Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Şikago’da bir konut bloğu…
Share 4 December 2017

Tasarım: Brininstool + Lynch

 

 

 

 
Halsted’in hemen doğusunda, 710 West Grand, Şikago’nun River West semtine 105 kiralık daire, 500 metrekarelik ticaret alanı ve 45 adet oto park alanı getiriyor. Grand Blue Line CTA İstasyonundan sadece 315 metre uzaklıktaki bu proje, bir “Transit Odaklı Gelişme” projesi niteliğindedir ve büyük bir transit bağlantıya yakınlığı nedeniyle yerinde park yerleri sınırlıdır. Transit Odaklı Kalkınma Programının sürdürülebilir ilkelerine uygun olarak, proje gümüş LEED sertifikasına sahip olacaktır.

 

 

 

 

 

Derin, üçgen biçimli bir lotta yer alan 710 West Grand, Şikago’nun kent ızgarasının sıklıkla dikte ettiği geleneksel dikdörtgen kalkınma projelerinden kopuyor. Bina, 30 derece açı ile birleştirilen iki dikdörtgen elemana bir bükülme ile karşılık verir. Bu açısal form, şehir manzaraları çeşitliliği sunarak kiracılara fayda sağlar, bazı kiracılar Kuzey Michigan Caddesi manzarasına sahipken bazıları diğer tarafa bakar. Beyaz pişmiş toprak binanın yanlarını saran ve kaydırılan delik açmalar bu cepheleri harekete geçirir. İki uç, biri sokak cephesi olmak üzere, çeşitli metal kaplamalarıyla ifade edilen cam pencere duvarlarıyla belirlenmiştir.

 

 

 

 

 

Stüdyolardan iki yatak odalı birimler arasında değişen çeşitli konut yapılandırmaları sunulacaktır. Bina, bir fitness salonu, mutfak, özel yemek odası, salon, açık hava terası ve tüm kiracıların kullanabileceği ızgaralar bulunan bir anaw çatı katı ve çatısıyla tepesinde. Birkaç adım öteye toplu taşıma araçları bulunan bu proje, sakinlerin Şikago’nun farklı semtlerine kolaylıkla ulaşmalarını sağlar.

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


İngiliz mimar, endüstriyel tasarım alanındaki yaşam boyu başarı ödülü aldı. Editör: Ayda Ayoubi     İyi Tasarım Ödülleri’nin düzenleyicileri, Chicago Athenaeum: Mimari ve Tasarım Müzesi ve Avrupa Mimarlık Sanat Tasarım ve Kentsel Çalışmaları Merkezi, İngiliz mimar Norman Foster, Hon. FAIA, Londra merkezli Foster + Partners’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olarak 2018 Amerikan Tasarım Ödülü’nü [...]
ARŞİV
Subscribe