Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Zaha Hadid Mimarlık, Estonya Limanı Talin Master Planı Yarışmasını Kazandı
Share 5 September 2017

Zaha Hadid Architects, Estonya’nın Tallinn kentindeki Eski Şehir Limanının yeniden canlandırılmasının planlanmasına yönelik uluslararası yarışmayı kazandı. AZPML, KCAP ve Helsinki merkezli ALA Architect dahil olmak üzere 6 ekibin saygın listenin ardından ZHA’nın önerisi “Tallinn’in deniz kapısına yenilikçi ve entegre bir yaklaşım” ile öne çıktı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tallinn Limanı yönetim kurulu başkanı Valdo Kalm “Zaha Hadid, dikkatle incelenen erişim yolları ve trafik çözümleri ile kentsel alan ile liman bölgesi arasında dengeli bir bağlantı kurdu” dedi. “Tasarımlarında göze çarpan, yaya geçit yollarının etrafında çok çeşitli ve unutulmaz bir şehir alanının bulunduğu çapraz çizgiler bulunmaktadır. “ diye devam etti.

 

 

 

 

 

 

 
“İlginç ayrıntılar, Reidi Caddesi boyunca tasarladıkları su özelliklerini ve kısmen – ve çok düzgün ve efektif – yaya alanlarını başka bir seviyeye yükseltmek projenin ilginç taraflarıdır. Tasarımlarında kente entegrasyon hissi eklemek, Terminal A’nın önünden Terminal D’nin önüne uzanan Admiralty Havzası çevresindeki alan için ortaya çıkarılan kentsel meydan ve yeşillikler önemli noktalardır. Onların girişi de güçlü lojistik ve mülk geliştirme analizleri ile sahnelere Masterplan aşamasının uygulanmasının ikna edici ve gerçekçi bir projeksiyonu ile belirginleşti. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer kriterler arasında jüri, finalistlerin her birinin,  çevre ile olan bağları, liman ile şehir arasındaki bağlantının gücü, çözümdeki yenilik kalitesi ve projenin genel fizibilitesine dayanarak değerlendirme yaptı.
2030 yılına kadar gerçekleşmeyi hedefleyen masterplan yarışması, mevcut liman işlevlerini tamamlayacak ve değiştirecek yeni gelişmelere hız verirken şehir ve kamusal alanın limana yeniden bağlanmasını sağlamak için başlatıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaha Hadid Architects şimdi, Letonya mimari firması RemPro, mühendislik danışmanı Tyrens UK gayrimenkul danışmanları Colliers Estonia ve RLB UK ile VA-Render’ı projeyi daha da geliştirmek için 2017 yılının sonunu hedefleyecek şekilde çalışmayı tamamlayacak.

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

Çeviri:Mimdap

1 Yorum
  1. Zaha’yı kaybettik ama ardılları, ofisi aynı başarıyı devam ettiriyor.

    Nihal Üstün | 5 September 2017


Yorum yazmak için


Mimar Will Alsop  70 yaşında hayatını kaybetti… Editör: Eleanor Gibson   “Mimarlığın en büyük karakterlerinden ve yeteneklerinden biri” olarak tanımlanan İngiliz mimar Will Alsop, kısa bir hastalıktan sonra 70 yaşında öldü.     Son zamanların başarılı ismi ve mimarlık firması All Design’ın kurucusu olan Alsop dün 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü hastanede öldü.   Mimar [...]
ARŞİV
Subscribe