Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Rize Pazar’da köylülere rağmen işbaşı
Share 13 July 2017

Deniz dolgusuyla yapılması planlanan Rize – Artvin Havalimanına dolgu malzemesi sağlamak amacıyla Rize’nin Pazar ilçesinde açılması planlanan taş ocakları için tepki gösteren köylüler eylemlerini sürdürürken şirketin iş makineleri, vadide yol yapım çalışmalarına başladı.

 

 

 

 

 

Pazar’ın Sivrikale Köyü ile civar köyleri de kapsayan taş ocakları için Rize Valiliğince verilen “ÇED Gerekli Değil Kararına” karşı 2 ayrı dava açan köylüler, cebri kamulaştırma kararına da tepki gösterirken; jandarma eşliğinde bölgeye iş makinelerini götüren taş ocağı şirketinin çalışmalara başlandığı öğrenildi.

 

 

Şair İbrahim Karaca’nın jandarma tarafından gözaltına alındığı eylemler sırasında bir yandan da taş ocağı için yol yapım çalışmalarına başlandı. Köylülerin bir gece nöbet tuttuğu ve ertesi sabahın erken saatlerinde beklediği vadi girişinde jandarma ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı bildirildi.

 

 

Şair İbrahim Karaca konuya ilişkin BirGün’e açıklamalarda bulundu. Gözaltına alınmasına dair “Yaşam alanımıza sahip çıktık, yasal olmayan bir yola sapmış sayıldık…” diyen Karaca şunları söyledi:

 

 

“Taş ocağına karşı bir süreden beri köylülerle toplantılar yapıyorduk. Köylülere bilgilendirme toplantısı bile yapmayan şirket ve devlet, dün sabah erkenden vadimizi yırtıp dağıtmak için iş makinalariyla kapımıza dayandı. Madem ki bu bir iyiliktir, neden bir hırsız gibi geliyorsunuz?

 

 

Aklı başında bir kurumsal yapı veya devlet, kamu yararına yapacağı bir yatırım için böyle davranmaz. Kamu biz olduğumuza ve canı yanan da biz olduğumuza göre, burada kamu yararı değil, kamu zararı vardır.

Sermaye gruplarının yatırım adı altında yürüttükleri bu yıkıcı faaliyetinin anlamı, ‘bir finans tetikcisinin itirafları’ adlı kitapta saklıdır.

 

 

Beni gözaltına alan savcılık, taş ocağına karşı yazdığım iki satır sosyal medya mesajını gerekçe gösterdi. Oysa ben oradaki kalabalığın arasında olmasaydım, yazılanlar kimsenin umurunda olmayacaktı, öyle düşünüyorum.

 

 

Kimseye hakaret etmedim, sövmedim, kafasına taş atmadım, suça teşvik etmedim, kafamdan ve yüreğimden geçenleri tesbih ettim. Etmeyebilirdim, düşünmeyebilirdim, düşünsem de ifade etmeyebilirdim ama ifade edilmeyen bir düşünce ölüdür, düşünülmese de olur. Oysa biz insanız!

 

 

Yaşam alanımıza sahip çıktık, yasal olmayan bir yola sapmış sayıldık… Ama meşruiyet denilen bir şey var, unutulmasın!”

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


          MİMARLIKTA DAYANIŞMACI TABAN HAREKETİ  hem kamuoyu ile hem de İstanbul metropolündeki her düzlemdeki mimarlar ile görüşlerini paylaşmaya devam ediyor. İlkeler ve spotlar halinde, Dayanışmacı Mimarlar grubu olarak sosyal medyada görüşlerini yayınlıyor. Paylaşıma ve katkıya açık olan bu platformdan öne çıkan başlıkları sizler için yan yana getirmeye çalıştık. Çeşitli etkinlikler ve [...]
ARŞİV
Subscribe