Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Holmen Su Sporları Merkezi
Share 8 November 2017

Tasarım: Arkís Arkitektar

 

 

 

 

 

 

 

 

Holmen Aquatics Center, yerleşimin doğal özelliklerini korumak ve güçlendirmek suretiyle Holmen plajının devamı niteliğindedir. Binanın işgal ettiği oturum izi, muhteşem manzaralı sahil deneyimini daha da geliştiren bir çatı bahçesi ile değiştirilir. Projenin konseptinin odağı, binanın çatısını Holmen plaj rekreasyon alanının ayrılmaz bir parçası olarak harekete geçirmektir. Çimenli çatı, güneye doğru eğim gösterir ve Oslo fiyortunun adaları ve resifleri üzerinde kesintisiz bir görüntü sunar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın ana katında ana giriş, resepsiyon, soyunma odaları ve yüzme havuzu salonu bulunur ve binaya kadar olan yamacın üzerinde çim yükselir. Alt katta spor salonu, çok fonksiyonlu salon, teknik alanlar ve personel tesisleri bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 


Pasif ev

 
Pasif Ev metodolojisi kullanılarak, enerji kullanımı için uzun vadeli bir vizyon oluşturulmuştur. Metodoloji inşaat yöntemlerini, yalıtımı ve yapı biçimini kapsar. Ayrıca, özellikle su ısıtma sisteminde enerji kullanımına vurgu yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın altı 650 m2′lik güneş panelini oluşturduğu gibi yer altı ana kayasından ısı sağlayan 15 derin jeotermal kuyu yanı sıra yaz aylarında zemine fazla ısı aktarmak için de kullanılmaktadır.

 

 

Futurebuild Modeli Projesi

 
Holmen Su Sporları Merkezi, Futrebuilt’in Norveç’teki 50 model projesinden biri olarak seçildi. Norveç’teki enerji kullanımı ile ilgili yüzme havuzu projeleri arasında en iyi olarak kabul edilir.

 

 

Proje, NTNU ile Throndheim ve Verkís mühendislerinin işbirliğiyle gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yer: Asker, Norveç

Proje durumu: İnşa edilmiş

Tamamlanması: 2017

Alan: 5.700 m2

 

 

 

Kaynak:www.architectmagazine.com

Çeviri:Mimdap

 

 


Yorum yazmak için


Geçtiğimiz Ağustos ayında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ‘Tabiat Anıtı’ ilan edilen deniz kıyısındaki lav kayalıklarını turizme açmak için proje hazırlandı. Projeye göre Güzelcehisar kumsalından lav kayalıklarına uzanan 3 metre genişliğinde, 850 metre uzunluğunda demir platform üzerinde yükselecek bir yol yapılıyor. Kıyıda 290 metrekare seyir terası ve aynı ölçüde bir festival alanıyla 70 metrekarelik [...]
ARŞİV
Subscribe