Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Açık Sınırlardan Sınırların Ötesine…
Share 13 July 2017

MAD mimarlarının milan tasarım haftasında görünmez sınır kurulumları alan algısını değiştiriyor.

 

 

 

 

INTERNI’nin ‘açık sınırlar’ sergisi disiplin sınırlarının ötesine geçmenin yollarını araştıran bir dizi etkileşimli enstelasyon, makro nesne ve mikro yapılar toplar: konu, yeni sinerjilere, farklı alan araştırmalarıyla kontaminasyonlara bir tasarım vizyonu genişletilmesi olarak ele alınır Sanat, sinema ve fotoğrafçılık gibi; Ve teknoloji ve sürdürülebilirlik gibi gelişmekte olan sektörlere mimari ve tasarım uygulaması olarak bu etkileşim düşünülmüştür.

 

 

 

 

 

 

 

 

                       MAD mimarının “görünmez sınır” in kurulum görünümü, kortejanın logosundan askıya alındı

 

 

MAD mimarları, l’università degli studi di milano’daki cortile d’nin doğu tarafının üstünden inen bir perde yaratarak bu yılki temaya reaksiyon verdi. ‘Görünmez sınır’ olarak adlandırılan kurulum, P.A.T.I tarafından üretilen, alan algısını değiştiren, yarı saydam yüzey ile cephe arasındaki mesafeyi değiştiren hareket halindeki bir oyun oynamayı içeren sayısız yarı saydam polimer şeritten oluşmaktadır. Akıcı yapı, işlevsel bir mantık veya form izlemediği gibi sanatsal ve mimari bir jesti temsil eder, ancak rüzgarın kuvveti hali veya su akışı gibi doğal unsurlar tarafından şekillendirilmiş gibi görünür.

 

 

 

 

 

                       Kurulumun profili ve alan boyunca uyumlu bir dalgalanma yaratması üzerine bir görüş

 
‘Görünmez sınır’, gün boyunca gökyüzünün tonlarını yansıtır; açıklıkların arasında sütunların yanından.  Akşamları avluyu yeni renklerle canlandıran parlak bir yüzey haline gelir. Her bir parça rüzgarın yönü ile hareket ederek üniversitenin avlusu boyunca uyumlu bir dalgalanma yaratır. Pastel tonlar zeminin yüzeyinde yansır ve aşağıda oturanlar için sıcak bir ortam yaratır.

 

 

 

 

                       Kurulum, P.A.T.I tarafından üretilen ETFE polimer şeritlerden yapılmaktadır.

 

 

Tasarım geçmişin bir yorumundan cümlesini, günümüzün bir kristalleşmesi olarak tepki vermek üzere alır. Kurulum, cortile d’orore’un mükemmel dengesini kırmak isteyen heykeltraş jesti sunarken aynı zamanda binanın tarihsel formlarını yeniden yorumlayabileceği bir filtre görevi görür. Cephe, gün boyunca gökyüzünün tonlarını yansıtıyor, sütunların ve logyallerin bakış açılarını bırakıyor.

 

 

 

 

                      Pastel tonlar zemin yüzeyinde yansır

 

 

 

Mimarlar genellikle boşlukları tanımlayarak sınırlar yaratıyor – içeride ve dışarıda, doğa ve yapay nedir – ama bugünün topluluğu zaten çok fazla görünmez sınırlara sahiptir, “diyor MAD mimarlarının kurucusu ve başkanı olan ma yansong. ‘Mimarlar olarak bunun yerine bu sınırları nasıl bulanıklaştırabiliriz ve onlarla etkileşimi teşvik etmeye odaklanmalıyız. Sınırlar genellikle kapatılan ve erişilemeyen bir şey olarak görülüyor ancak bence sınırları cazip, dinamik ve çekici hale getirmek ilginç.

 

 

Dolayısıyla, tarihi logialar ile bahçe arasındaki sınır ile oynamaya ve aralarında bir geçiş tasarlamaya karar verdik. Kurulumumuz geleneksel ile çağdaş arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Her iki uçtaki farkı görüyorsunuz, ancak geçiş çok organik. Sanki geçmiş ile günümüz arasında bir konuşma yapmışızdır. ‘

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.designboom.com
Çeviri:Mimdap

 

1 Yorum
  1. muhteşem bir düşünce ve çok başarılı bir sunum.

    Ersin Yüce | 13 July 2017


Yorum yazmak için


Shenandoah Evi Batı Virginia’nın Mavi Sırt Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Hem bir ikamet yeri hem de yazarın, hem manzara içinde samimi cep bahçeleri yaratacak hem de dağların muhteşem manzaraları için avantaj sağlayacak şekilde tasarlanmış bir çekilme olduğu düşünülüyor.                       Yer: Lexington, Virjinya Proje durumu Kurullarda [...]
ARŞİV
Subscribe