Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Türkiye konut piyasası cazibesini yitiriyor mu?
Share 1 August 2017

Türkiye’de konut fiyatlarındaki artış, 2011 yılından bu yana ilk kez mevduat faizinin altında kaldı. Peki, Türkiye konut piyasası cazibesini yitiriyor mu?

 

 

 

 

 

Türkiye’de konut fiyatlarındaki artış, 2011 yılından bu yana ilk kez mevduat faizinin altında kaldı

 

 

Bloomberg haberine göre, Knight Frank küresel konut fiyat endeksinde geçtiğimiz yıla kadar en yüksek getiriyi sunan Türkiye konut piyasası, Türk bankalarının faiz getirisinin altında kalmasıyla birlikte cazibesini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

 

 

Habere göre, Türkiye’de konut fiyatları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12.58 artarak, yüzde 12.73 seviyesindeki üç ay vadeli TL cinsi ortalama mevduat faizinden daha az getiri sağladı. Konut fiyatları, 2011 yılından bu yana ilk kez mevduat faizinin altında kaldı.

 

 

 

 

Gelişmeleri yorumlayan ekonomist Atilla Yeşilada’ya göre, “Uzun zamandır Türkiye’de faizler çok düşüktü dolayısıyla insanlar yatırım için de konut alıyor ve kar ederek satıyorlardı. Ancak, KGF’nin etkisiyle bankalar mevduat faizlerini arttırmak zorunda kaldılar, çok kredi çok mevduat demek. Dolayısıyla, artık parayı TL’de tutmak daha karlı. Bu da konutta spekülatif talebi azaltır ve konut piyasasında sıkıntıya neden olur. İkinci eli kuvvetli olan markalı konutlarda çok fazla satış yapılamaz.  Barınmak için konut hep cazip ama yatırım için cazibesini kaybetti. Konut fiyatları yavaşlaması beklenebilir.”

 

 

TCMB KONUT FİYAT ENDEKSİ

 

 

 

 

Busines HT’nin haberine göreyse, Türkiye’de geleneksel olarak “Konuta yatıran kazanır” anlayışı son gelen verilerle sarsılıyor. Enflasyon karşısında getirisi 5,5 yılın en düşük seviyesine gelen konut, mevduat faizinden de daha az kazandırıyor.

 

 

Konut fiyatları Mayıs ayında bir önceki seneye göre yüzde 12,58 yükselirken bu artış yılın en düşük seviyesinde oldu. Konut fiyatlarındaki artışı, enflasyondan arındırmakla elde edilen reel fiyat artışı ise 0,86 puanla Nisan 2012’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Mayıs ayında yıllık enflasyon yüzde 11,72 olmuştu.

 

 

Türkiye’nin iki büyük şehri İstanbul ve Ankara’da konut fiyat artışı enflasyonun altında kaldı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : www.paraanaliz.com

1 Yorum
  1. Zaten nasıl şişmiş bir sektördür bu. Yatırım yapılacak en karlı alan olmaktan çoktan çıktı. İhtiyaç mı, hayır. Reklamla pompalan saçma bir dünya.

    Fikret Kılınç | 1 August 2017


Yorum yazmak için


Tasarım: nARCHITECTS                 Greenpoint’de Norman ve Wythe Avenues’in kesiştiği yerde yeni bir depoda bulunan bu yeni mekan kurgusu, etkinlikler ve sergiler için alanlar, tasarım eğitimi, serbest ortak çalışma alanı, fabrikasyon laboratuarı, restoran fonksiyonlarını bir araya getiren dükkan tasarımıdır. . Bina, ayrıca, kent yaşamını iyileştirmek için ürün ve hizmetler [...]
ARŞİV
Subscribe