Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Kara Taj Mahal Yarışması
Share 9 June 2017

Taj Mahal dünyanın yedi harikasından biri, Yamuna Nehri kıyısında Agra’da bulunan bir anıt binadır. Dünyadaki en güzel türbe olarak kabul edilen Tac Mahal, Boğa İmparatorluğu şanının canlı bir örneğidir ve Şah Cahan ve Mumtac Mahal’ın sevgi öyküsünü anlatır. Ancak, bu hikayenin arkasında bir efsane vardır.

 

 

 

 

1665 yılında Agra’yı ziyaret eden Jean Baptiste Tavernier adına bir Avrupalı ​​gezgin ilk önce The Black Taj’ın yazılarındaki fikrinden bahsetti. Tavernier, Şah Cahan’ın kendi mezarını nehrin diğer tarafında inşa etmeye başladığını, ancak oğlu Aurangzeb tarafından terk edildiği için onu tamamlayamayacağını belirtti.
Tac Mahal binası, kültür ve coğrafyayı aşan bir hayranlığın kaynağı olmuştur ve bu nedenle kişisel ve duygusal tepkiler anıtın skolastik değerlendirmelerini sürekli olarak gölgede bırakmıştır.

 

 

Kara Taç Mahal (İran / Urduca: “Kara Taj”, ayrıca “2. Tac”), Yamuna Nehri’nin tam karşısında Tac Mahal’in karşısında inşa edilmesi planlanan efsanevi bir siyah mermer türbedir. Babür imparatoru Şah Cahan’ın eşi Mumtaz Mahal’in anısına yaptığı gibi kendisi için bir türbe arzuladığına inanılıyor. Arkeoloji ve tarihçi çevrelerde Kara Tac için planın orijinalliği konusunda her zaman bir tartışma yaşandığı bilinmektedir. 2009 yılında, Mehtab Bağh (nehrin karşısında Taj’ın kuzeyinde yer alan bir bahçe kompleksi) tarihi eserler için yeniden oluşturulduğunda, Kara Tay’ın açıkça yansımasını gösterdi. Bu, Shah Jahan’ın kendisini orijinal Taj’ı planlarken zaten yerinde tuttuğu anlamına mı geliyor? Konu başlıklarından biri budur.

 

 

Ejderler Taj’ın tamamlanmasının ardından, Mugal hazinesinin neredeyse iflas ettiğini söylüyor. Daha sonra taht için çetin bir savaştan sonra, Aurangzeb (Şah Cahan’ın üçüncü oğlu), Şah Cahan’ın kasıtlı seçimi olan en büyük oğlu Dara’dan, Mugal imparatorluğunun hükümdarlarını zorla ele geçirdi. Bu güzel Mughal mezarlar genellikle babalarının saygı göstergesi olarak Babür hükümdarlarının nesli tarafından inşa edilmiştir. Ancak ailedeki acı ilişkilerden ve neredeyse harcanan Mugal rezervlerinden dolayı, Şah Cahan’ın, Mumtaz’a bir köprü ile bağlanan nehrin karşı tarafında inşa edilmiş nihai dinlenme yerinin gün ışığı görmediği öngörülmüştü.

 

 

Günümüzü göz önünde bulundurarak alanı “TIME TWIST” temamızla hizalayarak alanın açık bir şekilde yorumlanması için bir fırsat oluşturuyoruz. Kısa, neyin olup olamayacağını, orada ne olması gerektiğini veya neyin geleceğini belirlemek için kurulmuştur.
Şehrin Tanımı
Bugün, şehir Şah Cahan’ın beyaz mermer yapımı Taj,  onun sevgili kraliçesi Mumtaz Mahal ile daha da ünlüdür. Ziyaret etmeye değer diğer yerler arasında bugünün görkemiyle ilgili konuşmalarda Itmad-ud-Daulah’ın mezarı Noor Jahan’ın ebeveynleri ve Moti Mescidi’ni anıyor. Ancak anıtları uzak tutarsak, şehir hepsini  süreç içinde kaybetti.

