Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Antalya EXPO 2016
Share 21 June 2017

Tasarım: NITA Mimarlık

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Antalya EXPO 2016; Antalya Aksu, Aksu ve Tehnelli arasındaki alanda. Sergi alanı, Antalya – Alanya karayoluna 22 km, Antalya havaalanına 8 km uzaklıktadır. ANTALYA, tarihi mirası ve doğal güzelliği ile Akdeniz’in en önemli turizm merkezlerinden biridir. Yaz aylarında ortalama 35 ° sıcaklık ve yılın 300 günü güneş ışınları vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yüzden; EXPO 2016 ANTALYA “Botanical EXPO” Antalya’da “Çiçek ve Çocuk” temasıyla “Gelecek Nesil İçin Yeşil Bir Dünya” sloganıyla düzenlendi. Bu tema ve sloganla 1.100.000 m² arazi üzerine bir masterplan hazırlanmış ve masterplan yönünde hazırlanan tema ve alana uygun kule tasarımı ulusal mimari proje yarışması tarafından elde edilmiştir. Antalya Expo Kulesi, 1.100.000 m2′lik fuar alanının ana girişine göre konumlandırılmış ve ziyaretçiler Expo Kulesi ile tanışıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konsept:

 
Kule tasarımında “Çiçekler ve Çocuklar” üzerine kurulu olan EXPO 2016 Antalya ile uyum içinde Antalya kentini temsil edecek olan, aynı anda evrensel olan, çok yerel bir sembolik yapı oluşturulması hedefleniyor. İzleme terasları tasarlandı Izin verilen en yüksek rakımlarda, belirtilen hava sınırı dikkate alındığında. Dairesel plan, Expo Alanı ve Antalya’yı 360 derecelik bir görüntüleme imkanı sağlamak üzere tasarlandı. Dairesel form 3 bölüme ayrılmıştır, 3 parça Antalya’nın tarihi Üç Kapıları ile ilişkilidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antalya gezisi, tarihi Üç Başkent’ten başlar. Expo alanı expo kulesinden başlamaktadır.

 

 

Kullanım Senaryosu:

 
İnceleme teraslarının kullanımı, mevsimsel ayarlarla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Yapının dışbükey biçimi kapalı yolun gölgede kalmasını ve güneşin dik ve sert olduğu zamanlarda serin olmasını sağlar. Tavan ışığı, katlar arasındaki görsel zenginliği arttırır ve aynı zamanda derin görüntüleme katına doğal ışık girişi sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kule, kapalı ve yarı açık alanlar olarak 1. ve 2. katlardan 1500 m2 toplam alana ve açık alan olarak ziyaret edilebilecek çatı terasına sahiptir.

 

 

En düşük kapalı zeminin (+90.40) hemen altında profesyonel bir mutfak ve mekanik kat oluşturuldu. Post expo döneminde aktif olarak kullanılmaya devam edebilmek için, kitchennette +95.90 seviyesinde inşa edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taşıyıcı sistemi:

 
Kule yapısı, çekirdeği oluşturan betonarme perdeden ve cephe ve gezinme katlarını taşıyan çelik yapıdan oluşmaktadır. Betonarme temel ana taşıyıcıdır. Betonarme temelde iki yangın kaçışı, mekanik alanlar, yedek alanlar ve miller bulunur. İnceleyen teras katlarında çekirdeğin ayrılmış alanları, +101,40 ve +106,90 ve wc’deki + 95,90 ziyaretçi asansör salonları olarak kullanılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ön:

 
Yapının kabuğu; Dairesel göbeğin etrafında birbirinden 120 ° ayrı duran üç asansörün etrafını sararlar ve üst seviyelere doğru hareket ettikçe görüntüleme teraslarını genişletirler.

 

 

0 derecede tamamen solid olan kabuk, zemin katlarına doğru şeffaf olmaya başlar. Seyir tabanlarında optimum navigasyon olanakları sağlayan bir seviyeye ulaşır. Aynı zamanda, tamamen işlevden oluşan form, ikonik bir duruş sergiler. Alüminyum paneller ile kabuk teşkil edilir.

 

 

 

 

 

 

 

Dolaşım:

 
İnşaat sirkülasyonu +07.90′dan +105.90′a kesintisiz erişim sağlayan asansörler tarafından sağlanmaktadır. 16 kişilik üç asansör, bina zarfının şeffaflığı ile panoramik görselleştirme imkanı sunar. Asansörler, kullanıcıyı en üst katta (+ 105,90 derece) indirir. Kullanıcılar, seyir hattı dolaştıktan sonra seyir katları arasında dolaşım için tasarlanmış merdivenlerle alt kat aşağı inmeye devam ediyor. Kullanıcının son durağı +95.90′dır ve bu asansörle iner ve binayı terk eder.

 

 

 

 

 

 

Kanat yüksekliği 100.70 metredir.

 

 

Mimari: NITA Architects
Takım:
• Serdar Kızıltaş
• Zeynep Melike Atay Kızıltaş
Danışmanlar:
• GFC Facade Consultant
• Metal Yapı

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap

 

1 Yorum
  1. Bu tarz simgesel kuleler fuar organizasyonları gibi şeyeler için geçici olmak kaydıyla iyi sayılabilir. Bir sürü etkiyle tasarımcı aslında bir siparişi yerine getiriyor. Kentsel ortamda bu kule o kadar yaratıcı değil ve göze hoş görünmüyor.

    nedret özakın | 2 July 2017


Yorum yazmak için


Türkiye çapında yüz bine yakın teknik elemanın katılımıyla gerçekleşen bu eylem, TMMOB’nin yasalarla çizilmek istenen meslek örgütü sınırlarını aşarak, ülkemizdeki emek mücadelesinin ayrılmaz parçası ve toplumsal muhalefetin temel dinamiklerinden birisi olduğunu apaçık ortaya sermiştir.           EMİN KORAMAZ – TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı     Ülkemizin toplumsal mücadeleler tarihinde yer edinmiş hareketler, [...]
ARŞİV
Subscribe