Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Hasankeyf’teki kazılara yeni başkan…
Share 14 November 2017

Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekai Erdal, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Hasankeyf Arkeolojik Kazı Başkanı olarak görevlendirildi.

 

 

 

 

Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekai Erdal, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Hasankeyf Arkeolojik Kazı Başkanı olarak görevlendirildi.

 

 

Tarihi geçmişi akeramik neolitik dönemde başlayan Hellenistik Dönem, Roma Dönemi, Bizans, Sasani, Emevi, Hamdani, Mervani, Artuklu, Eyyübi ve Osmanlılar olmak üzere farklı krallık, imparatorluk ve kültürlerin izlerini taşıyan Hasankeyf’te uzun süredir kazı çalışmalarının başlatıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Zekai Erdal, arkeolojik kazılarla kültür varlıklarının açığa çıkarılması, taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının korunması noktasında kısa, orta ve uzun vadeli programları akademik sorumluluk bilinciyle hayata geçireceklerini söyledi.

 

 

Bugüne kadar gerçekleştirilen kazılar neticesinde yeni bulgulara ulaşıldığına işaret eden Erdal, Hasankeyf Eski Mezarlık’ta başlayan ve hâlâ devam eden kazılarda baş ve ayaş şahideli, sandukalı ve pehle taşlı olmak üzere 70 adet mezarın gün yüzüne çıkarıldığı bilgisini verdi. Erdal, kazıda çoğunlukla Hasankeyf Eyyubileri ile Osmanlı dönemine tarihlenen mezarların farklı tipolojilere sahip olduğunun tespit edildiğini açıkladı. Hasankeyf kazılarının uluslararası platformda geçerli olan düzeye kavuşturulması ve bu konudaki sorunların giderilerek, dünya arkeolojisinde büyük bir öneme sahip olan ülkemizin hak ettiği konuma getirilmesini hedeflediklerini belirten Erdal, “Bu mezarlardan 40 tanesinde sülüs karakterli Arapça yazı ile bitkisel bezemeler yer almaktadır. Bu yazılarda ölen kişinin kimliği hakkında bilgilerin yanı sıra, ölüm nedeniyle duygusal ifadeler, ayetler ve hadisler okunmaktadır” dedi.

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Geçtiğimiz Ağustos ayında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ‘Tabiat Anıtı’ ilan edilen deniz kıyısındaki lav kayalıklarını turizme açmak için proje hazırlandı. Projeye göre Güzelcehisar kumsalından lav kayalıklarına uzanan 3 metre genişliğinde, 850 metre uzunluğunda demir platform üzerinde yükselecek bir yol yapılıyor. Kıyıda 290 metrekare seyir terası ve aynı ölçüde bir festival alanıyla 70 metrekarelik [...]
ARŞİV
Subscribe