Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Antoine Predock, eski evini ve arşivlerini New Mexico Üniversitesi’ne hediye etti.
Share 9 November 2017

Antoine Predock, New Mexico merkezli Antoine Predock Architect’in kurucusu ve müdürü New Mexico Üniversitesi’ne (UNM) iki büyük hediye verdi.

 

 

 

 


Albuquerque’deki eski ev ve meslek merkezini, UNM Mimarlık ve Planlama Okulu için yenilemek üzere bağışlamayı düşünmüştür. Bina, atölye ve galeri alanlarına sahip bir tasarım stüdyosu olan Predock Tasarım ve Araştırma Merkezi’ne dönüştürülecek.

 

 

 


Mimar, hem iki hem de üç boyutlu biçimlerdeki çalışmalar da dahil olmak üzere tüm arşivlerini yetenekli kılıyordu. Kapsamlı koleksiyonun seçimleri sergilenen sergiler aracılığıyla Predock Center’da gösterilecek. Arşivler, UNM Southwest Research Kütüphaneleri Merkezi’nde barınacak.

 

 

 


Başlangıçta, Predock Merkezi, üst düzey mimarlık öğrencilerini mezun etmek için master stüdyo görevi görecek, ancak uzun vadeli kaderi açık uçlu bırakıldı. UNM Mimarlık ve Planlama Okulu Dekanlığı yapan Geraldine Forbes Isais, “Predock’un mirası ve okulun mirası için çok iyi bir şeref olan bu kararın ardından  tüm alanın nasıl kullanılacağına karar vermek bir gelişme olacak” dedi.

 

 


Hem Albuquerque hem de Taipei’de ofisleri bulunan Predock, 50 yıldır mevcut stüdyosunda mimarlık yapıyor. Bu süre zarfında, müzeler, ofisler, sanat ve eğlence merkezleri, spor, eğitim ve araştırma tesisleri de dahil olmak üzere geniş kapsamlı bir komisyon portföyüyle Güneybatı tarafından etkilenen özle bir modernizme öncülük etti.

 

 

 

 

 

 

En tanınmış eserlerinden bazıları Tayvan Taibao Şehrindeki Ulusal Saray Müzesi Güney Şubesi, Kanada’nın Winnipeg kentinde bulunan Kanada İnsan Hakları Müzesi ve San Diego Padres’in yeni stadyumudur. UNM Mimarlık ve Planlama Okulu ana binasını da tasarladı. 2016 yılında Predock, daha önce Louis Kahn ve Frank Lloyd Wright’a verdiği AIA Altın Madalyasını ve 2007 Smithsonian Cooper-Hewitt Yaşam Boyu Başarı Ödülünü almıştır.

 

 


Predock basın bildirisinde “Yeni Meksika benim ruhsal evim,” dedi. “Burada öğrendiğim her şey, site özgüllüğü olarak adlandırdığımız şeylere nasıl dikkat etmeyi bana öğretti. New Mexico bana mimar olmanın önemini öğretti” dedi.

 

 

 

 

Kaynak:www.archpapaer.com

Çeviri:Mimdap


Yorum yazmak için


İngiliz mimar, endüstriyel tasarım alanındaki yaşam boyu başarı ödülü aldı. Editör: Ayda Ayoubi     İyi Tasarım Ödülleri’nin düzenleyicileri, Chicago Athenaeum: Mimari ve Tasarım Müzesi ve Avrupa Mimarlık Sanat Tasarım ve Kentsel Çalışmaları Merkezi, İngiliz mimar Norman Foster, Hon. FAIA, Londra merkezli Foster + Partners’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olarak 2018 Amerikan Tasarım Ödülü’nü [...]
ARŞİV
Subscribe