Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
SİLO
Share 11 July 2017

Tasarım: COBE

 

 

 

 

 

 

 

 

 Silo, Kopenhag’daki Nordhavn’ın (Kuzey Limanı) dönüşümünün bir parçası – şu anda yeni bir şehir bölgesine dönüşen geniş bir endüstri sonrası gelişme. Danimarkalı mimar COBE tarafından müşterileri ile tasarlanan Klaus Kastbjerg ve NRE Danimarka, 17 katlı eski tahıl silosu ve bölgedeki en büyük sanayi binası, konut amaçlı daireler ve halka açık alanlar barındıran “Silo” ya dönüşmüştür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İçten dışa dönüşüm

 
Silo’nun endüstriyel beton cephelerini güncel standartlara getirmek için, mevcut silo dış kısmı yenilenmiş, iç kısım ise mümkün olduğunca aynı ve dokunulmamış olarak korunmuştur. Bir iklim muhafazası olarak hizmet etmek için açılı dış cephe galvanizli çelikten yapılmıştır. Bu, binanın karakteristik ince uzun boy şeklinin korunmasına izin vermiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COBE’nin Kurucusu ve Yaratıcı Direktörü Dan Stubbergaard, “Silo’nun ruhunu mümkün olduğunca tutmak istedik – hem monolitik dış ve hem de görkemli beton iç kısımları için, sadece yeni bir palto ile örterek bu maksadımızı gerçekleştirdik. Amaç, yeni sakinleri ve çevredeki kentsel yaşamın, yapının kimliğini ve mirasını vurgulayacakları şekilde içeriden dışarıya aktarmaktı. Dolayısıyla, cephe için galvanizli çelik kullanılması, ham bir şekilde patinaj yaparak orijinal liman karakterini ve malzeme hissini muhafaza ederek sanayi geçmişinde olduğu gibi bölgeye pürüz ve güzel güzellik katıyor “dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

38 eşsiz daire

 
Orijinal silo içindeki mekânsal çeşitlilik, tahılda depolama ve taşıma, 38 benzersiz daire için boşluk yaratma gibi çeşitli işlevlerden dolayı çok büyük. Tek ve çok katlı daireler 106 m 2 ‘den 401 m 2 e kadar, zemin yükseklikleri 7 m’ye kadar değişir. Tüm daireler panoramik, tabandan tavana pencereler ve balkonlara sahiptir ve bazıları ham betondan korunmuştur. Pencere çerçeveleri mevcut beton duvarların dış tarafında gizlidir ve şehir siluetinin ve Oresund sahilinin geniş manzaralarını sunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Özel ve kamusal işlevlerin bir karışımı

 
Hem üst hem alt düzey kamu erişimine sahiptir. En üst katta, 360 derecelik bir şehir ve deniz manzarasına sahip, halka açık bir restoranın bulunduğu yansıtılmış bir cam kutudan oluşmaktadır. Cam cephe, çevredeki mekanı gündüz aynalar ve geceleri bir fener anımsatır. Zemin kat esnek bir etkinlik alanı olarak tasarlanmıştır.

 

 

Dan Stubbergaard: “Özel konutlar ve halka açık işler, binanın bütün gün aktif kalmasını sağlar. Üstteki ve alttaki halka açık işlevler, binanın çeşitli kullanıcıları için çok boyutlu bir deneyim sağlar. Üstten neredeyse tüm Kopenhag’ı bir panoramik görüntüde görebilirsiniz. Tamamen benzersizdir ve Kopenhag’lıların tümünün yaşayabileceği bir şey olacaktır. Silo’da yaşanacak ama aynı zamanda bir varış noktası olacak. Nordhavn’daki yeni gelişme için kentsel bir odak noktası. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

Dan Stubbergaard şöyle devam ediyor: “Endüstriyel mirasımızı yeniden canlandırarak, şehirlerimizde yeni potansiyel ve tarihi izler keşfediyoruz. Bunlar yerleşik bir kaynağı temsil eder. Onlar bizim tarihimizi temsil ediyorlar. Bunu yaparak bugün birçok insanın endüstriyel çöp olarak algıladıklarını hazine haline getirebiliriz. ”

 

 

Silo, ilk sakinleri içeri girince Mayıs 2017′de tamamlandı. Geri kalan sakinler önümüzdeki birkaç ay içinde hareket edecekler ve en üst kattaki restoranın bu yıl sonra açılması bekleniyor. CPH Şehir ve Liman Gelişimi şu anda binanın zemin katında, COBE tarafından oluşturulan Nordhavn için gelecekteki kalkınma planları üzerine bir sergi açıyor.

 

 

Yer:Kopenhang, Danimarka
Proje durumu:İnşa ediliyor
Tamamlama yılı:2017
Alan: 10.500 m2
İşveren: Klaus Kastbjerg and NRE Denmark
Danışmanlar:
• Landscape Architect: Cobe
• Engineers: Balslev and Wessberg
• General Contractor: NRE Denmark

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri:Mimdap

1 Yorum
  1. Güzel dönüşümler bunlar. Tebrikler.

    Cemalettin Kırmızı | 12 July 2017


Yorum yazmak için


Türk Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen Gönüllülük Esaslı “Orhan Dinç Mezarı Ulusal Fikir Yarışması”nda jüri değerlendirmesi sonucunda, değerlendirmeye katılan 21 adet projeden uygulama ödülü ve eşdeğer ödüller ile jüri özel ödülleri aşağıdaki şekilde belirlendi:           Uygulama Ödülü     20 sergileme numaralı 37045 rumuzlu Hakan Doğukanlı, Mimar Ebru Yetkin, Mimar Eşdeğer [...]
ARŞİV
Subscribe