Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Suçlular Gibi Gizli Gizli
Share 11 September 2017

ODTÜ yolunun talimatı Saray’dan!

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, planlanan yol çalışması için 100 iş makinesi ve 400 kamyonla ODTÜ arazisine girdi. Ankara Valisi Ercan Topaca yeni yolla ilgili görüşme talimatını Erdoğan’ın verdiğini söyledi.

 

 

 

 

ODTÜ arazisinden geçmesi planlanan yeni yol projesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi ile üniversite rektörlüğü arasında anlaşma sağlanması üzerine çok sayıda iş makinesi ve kamyon önceki gece polis eşliğinde ODTÜ ormanına girdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, 100 iş makinesi ve 400 kamyonla ODTÜ Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi’nin bulunduğu bölgeden araziye girerek yeni yol için çalışmalara başladı. ODTÜ ile Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmasına aracı olan Ankara Valiliği’nden, “Talimatı Erdoğan verdi” açıklaması yapıldı.

İncek Bulvarı’ndan başlayarak Ankara Çevre Otoyolu’na bağlanacak olan bulvarın Jandarma Komutanlığı Hava Radar arazisi bölgesine kadar olan yaklaşık 4.8 kilometrelik kısmının ODTÜ ormanında yer alması itibarıyla ağaç katliamına yol açacağı için tepki çekti. Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü’nün bulunduğu bölgede trafiği rahatlatacağı öne sürülen projenin uygulanması ile ilgili olarak Ankara Valiliği’nin devreye girerek taraflar arasında anlaşma sağladığı belirtildi. Projenin ağaç katliamına yol açacağını söyleyen ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu, “Üniversitemizi de kentimizi de talana, yağmaya, ranta teslim etmeyeceğiz” derken ODTܒlü akademisyen ve öğrenciler de, “Bu bir rant projesidir. Üniversitemize sahip çıkacağız” açıklamasını yaptılar.

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in itirazlar üzerine, “Boşuna heves etmesinler. Nasıl 1071 Malazgirt Bulvarı bitirildiyse, buralar da bitirilecek. Bu yolları da ya yapacağız ya yapacağız” dediği projenin rektörlükle anlaşma sağlanması sonrasında hayata geçirilmesine ODTÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu tepki gösterdi. ODTÜ Mezunları Derneği’nden yapılan açıklamada belediyenin yasaları ve milyonlarca Ankaralının çığlığını hiçe saydığı kaydedilerek, “Gafillerin kafalarını kuma gömdüğü, sahtekârların gerçeklere sırtını çevirdiği zamanlarda, suçluların en sevdiği saatlerde, on yılların emeğine, alın terine, göz nuruna saldırdılar” denildi. Ağaç katliamının izleri görülmesin diye çalışmaların gece yapıldığının altı çizilen açıklamada, “Köklerinden koparılan ağaçların feryadını bir kez daha içimiz kan ağlayarak duyduk” ifadeleri kullanıldı.

 

Talimat Erdoğan’dan
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ile ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök’ü bir araya getiren Ankara Valisi Ercan Topaca yeni yolla ilgili görüşme talimatını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiğini söyledi. Topaca, Erdoğan’ın talimatıyla YÖK Başkanı Yekta Saraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ODTÜ Rektörünü bir araya getirdiklerini belirterek, “Orta yol bulmaya çalıştık. ODTÜ kesilenden, nakledilenden daha fazla ağaç dikilmesi, Başkan da olumlu yaklaşım sergiledi” dedi.

 

 

 

 

Katliam için tarih ve saat uygun
Konuyla ilgili Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden (TMMOB) de tepki geldi. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, ağaç katliamına yol açan yol yapımı çalışması için belediyenin seçtiği tarihin ve saatin, öğrencilerin tatilde olması nedeniyle uygun olduğunu belirterek, “Kanun dışı eylemler için kimsenin müdahale etmesine olanak bırakmayacak bir tarihte ve saatte…” ifadelerini kullandı. ODTܒde yok edilen ağaçların, 60 yıl boyunca binlerce ODTܒlünün emeği ve özverisiyle dikilen ağaçlar olduğuna dikkati çeken Koramaz açıklamasında şunları kaydetti: “Daha bir gün önce basında ODTÜ Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Valiliği aracılığında anlaştırıldığı bir protokol imzalandığı açıklanmıştı. Rektörlüğün açıklamasına göre belediyenin talepleri ODTܒye en az zarar verecek şekilde karşılanmıştı. Dün gece karanlığında görüldüğü üzere, bu yol tamamlandığında yaklaşık 30 hektar ormanlık alanın ağaçları yok edilerek yola dönüştürülecek aynı zamanda yaklaşık 150-200 hektar büyüklüğünde orman alanı da üniversite arazisinden kopartılmış olacaktır.” Koramaz, ODTÜ Rektörünün ağaç katliamına yol açacak projeye nasıl razı edildiğinin açıklanmasını da istedi.

 

 

Gökçek ağaç kesimiyle övündü
Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTܒde yaptığı ağaç katliamıyla övünerek, “4,5 KM’lik yolu bir gecede açarak büyükşehir belediyesi bir rekora daha imza attı” dedi. Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, Twitter üzerinden ODTܒde gece baskınıyla yapılan ağaç katliamıyla övündü. Gökçek, Twitter’da yaptığı açıklamada “ODTÜ rektörlüğü ile yapılan protokol gereği açılacak “4,5 KM’lik yolu bir gecede açarak büyükşehir belediyesi bir rekora daha imza attı” ifadesini kullandı.

 

 

 

Kaynak : Birgün

1 Yorum
  1. Suçlular çünkü. Atadıkları rektörle işbirliği yapıp gece vakti ormanı yok etmek, kendi ülkesinde kendi doğasını yol için bir gecede dümdüz etmek. Kolay değil, suçluluk böyle bir şey zaten.

    Serap Kunter | 15 September 2017


Yorum yazmak için


Mimar Will Alsop  70 yaşında hayatını kaybetti… Editör: Eleanor Gibson   “Mimarlığın en büyük karakterlerinden ve yeteneklerinden biri” olarak tanımlanan İngiliz mimar Will Alsop, kısa bir hastalıktan sonra 70 yaşında öldü.     Son zamanların başarılı ismi ve mimarlık firması All Design’ın kurucusu olan Alsop dün 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü hastanede öldü.   Mimar [...]
ARŞİV
Subscribe