehir şubesinin bulunduğu arazi için İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) imar planlarında bodrum katlarını inşaat dışı bıraktı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi ameliyathane, morg, laboratuvar yapılacağı belirtilen bodrum katları emsal dışı bırakan plan notunu “gizli inşaat artışı” olarak değerlendirdi. CHP’li Meclis üyesi Hakkı Sağlam “AKP’liler kendi hastaneleri için Kadir Topbaş’ı da kullanarak özel plan notu hazırlattılar” dedi. CHP’li Meclis üyesi Hakkı Sağlam, İBB Başkanlığı’na dava açarak plan notuyla inşaat alanının artırılmak istendiğini ve emsal oluşturacağını belirterek kararın iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını istedi. İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına giren bilirkişi raporunda, bodrum katlara yapılacağı belirtilen ameliyathane, yoğun bakım gibi sağlık birimlerinin özel hastanenin bir parçası olduğu ve özel hastane için belirlenmiş olan inşaat alanı dışında bırakılmasının doğru olmadığına dikkat çekti. Söz konusu kullanım hastane içinde olduğu kadar çevresinde de yoğunluk ve talep yarattığından, dava konusu plan değişikliği ile alan için öngörülen emsalde gizli bir artışa neden olacağı bunun da kamu yararına aykırı olduğu açıktır” denildi.

 

 

Kararı durdurdu

 

 

Mahkeme bilirkişi raporuna atıfta bulunarak “gizli emsal ve bölgede yoğunluk artışına” sebep olması nedeniyle plan notunu hukuka aykırı buldu. CHP’li Meclis üyesi Hakkı Sağlam, “Bu karar sonucu İstanbul genelinde artık bu plan notunun uygulanmaması gerekir” dedi.

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Tasarım: nARCHITECTS                 Greenpoint’de Norman ve Wythe Avenues’in kesiştiği yerde yeni bir depoda bulunan bu yeni mekan kurgusu, etkinlikler ve sergiler için alanlar, tasarım eğitimi, serbest ortak çalışma alanı, fabrikasyon laboratuarı, restoran fonksiyonlarını bir araya getiren dükkan tasarımıdır. . Bina, ayrıca, kent yaşamını iyileştirmek için ürün ve hizmetler [...]
ARŞİV
Subscribe