Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Haydarpaşa Garı’ndaki Ejderha Heykelleri / Arif Atılgan
Share 17 May 2017

Gar binasının iki kulesinin en üst pencerelerinin olduğu katta dörder adet ejderha heykeli bulunmaktaymış. Gül desenli taşların üzerinde duran ejderha heykelleri eski fotoğraflarda fark edilmektedir.

 

 

                       Eski Fotoğrafta Ejderha Heykelleri

 

 

1976 yılında binada genel bir restorasyon çalışması yapılmıştı. Bu çalışmada cephedeki tahrip olmuş taşlar çürütme tekniği ile yerlerinden çıkarılmışlar, atölyede yenileri yapılıp boş kalan yuvalarına monte edilmişlerdi.

 

 

Çürütme tekniğinde önce taşın kalıbı alınıyor. Sonra kenarlarından itibaren oyularak yerinden çıkarılıyor. Daha sonra atölyede aynısı yapılıp yerine monte ediliyor.

 

 

Ejderha heykellerinin kaideleri olan gül desenli taşlar da aynı teknikle çıkarılmışlardı. Gül desenli taşların bir tanesinin çürütülerek çıkarılıp yenisinin dışarıda bir usta tarafından yapılıp yerine monte edilmesinin 45 gün sürdüğünü öğrenmiştim.

 

 

Doğal olarak heykeller de yerlerinden sökülmüşler. Ancak ejderha heykelleri tekrar yerlerine konmamışlar. Günümüzdeki fotoğraflarda sadece kaidelerinin bulunduğu belli olmaktadır.

 

 

                        Yeni Fotoğrafta Ejderha Heykelleri Yok

 

 

2007 yılında Haydarpaşa kitabımı yazmak için Gar’da yaptığım araştırmalarda bazı yetkililerden bu bilgiyi öğrenmiştim.. Belki de sırrı..

 

 

Gül ve Ejderha.. Belli ki bir anlam ifade ettikleri için orada düşünülmüşlerdi.

 

 

Haydarpaşa Gar’ının kulelerinde artık ejderha heykelleri yok. Gariptir, bunu benden başka söyleyen de yok.

 

 

 

1 Yorum
  1. Arif bey, keskin dikkatle aradaki farkı bulmuşsunuz. Tebrikler. Ancak neden ejderha ve gül ne anlamdadır ve niye kaldırılmıştır. Özellikle mi bu heykelleri yok ediyorlar acaba?

    Nermin Altıntaş | 2 June 2017


Yorum yazmak için


Türk Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen Gönüllülük Esaslı “Orhan Dinç Mezarı Ulusal Fikir Yarışması”nda jüri değerlendirmesi sonucunda, değerlendirmeye katılan 21 adet projeden uygulama ödülü ve eşdeğer ödüller ile jüri özel ödülleri aşağıdaki şekilde belirlendi:           Uygulama Ödülü     20 sergileme numaralı 37045 rumuzlu Hakan Doğukanlı, Mimar Ebru Yetkin, Mimar Eşdeğer [...]
ARŞİV
Subscribe