Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
TMMOB’den Sur tepkisi: Yapılanlar zulümdür
Share 5 August 2017

 

Sur halkıyla görüşen, binalarda inceleme yapan Koramaz, Sur’da bir kültürün tamamen yok edildiğini, mahallelerin yıkıldığını belirterek, “Onlar öyle mahalleler ki türküleriyle halay çektiğimiz mahalleler. Burada yapılan bir evin yıkımı değil, bir mirasın yıkımı ve yaşam biçiminin yok edilmesidir. Devletin görevi bunları yok etmek değil, devletin görevi yapıyı korumak ve insanlara daha iyi bir yaşam sunmak. Bunu sunmakla görevli olan devlet, insanların yaşam hakkını elinden alıyor, biz bundan utanıyoruz. Hükümet yıkımı bir rant alanına dönüştürmüş durumda. Yapılanlar bir zulümdür. Bu zulme karşı mahalle halkının direnişini bizler de platformla birlikte sahipleniyoruz. Bu mücadeleyi Türkiye’ye yaymaya çalışacağız” dedi.

‘OHAL’i tüm ülkeye yaydı’

Sur ziyaretinin ardından Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyen Koramaz, “Sorunların çözümüymüş gibi sunulan anayasa referandumuna, üç ayda bir uzatılan olağanüstü hale rağmen yaşadığımız sorunlar değişmemiş, daha da artmıştır.

Açık olan tek şey, AKP’nin darbe girişimini toplumsal muhalefeti baskı altına alabilmek ve tek adam rejimini inşa edebilmek için fırsat olarak kullandığıdır. Cumhurbaşkanı’nın daha ilk saatlerde ‘Allah’ın lütfu’ olarak değerlendirdiği bu girişimin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte, tüm Türkiye’de adeta cezaevi rejimi hüküm sürmeye başlamıştır. Yıllarca ‘Bölgede OHAL’i biz kaldırdık’ diye propaganda yapan AKP, OHAL’i tüm Türkiye’ye yaymıştır. OHAL rejimi, AKP’nin olağan yönetim biçimine dönüşmüş durumdadır. AKP, OHAL yoluyla hem parlamentonun tüm yetkilerini kullanmakta hem de yargı organlarını kendi kontrolü altında tutmaktadır” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Tasarım: Office for Metropolitan Architecture (OMA)           Kendine has tasarımından dolayı tarihsel olarak önemli bir stadyum, oval stantlar sahaya yakın olarak konumlandırıldığından seyirciler ve oyuncular yakınlığı çok önemlidir. De Kuip benzersiz ve yoğun atmosferi ile bilinir. 80 yıl önce, Rotterdam merkezli futbol kulübü Feyenoord’un şu anki stadyumu artık modern talepleri karşılamıyor. [...]
ARŞİV
Subscribe