Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
New York’da Tarihi Binaların Moderne Dönüşümü…
Share 10 July 2017

New York’un HWKN Deneyimi’nde New York’un Tarihi Binalarında Modern Bir Dövüş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hollwich Kushner (HWKN), tarihi New York binalarının mimari tarzını Gotik Revival ve Art Deco’dan çağdaş mimariye dönüştüren bir tasarım araştırma projesi başlattı. “Amacımız, süslemelerini koparmadan bu binaların kişiliklerini ve ömürlerini korumak oldu”  ve “Sıradışı mimari deney” New York’u tasarlayan mimarlar” tasarımda bir dönüm noktası olmak üzere, aynı tasarım anlayışına bağlı olarak uzun ömürlü yeni bir tasarım yapmak anlamına geliyor “diyor.

 

 

                       214 West 29th Street, öncesi ve sonrası. Hollwich Kuşner’in

 

 

HWKN New York’un 12 tarihi yerini seçti ve mevcut formları için 3D modeller hazırladı. Ardından, bu modellerden karmaşık ayrıntıları ve süslemeleri ortadan kaldırmaya başladılar, yalnızca şekil ve orantıları bıraktılar. Bu formların toplanması orijinal karakterlerini korurken onları çağdaşlaştıran bir şekilde modifiye edildi ve cepheler çağdaş yapım teknikleri göz önünde bulundurularak stilize edildi. Deney için seçilen binalar Empire State, One Wall Street, 214 West 29th Street ve Eldorado’yu içine almaktadır.

 

 

 

                      Önce ve sonra bir Wall Street. Görüntüler: sol, Vikipedi’de public domain; Sağ Hollwich Kushner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HWKN, “Bu tasarım araştırması, bir mekanın tarihini geleceğe taşınmasında yeni inşaatı bilgilendirmek için nasıl kullanacağımızın bir örneğini sergileyen ilk adımdır” diyor. “Farklı şehirlerden ve farklı çağlardan alabileceğimiz sonsuz bir ilham kaynağı var ve mimariyi seviyoruz” diye de sözlerine devam ediyor.

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com
Çeviri: Mimdap

 

1 Yorum
  1. çaba güzel de yapılan ürünler eski binalar kadar iyi değil.

    ayşegül şengören | 12 July 2017


Yorum yazmak için


          MİMARLIKTA DAYANIŞMACI TABAN HAREKETİ  hem kamuoyu ile hem de İstanbul metropolündeki her düzlemdeki mimarlar ile görüşlerini paylaşmaya devam ediyor. İlkeler ve spotlar halinde, Dayanışmacı Mimarlar grubu olarak sosyal medyada görüşlerini yayınlıyor. Paylaşıma ve katkıya açık olan bu platformdan öne çıkan başlıkları sizler için yan yana getirmeye çalıştık. Çeşitli etkinlikler ve [...]
ARŞİV
Subscribe