Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Ahmet Emin Yalman İ.Ö.Okulu Restorasyon Projesi
Share 4 October 2017

Tasarım: Özgür Turan AKŞAN

 

1926 yılında 9. Mektep” adıyla kurulan okul, 1946 yılında ismi değişerek “Güzelce Kasımpaşa İlkokulu”, 1978 yılında ise “Ahmet Emin Yalman İlkokulu” adını almıştır.

 

 

 

 

Bir Eğitim Yapısı Restorasyonu: Ahmet Emin Yalman İlköğretim Okulu

 

 

Okul binası İstanbul Beyoğlu ilçesinde 1926 yılında yapılmış ve o yıllarda ismi 9. Mektep olarak konulmuştur. Kayıtlara göre ismi 1946 yılında değiştirilerek “Güzelce Kasımpaşa İlkokulu” olmuş 1978 yılında ise “Ahmet emin Yalman İlkokulu” ismini almıştır.

 

 

 

 

Yapı 1. Ulusal Mimarlık üslubunda yapılmış ve tescilli bir binadır. Ne yazık ki okul binasını tasarlayan binanın mimarı bilinmemektedir. Plan tipi dönemin okul yapılarına benzerlikler gösterse de tip plan şemasına sahip değildir.

 

Bu yapının röleve-restitüsyon ve restorasyon projeleri Beyoğlu Belediyesi için hazırlanmış ve aynı Koruma Kurullarına teslim edilmiş ve projeler onaylatılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulusal Mimarlık uslubunda sahip yapının mimarı bilinmemektedir. yapının plan tipi döneminin okul plan tipleri ile benzerlik gösterse de tip plan şemasına sahip değildir.

 

 

 

 

Yapının rölöve-restitüsyon ve restorasyon projeleri 2012 yılında Beyoğlu Belediyesi için hazırlanmış ve onaylatılmıştır.

 

 

 

Proje ismi: Ahmet Emin Yalman İlkokulu

Yer: Beyoğlu, İstanbul, 877 Ada 17 Parsel

Proje yılı: 2012

 

 

 

3 Yorum
  1. Okul ikili eğitim verirdi.Sabah ilk oku,öğleden sonra orta okul.Ben orta okulda okudum.Okulun mimarisini hala anımsıyorum.Ana kapıdan sonraki camlı bölmelerin bir kısmının renkli olduğunu anımsıyorum.Vitray gibi görünüyordu. Keşke restore ederken o camların üst kısımlarına gene renkli camlar konulsa. Bu salonda bir de piyano olduğunu aımsıyorum.Orada müzik müzik öğretmenimiz bize çalardı.Piyano bu okulda göstermelik değildi.Bahçede ki yeni yapı yapıldıktan sonra piyano oraya alındı.Biz koro için çalışma yapıyorduk bir kaç arkadaş ve piyanoyu da arkadaşımız çalıyordu.Umarım Yapılacak olan restorasyon,etrafda gördüğümüz kötü örneklerden olmaz. Güzel bir okuldur.

    Nilay | 5 October 2017

  2. Titiz çalışmalarından dolayı bu kültür varlıklarının yaşamasına çaba gösteren sayın mimar Özgür hanıma teşekkür ederim.

    bekir ertaş | 5 October 2017

  3. bu eserlerin hayat bulması için restore edilmeleri şart. yoksa bir bahane ile yıkıveriyorlar.

    günseli ışık | 10 October 2017


Yorum yazmak için


Tarleton State Üniversitesi, zarif patinalı dış cephelerine ile yüksek performanslı yaşam alanları eklemektedir.           Teksas’ın Fort Worth kentinin bir saat güneybatısında Stephenville, Teksas A & M Üniversitesi Sisteminin bir üyesi olan Tarleton State University’nin (TSU) ana kampüsünde yer alıyor. TSU, 1899 yılında John Tarleton Ziraat Koleji olarak kuruldu ve daha sonra [...]
ARŞİV
Subscribe