Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Colombo Liman Kenti Tasarımı…
Share 5 August 2017

Tasarım: Skidmore, Owings ve Merrill

 

 

CHEC Liman Şehri Colombo (Pvt) Limited,

 

 

(CPCC) Skidmore, Owings & Merrill LLP-uluslararası üne sahip mimari, iç mimari, mühendislik ve kentsel planlama firmasının Uluslararası Kentsel Tasarım Fikirler Yarışması Finans Bölgesi ve Marina düzenlemesini kazandığını açıkladı. Bu yarışma UIA Uluslararası Tasarım Yarışmaları-yorumlama ve UNESCO uygulanması İlkelerine göre CHEC Liman Şehri Colombo (Pvt) Ltd tarafından gerçekleştirilmiştir.

269 hektardan oluşan Port City Colombo, mevcut Colombo Central Business District (CBD) ‘nin bir uzantısı olarak inşa edilmiş yeni bir şehir kalkınma projesidir. Financial District ve Marina District, Port City’nin merkez bölgesini oluşturmaktadır. 2041′de tamamlandığında, master plan Port City Colombo’yu Güney Asya’daki ticaret, turizm ve kültür merkezi haline getirecektir.

CPCC ile yapılan işbirliği, SOM’un Konsept Ana Planı, danışmanlık peyzaj mimarı Grant Associates ile birlikte, kentsel fırsatlar zenginliği ve özenle tasarlanmış kamusal alanlarla sağlam bir çerçeve sunmaktadır. Port City Colombo için sakinleri ve ziyaretçileri için yüksek kaliteli kentsel ortamlar sunmayı taahhüt eden dinamik bir yeni vizyon sunmaktadır. Plan gelecekteki büyümeyi ve sürdürülebilir kalkınma çerçevesindeki değişimi karşılamak üzere tasarlanmıştır. Uluslararası bir jüri tarafından oybirliği ile seçilen SOM’un vizyonu, Sri Lanka’nın ekolojik ve kültürel bağlamına olağanüstü bir duyarlılık gösterdi.

SOM’un önerdiği tasarımda, Port City Colombo’nun yeni silüetini, şehir içindeki önemli noktalardan izlendiğinde net bir hiyerarşi ile çarpıcı ve okunaklı bir profil oluşturmak üzere düşünüldüğü görülmektedir. Sri Lanka’nın çeşitli peyzajı ve karmaşık tropik iklimi, gelecekteki semtlerin kamusal alanı kavramını etkilemiştir.

Plan, bu canlı ve gelecekteki kentsel bölgelerde “Yeşil Kalp” ve “Mavi Kalp” oluşturarak ülkenin çeşitli eko-sistemine atıfta bulunuyor. Asma bahçelerinden esinlenen merkezi sivil meydan, kıyı şeridinde yeni bir şehir marinasını çevreleyen gölgelikli gezinti bölmelerine sahiptir. Yerel olarak rezonans tasarım yaklaşımı da karakteri değişen girişlerinin Sri Lanka’nın zengin ve belden sahil lagünlere referans kanal kenar şeridinde belirgindir.

Kaynak:www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


İngiliz mimar, endüstriyel tasarım alanındaki yaşam boyu başarı ödülü aldı. Editör: Ayda Ayoubi     İyi Tasarım Ödülleri’nin düzenleyicileri, Chicago Athenaeum: Mimari ve Tasarım Müzesi ve Avrupa Mimarlık Sanat Tasarım ve Kentsel Çalışmaları Merkezi, İngiliz mimar Norman Foster, Hon. FAIA, Londra merkezli Foster + Partners’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olarak 2018 Amerikan Tasarım Ödülü’nü [...]
ARŞİV
Subscribe