Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Sütlüce Hamamı Restorasyon Projesi
Share 13 September 2017

Tasarım : Özgür Turan Akşan

Sütlüce Hamamı 1893 Ada 7 Parsel

 

 

 

 

2009 yılında Beyoğlu Belediyesi tarafından projeleri tarafımızca hamam fonksiyonu ile hazırlanmıştır. 2012 yılında mal sahiplerinin talebi doğrultusunda “işyeri” olarak fonksiyon değişikliği öneren “Restorasyon Tadilat Projesi “ yine tarafımızca hazırlanmıştır.

 

 

 

 

Sütlüce Hamamı, semtin Merkezinde ve Sütlüce İskelesi’ne yakın bir mevkide, kıyı yolu üzerinde ve Kağıthane’ye doğru giderken yolun sağında, kendi adını verdiği “Hamam Sokağı” ile kesiştiği noktada yer alır. Üzerinde herhangi bir kitabeye rastlanmamakta ve yapım tarihi ve mimarının kim olduğu bilinmemektedir.

 

 

 

 

Ancak Mimar Sinan’ın eseri olması muhtemeldir camekan bölümü ahşap, diğer kısımları moloz taşla inşa edilmiş olan iki kubbesi bulunan hamamın bir bölümü, II. Abdülhamit zamanında (1876-1909) yenilenmiştir. Bu “onarılan bölümün” ahşap camekan ve yanındaki bitişik ahşap yapı olduğu kuvvetle ihtimaldir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Yorum
  1. bu eserler kentin kimliği ve çoğu yok olup gidiyor. sayın mimarın çabası onu tarihten bugüne getirmiş. ellerine sağlık.

    kadriye günalp | 15 September 2017

  2. Tebrik ediyorum. Geçmiş dönem sivil yapıları pek sahipsiz çünkü. Onları kazandırmak çok önemli.

    Anonymous | 27 September 2017

  3. Özgür hanımın çabaları takdire değer. Geçmişte gündelik hayata giren hamamlar artık toplum hayatında aynı ölçüde gündemde değil. Konu spesifik, haham işleyişini bilmeden yapılabilecek gibi değil. İyi bir kazanım için iyi bir adım. Sağolun.

    Fikri Aydeniz | 27 September 2017


Yorum yazmak için


Geçtiğimiz Ağustos ayında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ‘Tabiat Anıtı’ ilan edilen deniz kıyısındaki lav kayalıklarını turizme açmak için proje hazırlandı. Projeye göre Güzelcehisar kumsalından lav kayalıklarına uzanan 3 metre genişliğinde, 850 metre uzunluğunda demir platform üzerinde yükselecek bir yol yapılıyor. Kıyıda 290 metrekare seyir terası ve aynı ölçüde bir festival alanıyla 70 metrekarelik [...]
ARŞİV
Subscribe