Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Kuzey Bondi Tesisleri Binası
Share 11 August 2017

Tasarım: Sam Crawford Architecture
Sidney, Avustralya

 

 

 

 

 

 

 

 

Sam Crawford Architects tarafından hazırlanan North Bondi Tesis Binası, bir ev gibi düşünülmüştür. Sydney’in Bondi bölgesi, Bondi Plajı, Avustralya’nın en ünlü kumuludur, sörf kurtarıcıları, suntansları ve yaz antikaları ile ünlüdür. Ancak bu banliyö için başka daha az bilinen bir yönü vardır. Gevşemiş kıyı ruhunun kentin kenarına ulaştığı ve aynı anda metropoliten ve gayriresmi, sofistike ve rahatlandığı bir yer olması diğer bir husustur.

 

 

 

 

 

 

Bu ikili ruh, Sam Crawford Architects tarafından tasarlanan yeni bir tesiste mükemmel bir şekilde yakalanır. Bina, bu ikonik sahil banliyösünün iki kimliğini yansıtan rahat ve ince bir mimari parçadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bina ana cadde Campbell Parade’ye paralel olarak girişe sahile doğru devam ediyor.

 
North Bondi Tesis Binası, Bondi Plajı ile Campbell Parade arasında, yayalara, restoranlara ve trafiğe açılan bir gezi yolu arasında yer almaktadır. Proje, beachgoer’a tuvaletler, değiştirme odaları ve erişilebilir olanaklarla donatılmıştır.

 

 

 

 

 

 

North Bondi Tesis Binası kuşkusuz sahil hayatının romantizmini ve ritüellerini öne çıkarıyor. Sam Crawford Architects, projelerini doğal olarak Avustralya, çıplak ayak, tuzlu hava ve yılların kıyı unsurlarına dayanacak bir tesis olarak nitelendiriyor.

 

Bina nefes alabilen, ince aralıklarla yerleştirilmiş kereste döşeme kaplamaları ile kaplanmıştır.

 
Bu fikir bu proje boyunca mevcuttur ve ilk olarak hacimleri ve kaplamasında görülür. North Bondi Tesis Binası ince aralıklarla yerleştirilmiş bir ahşap perde ile sarılır. Bu kaplama, geri dönüşümlü Avustralya sertağacından oluşuyor.

 

 

 

 
Değişiklik eklemek için, ahşap ekran renk değiştirir ve çevresinin kenarı boyunca bitirilir. Daha küçük bir kereste bandı doğal görünüşünü korurken, yukarıdaki – ‘ufuk çizgisi’ – şerit beyaz bir beyaz veriyi benimser. Yeni olanaklar blokunun yanında yer alan mevcut bir pompa istasyonu, kararmış kerestelerle çevrilidir. Malzemelerin kontrastı, farklı dokuların birbirlerinin yanında kutlandığı yerde çok güzel durmaktadır.

 

Beton tavandaki yuvarlak ponksiyonlar ışığı içeriye çekiyor. Girişe doğru binanın köşeleri eğriyor, insanları içeriye çekiyor. Burada, bir dizi değişen alan ve tuvalet sırası ile düzenlenmiştir. Yuvarlak çatı pencereleri, gökyüzüne pencereler sunan saf dairesel geometrilerle ortama doğal ışık sağlar. Karo, terrazzo ve betonun uyumlu bir malzeme paleti kullanılır ve projeye farklılık kazandırılır.

 

 

Binanın detaylandırması hem hazırlanmış hem de dayanıklı olup, renk sürekli bir varlığı korumaktadır.

 

 
North Bondi Tesis Binası’ndaki ayrıntılar, bir kamu tesisinin sıkı aşınma ve yıpranma gereksinimlerini karşılarken sürekli olarak düşünülmektedir. Dışın yumuşak eğrileri, alanın köşelerini kucaklamak için kıvrılan ve ince kereste kaburgalarla süslenmiş olan değişim odası tezgahlarında taklit edilir.

 

 
Bu binanın diğer keyifli bir özelliği çatı, yerli bitkilerle kaplı somut bir uçaktır. Bu bitkiler cepheye damlarlar ve açık ocaklarla tararlar. Yeşil çatı ayrıca binaya iç sıcaklıklara aracılık eden termik kütle sağlar.

 

 

 

 

Bina, kıyı bitkileri ile kaplı bir beton çatıya sahiptir. Bitkiler çevresindeki kumtaşı uçurumlarında bulunan kıyı ovuşturmasını taklit eder.

 

 
North Bondi Tesis Binası, Sam Crawford Architects ve Lymesmith’ten Sonia van de Haar’ın renk danışmanı arasında yakın bir işbirliği ile yapıldı  Sonuç olarak, renk proje boyunca ustalıkla kullanılmıştır. Deniz renkleri – karanlık blues’lardan tozlu yeşilliklerle solma – karanlık bir karışım, eğlenceli bir iç deneyim yaratır.

 

 
Kenarlarında, proje rafine ve aynı zamanda samimi bir dil kullanmaya devam ediyor. Açık su oluğu, beachgoers’ın yıkamak için erişilebilir bir yer işlevi görür.

 

 
Sam Crawford Architects’in North Bondi Tesisleri Binası en muhtemel olmayan – ve genellikle – unglamorous yapı tipleri üzerinde canlandırıcı bir zevk meydana getirmektedir

 

 

 

Kaynak: Arcspace

Çeviri: Mimdap 

1 Yorum
  1. Çok şık bir proje. Her tarafı sanki bir iç mekanmış gibi özenle hazırlanıp uygulanmış.

    Bekir Uncalı | 12 August 2017


Yorum yazmak için


İngiliz mimar, endüstriyel tasarım alanındaki yaşam boyu başarı ödülü aldı. Editör: Ayda Ayoubi     İyi Tasarım Ödülleri’nin düzenleyicileri, Chicago Athenaeum: Mimari ve Tasarım Müzesi ve Avrupa Mimarlık Sanat Tasarım ve Kentsel Çalışmaları Merkezi, İngiliz mimar Norman Foster, Hon. FAIA, Londra merkezli Foster + Partners’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olarak 2018 Amerikan Tasarım Ödülü’nü [...]
ARŞİV
Subscribe