Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Kentsel dönüşüm bahanesiyle sosyal tesisleri satıyorlar
Share 12 September 2017

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında mahalleleri yıkan ve toplumun dokusunu bozan AKP, şimdi de İller Bankası’nın tüm sosyal tesislerini “Kentsel Dönüşüm Fonu” için satma kararı aldı. Bankaya ait 21 tesis dışında yedi taşınmazın daha satışı için ilan verildi.

 

 

 

 

Deprem toplanma alanlarını AVM ve iş merkezi için satan, kamu varlıklarını özelleştiren AKP, şimdi de İller Bankası’na ait 21 taşınmazın tümünü “deprem fonu” için satmaya hazırlanıyor. 21 sosyal tesis dışında bankanın yedi taşınmazının daha satışı için ilan verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tüm illerde kentsel dönüşüm projelerinin devam ettiğini ve bu kapsamda İller Bankası’na ait 21 taşınmazın satışa çıkarılacağını açıkladı.

 

 

“Fedakarlığa kendimizden başlıyoruz”

 

 

İller Bankası’nın tüm sosyal tesislerini satılığa çıkardıklarını söyleyen Özhaseki, “İnsanlar başka yerde de yemek yiyebilir, sosyal tesislerde otellerimiz var ancak insanlar başka yerlerde de kalabilir ama bizim sosyal tesislerden elde edeceğimiz gelirleri biriktirip kentsel dönüşüm yapan belediyelerimize sıfır faizle dağıtmaya başladığımızda tüm belediye başkanlarımıza sanki moral geliyor. Fedakarlığa kendimizden başlıyoruz” dedi.

 

 

“Ankara’daki yeri 300 milyon TL”

 

 

Kentsel dönüşüm konusunda finansmanın en önemli sorun olarak görüldüğünün altını çizen Bakan Özhaseki, İller Bankası’nın bu sorunun çözümünde önemli bir rol üstleneceğini öne sürdü. İller Bankası kaynaklarının önümüzdeki yıldan itibaren kentsel dönüşüm yapacak belediyelere kullandırılacağını iddia eden Özhaseki, “İller Bankası sosyal tesislerinin tamamını satılığa çıkardık. 21 yerde bulunan, insanların kullandığı, konaklama ve restoran olarak hizmet veren sosyal tesisleri satılığa çıkardık. Ankara’daki yer 300 milyon lira ediyor. Bu paraları kentsel dönüşüm havuzuna koyacağız” diye konuştu.

 

 

Gecelik 45 TL’den konaklama imkanına sahip

 

 

AKP’nin satmaya hazırlandığı İller Bankası’na ait sosyal tesislerin konaklama bedelleri her ilde farklı fiyatlarla sağlanırken, bu tesislerde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmayan yurttaşlar da konaklayabiliyor. Gecelik konaklama ücreti odaların büyüklüğüne ve kişi sayısına göre değişse de günlük 45 TL’den başlayan fiyatlar, 90 TL’ye kadar yükselebiliyor.

 

 

18 kentte şubeleri var

 

 

AKP’nin taşınmazlarını satmaya hazırlandığı İller Bankası’nın 18 kentte Bölge Müdürlüğü ve buna bağlı sosyal tesisleri bulunuyor. İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir, Antalya, Konya, Ankara, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Adana, Diyarbakır, Antep, Van, Elazığ, Kayseri ve Sivas’ta bulunan bu tesisler, satış işleminin gerçekleşmesi durumunda İller Bankası’ndan alınarak satın alan kişi veya kurumlara bırakılacak.

 

 

Yedi taşınmaz için ilan verildi

 

 

İller Bankası’nın 21 sosyal tesis dışında yedi taşınmazı da yayımlanan ilanla satışa çıkarılmış durumda. İller Bankası’nın internet sitesinde de yayımlanan ilanlara göre, satışa çıkarılan taşınmazların dördü Ankara’da bulunuyor. Ankara’nın Çankaya ilçesinde iki, Yenimahalle ve Altındağ ilçelerinde ise birer taşınmaz satışta. Adana’nın Seyhan, Antep’in Şahinbey ve İstanbul’un Sultanbeyli ilçelerindeki taşınmazlar da satışa çıkarıldı. Yedi taşınmazın tamamının açık arttırma yöntemiyle satılacağı ifade edildi.

 

Kaynak : Birgün

Yorum yazmak için


Mimar Will Alsop  70 yaşında hayatını kaybetti… Editör: Eleanor Gibson   “Mimarlığın en büyük karakterlerinden ve yeteneklerinden biri” olarak tanımlanan İngiliz mimar Will Alsop, kısa bir hastalıktan sonra 70 yaşında öldü.     Son zamanların başarılı ismi ve mimarlık firması All Design’ın kurucusu olan Alsop dün 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü hastanede öldü.   Mimar [...]
ARŞİV
Subscribe