Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Sütlüce Hamamı Restorasyon Projesi
Share 13 September 2017

Tasarım : Özgür Turan Akşan

Sütlüce Hamamı 1893 Ada 7 Parsel

 

 

 

 

2009 yılında Beyoğlu Belediyesi tarafından projeleri tarafımızca hamam fonksiyonu ile hazırlanmıştır. 2012 yılında mal sahiplerinin talebi doğrultusunda “işyeri” olarak fonksiyon değişikliği öneren “Restorasyon Tadilat Projesi “ yine tarafımızca hazırlanmıştır.

 

 

 

 

Sütlüce Hamamı, semtin Merkezinde ve Sütlüce İskelesi’ne yakın bir mevkide, kıyı yolu üzerinde ve Kağıthane’ye doğru giderken yolun sağında, kendi adını verdiği “Hamam Sokağı” ile kesiştiği noktada yer alır. Üzerinde herhangi bir kitabeye rastlanmamakta ve yapım tarihi ve mimarının kim olduğu bilinmemektedir.

 

 

 

 

Ancak Mimar Sinan’ın eseri olması muhtemeldir camekan bölümü ahşap, diğer kısımları moloz taşla inşa edilmiş olan iki kubbesi bulunan hamamın bir bölümü, II. Abdülhamit zamanında (1876-1909) yenilenmiştir. Bu “onarılan bölümün” ahşap camekan ve yanındaki bitişik ahşap yapı olduğu kuvvetle ihtimaldir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Yorum
  1. bu eserler kentin kimliği ve çoğu yok olup gidiyor. sayın mimarın çabası onu tarihten bugüne getirmiş. ellerine sağlık.

    kadriye günalp | 15 September 2017


Yorum yazmak için


Tasarım: Charles Cunniffe Architects               Bu kumtaşı duvar, Roaring Fork nehri ile paraleldir ve karşı eksen üzerinde yan yana duran taş duvarı kesintisiz olarak devam eder. Cesur şekillerdeki cam, taş, Resysta paneller ve sıva dıştaki nehrin manzaraları ve seslerinin her odadan algılanmasını sağlar. Dikkatle yerleştirilen çalıştırılabilir hendeğin pencereleri pasif [...]
ARŞİV
Subscribe