 

 

Bu kriterleri tek bir sonuçla tatmin eden radikal fikirler aranmaktadır. Cesur, ancak bilgilendirilmiş tasarım kararları beklenmektedir. Bütün küçük parçaları tarayan bir ip gibi,  “Alışılmadık, ama mantıklı”. Geleneksel sonuçlar kabul edilir ancak tasarımın Tac’ı ve Moğol tarihini gençleştirmesi ve gelecek yüzyıllar boyunca kolaylıkla taşıması beklenmektedir.

 

 

PROJE FORMATI
İki adet  A1 sunum panosunda dijital formatta sonuçlar bekleniyor. (Jpeg – PDF). Paralel projeksiyonların kullanılması Taj döneminde yapılan tablolar gibi çizimleri temaya getirmek önerilmaktedir. Soyutlamalar tasarıma katkıda bulunmanın bir parçası ise de, görsel veya sözlü ortam yardımıyla bu süreçte açıkça belirtilmesi beklenmektedir.

 

 

Tüm katılımcılardan anketi kurullarla birlikte sunmaları gerekmektedir. Anket formunun biçimi bozulmadan tutulmalıdır. Gerekirse, katılımcılar projelerini ayrıntılı olarak açıklamak için daha fazla sayfa ekleyebilir. Anketten başka hiçbir açıklama / konsept notuna izin verilmez.

 

 

Bireysel resimler ve grafikleri yayınlamak ve projelerini platformumuzda sergilemek amacıyla katılımcılar tarafından bir .zip klasörüne gönderilmelidir. Boyut olarak 1024 x 410 px veya 2.5: 1 en-boy oranındaki daha büyük bir kapak resmi klasöre eklenmelidir.

 

 

YARIŞMA ZAMAN ÇİZELGESİ
Yarışmanın başlangıcı: 20 Mayıs 2017
Erken Kayıt Ücreti 20 $: 30 Temmuz 2017′e kadar
Standart Kayıt Ücreti 30 ABD Doları: 15 Eylül 2017′e kadar
Geç Kayıt Ücreti 40 ABD Doları: 15 Ekim 2017′e kadar
Girişlerin Son Girişi Tarihi: 20 Ekim 2017 12:00 GMT GMT
Sonuç Bildirgesi: 31 Aralık 2017

 

 

JÜRİ

 

 

 

Sameep Padora, Kurucu

(SP + a), Mumbai Hindistan

 

 

 

 

Kamran Afshar Naderi, Kurucu Ortaklar
Memar, İran

 

 

 

 

Navin Piplani, Müdür
INTACH Miras Akademisi, Hindistan

 

 

 

 

Günay Erdem, Eş-Kurucu Ortak
Erdem Mimarlar, Türkiye

 

 

ÖDÜLLER

 

 

Birincilik Ödülü
UNFONFERAN 2018′de 2500 $ ödül, kupa + sertifikası ve UNFUSE CHAMPION’un övünme hakları.

 

 

3 Runner ups
3 Her  dereceye 1000 $ + 500 $ + 500 $ ödül, nakit ve madalya onur ve sertifika.
Mansiyonlar
Onurlandırılmış her ödül, bir madalya + sertifika ve yıllık UNFUSE
Birincil ödül sahibi UNCONFERENCE WORLD 2018 sponsorluğunda bir gezi düzenleniyor.

 

 

YAYIN
Tüm madalya sahipleri ve kazananlar, UNFUSE 2018 tasarım kitabında ve ortak web sitelerinde ayrıntılı bir bölüm yayınlayacak.
Web Sunumu
Kısa listede yer alan tüm kayıtlar web sitemizde yer alacak ve katılım sertifikası alacaktır.

 

 

PROJE KAYNAKLARININ YÜKLENMESİ

1 Yorum
  1. Jüri üyesi Günay Erdem dikkatlerden kaçmıyor. Başarılarını kutlarız.

    Deniz ARKAN | 9 June 2017


Yorum yazmak için


Principal Riverwalk Pompa İstasyonu Editör: Katie Gerfen                     Des Moines, Iowa’daki en eski mahallelerden biri, Court Avenue Historic District’tir. Geçtiğimiz yıllarda bölge, önemli bir dönüşüm geçirdi, restoranlar, gece hayatı ve loft tarzı yaşam için bir yeni bir merkez oldu. Şehir insanları, özellikle de gençleri, şehir merkezindeki [...]
ARŞİV
Subscribe