Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Sydney Operasında Robotik Koruma Çalışması…
Share 16 October 2017

Sydney Opera Evi Robotik Yeni Bir Dönüşle Korunmaktadır.

Sydney Opera Binası dünyanın en önemli yerlerinden biridir. Öyküsü, 1956′da New South Wales hükümetinin düzenlediği tasarım yarışmasıyla başlar ve burada Danimarkalı mimar Jørn Utzon’un  beklenmedik bir şekilde yarışmayı kazanıyordu. Utzon’un fikri basitti, ancak büyük bir binanın bileşenlerine sahipti ve bu nedenle o zamanki jüri üyesi Eero Saarinen’in ilgisini çekmişti.

 

Sydney Opera Binası İnşaatı Mart 1959′da Ove Arup & Partners’ın gözetiminde başladı. Utzon ile birlikte, çentikli prefabrik beton kabuklardan oluşan bir yapı sistemi geliştirdiler. Bu kabuklar, derin mavi okyanus üzerinde büyük beyaz yelkene benzeyen, kil ve ezilmiş taştan yapılmış 1,056,066 beyaz İsveç seramik karo ile kaplandı.

 

 

 

 

 

 

Karo kapaklarının binaya yerleştirilmesi, 22 Eylül 1966. – Fotoğraf: Harry Sowden

 
Binanın nihayet Ekim 1973′te bitirilmesi ve 102 milyon dolarlık nihai bir maliyetle 7 milyon doların ilk bütçesinin çok büyük bir farkla aşması sağlandı. 1989′da yapı sistemi ve kaplaması için onarım için bir diğer 86 milyon dolar harcanmıştı. Ancak, Sydney Opera evi UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak seçildiğinde, Tac Mahal ve Giza Piramitleri gibi değerli tarihi yerlerle aynı seviyede olan bu masrafların tümü buna değdi.

 

 

Sydney Opera Binası – Fotoğraf: Jozef Vissel

 
Daha önce belirtildiği gibi, Sydney Opera Evi, düzenli olarak muhafaza edilmesi gereken seramik kaplı beton kabuklarla kaplıdır. Şimdiye kadar, takip edilen teknik uzman mühendislerin çatıdan atlayıp seramiklere dokunarak görünüm veya seslerindeki değişiklikleri kontrol etmesini içeriyordu. Öyle görünüyor ki, bu ilkel ve pahalı tekniğin değiştirilmesinin zamanı geldi.

 
Getty Vakfı, Sidney Üniversitesi ve Arup grubu ile birlikte, Getty’nin “Keeping it Modern” inisiyatifinin bir parçası olarak Sydney Opera Binası’nın muhafazakar operasyonlarını üstleniyor. Girişim, çoğunluğu beton gibi yaşlanma özelliklerini bilinmeyen yeni malzemeler kullanan modern binalar için muhafazakar projelere finanse ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

Sydney Opera Binası – Fotoğraf: Jozef Vissel

 
Operatonun çelik betonarme betonu izlemek, çatlakların betonun bozulmasına ve tüm yapının risk altına sokulmasına neden olan sızıntıların önlenmesi açısından önemlidir. Getty Conservation Institute, Susan Macdonald’daki alan projeleri başkanı, “Betonarme bir binanın hasar devam edene kadar ne kadar iyi durumda olduğunu belirlemek çoğu zaman zor. Betonun, bir fayans tabakası altında gizlendiği durum, problemi zorlaştırıyor “diye binanın şu andaki durumunu belirtti. Bunu çözmek için, araştırmacılar, musluk testlerinde kullanılan çini vurucu çekiçlere mikrofonlar ve sensörler taktılar ve topladıkları bilgilerin kalitesini artırdılar. Ayrıca, beş yıl içinde sınavları tamamen otomatikleştirmek amacıyla robotik alanında araştırma yapıyorlar. Bu bağlamda, Sydney Üniversitesi’nden Gianluca Ranzi “Projenin bir parçası olarak geliştirilen ileri teknoloji kullanımı”, 20. yüzyıl betonarme binalarına uygulanabilir etkili bir denetim stratejisinin geliştirilmesi ve prototiplenmesi için temel sağlamıştır. ”

 

 

 

 

 

 

Sydney Opera Binası – Fotoğraf: Jozef Vissel

 
Opera binası yönetim kurulu başkanı Louise Herron, bu gelişmelerin doğru yolda ilerlemesini umuyor. Macdonald, Modern binaların korunması için amaçladıklarını söyleyerek ve “Varlık yönetim planının merkezinde yer alan korumayı istiyoruz” sözleriyle ekliyor: Antoine Wilmering , Getty Vakfı’nın üst düzey bir program sorumlusu Macdonald ile görüş birliğine varıyor ve Sydney Opera Binası koruma yaklaşımının diğer kurumlar için bir model olarak kullanılabileceğini de ekliyor.

 

 
Kaynak: www.arch2o.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Tasarım: EwingCole       20.000 metrekarelik, eliptik şekilli “Unisphere”, ABD’deki en büyük sürdürülebilirlik açısından site gücü net sıfır ticari binadır. Pulmoner hastalık, kalp yetmezliği ve organ nakli için klinik operasyonlara ve silico moleküler biyolojisine – sanal bir ilaca geliştirme laboratuvarı olarak ev sahipliği yapmaktadır.     Bu akıllı bina, çoklu sürdürülebilirlik stratejilerinden yararlanır. Operasyonel [...]
ARŞİV
Subscribe