Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Erdoğan: Ülkemizde tarih ve kültür cellatları kol geziyor
Share 13 November 2017

1994 yılından bu yana İstanbul’u, 2002′den bu yana ise ülkeyi yöneten Erdoğan, son dönemde bazı alanlarda başlattığı ‘özeleştiri’ furyasına devam ediyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özeleştiride bulunarak, “Ülkemizde tüm gayretlerimize rağmen hala önüne geçemediğimiz şekilde tarih ve kültür cellatları kol geziyor” dedi.

 

 

 

 

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Fatih’te restorasyon projeleri tanıtım toplantısında konuştu.

 
Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

 

 

CHP zihniyeti yıktı, biz yaptık. Eserleri restore ediyor, ihya ediyoruz. Yeni eserlerimizle İstanbul’u adeta fethediyoruz.

 

 

Kardeşlerim son günlerde, medeniyet konusunda, kültür konusunda pek çok toplantıya katıldı ve milletimle dertleşme fırsatı buldum.

 

 

Şehirlerimiz gecekonduların, zevksiz binaların, sanat ve estetik değeri olmayan yapıların istilasına uğradı. Günlük ihtiyacını karşılayamayan insanlara estikten bahsetmek garip olabilir ama artık geldiğimiz noktada bu durum ortadan kalktı.

 
“DİKEY YAPILAŞMAYA MÜSADE ETMEYELİM”

 
Valilerimizden, belediye başkanlarımızdan rica ediyorum. Lütfen dikey yapılaşmaya müsade etmeyelim. Bizim mimari anlayışımızda yatay mimari esastır. Şehirlerimizin çirkin binalar tarafından istila edilmesine daha fazla müsade edemeyiz.

 

“ECDADIMIZIN SEVİYESİNE ULAŞMIŞ DEĞİLİZ”

 

 

Tarihimizle ters düşmemeliyiz. Müdernleşmeyi tarihimizle bütünleştirebiliyorsak değer ifade eder. Tarihimizle modernizmi bütünleştiremiyorsak burada bir kaçak var demektir. Biz bugün ecdadımızın seviyesine ulaşmış değiliz. Önce ecdada yetişeceğiz.

 
RESTORASYON ÖZELEŞTİRİSİ

 

 

Restorasyon deyince aklımıza içimizi acıtan nice görüntü de geliyor. Ülkemizde tüm gayretlerimize rağmen hala önüne geçemediğimiz şekilde tarih ve kültür cellatları kol geziyor. Güya aslına uygun şekilde restore edilen, ama duvarlarındaki horosan sıvalarının kazınıp üzeri çimento ve kumla kaplanan nice eserler duyduk, gördük. Restorasyon adı altında asırlık taşları, tuğlaları sökülüp yerine çimento dökülen nice binalar duyduk, gördük. Her santimi el emeği, göz nuru ahşap işlemeli kapıları, pençeleri, pervazları sökülerek yerine plastik ürünler konan nice konaklar ve evler duyduk ve gördük.

 

 

Bir dönem tarihi camileri yıkma, yıkılamayanları da depo, hatta ahır olarak kullanma modası vardı. İstanbul başta olmak üzere ve Anadolu’nun dört bir yanında bu tahribatın izlerini görüyoruz. Restorasyon adı altında sergilenen tarih ve kültür facialarının bu anlayıştan bir farkı yoktur.

 

 

İçinde ibadet edilmeyen bir cami, içinde yaşam olmayan bir konak var olamaz. Bir eserin kıymetini bilmek demek, onu ehil insanlara teslim etmektir.

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Tasarım: EwingCole       20.000 metrekarelik, eliptik şekilli “Unisphere”, ABD’deki en büyük sürdürülebilirlik açısından site gücü net sıfır ticari binadır. Pulmoner hastalık, kalp yetmezliği ve organ nakli için klinik operasyonlara ve silico moleküler biyolojisine – sanal bir ilaca geliştirme laboratuvarı olarak ev sahipliği yapmaktadır.     Bu akıllı bina, çoklu sürdürülebilirlik stratejilerinden yararlanır. Operasyonel [...]
ARŞİV
Subscribe