Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Tarihi sütunlar müzeye kaldırılınca benzerini yaptırdı
Share 12 August 2017

Su altı araştırmacısı Mustafa Aydemir’in, Roma Dönemi’ne ait granit sütunları 1994 yılında Antalya Müzesi’nden izin alarak, Kaleiçi’nden taşındığı Şirinyalı Mahallesi’ndeki yeni binanın önüne götürmesi büyük tartışmalara neden oldu. Emekli sanat tarihi öğretmeni Ertekin Kaya’nın sokakta gezerken tesadüfen gördüğü sütunları ilgili kurumlara şikayet etmesi üzerine Antalya Müze Müdürlüğü ekipleri, sütunları taşıdı. Sütunlar, Antalya Müzesi’ne götürülerek burada sergilendi.

MAHALLELİ ALIŞMIŞTI

Sütunları 1994 yılında devletin izni ile Şirinyalı Mahallesi’ndeki sokağa taşıdığını belirten Mustafa Aydemir, sütunların taşınmasının kendisini üzdüğünü söyledi. Tarihi sütunların sokağın görseli olduğunu anlatan Aydemir, “Mahalleli alışmıştı. Sütunlar gidince orası boş kaldı. O görüntü 23 yıllıktı. Bana göre kente verilen güzellikler sadece çiçek ve ağaçlarla olmaz. Bu tür envanterlerle şehir güzelleştirilebilir” dedi.

SÜTUNLAR İÇİN ARSAYI GERİYE ÇEKMİŞTİ

Sütun konusunda bazı basın organlarında tek taraflı haber yapıldığını öne süren Aydemir, bu haberlerle itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını savundu. Sütunu çalmış ve binaya süs yapmış gibi algı oluşturulduğunu iddia eden Aydemir, karalama kampanyasına maruz kaldığını vurguladı. Aydemir, şöyle konuştu: “Sütunlar devletimizin aldığı bir karar çerçevesinde oraya dikilmişti. Sütunların taşınması bizi yaraladı. Devletimizin o dönemki kararının henüz doğru olduğunu düşünüyorum. Dünyanın birçok uygar ülkesinde bu tür envanterleri sıkça sokaklarda görmek mümkündür. Tarihi eser ayrı, tarihi envanter ayrıdır. Devletimiz o dönem bu tür yapı taşları kente yayalım ve kenti açık müzeye dönüştürelim kararı almıştı. Bu iki sütunu da benim korumama vererek oraya dikmişti. Hatta sütunlar için arsayı geriye çektik. Kaidelerine biz yaptık, kameralarla korumaya kaldık.”
Yeni yaptırdığı iki sütunun giden sütunların bir kopyası olduğunu belirten Aydemir, bir sütunun andezit taşından, birinin de beyaz mermerden yaptırdığını ekledi.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


İngiliz mimar, endüstriyel tasarım alanındaki yaşam boyu başarı ödülü aldı. Editör: Ayda Ayoubi     İyi Tasarım Ödülleri’nin düzenleyicileri, Chicago Athenaeum: Mimari ve Tasarım Müzesi ve Avrupa Mimarlık Sanat Tasarım ve Kentsel Çalışmaları Merkezi, İngiliz mimar Norman Foster, Hon. FAIA, Londra merkezli Foster + Partners’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olarak 2018 Amerikan Tasarım Ödülü’nü [...]
ARŞİV
Subscribe