Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Datum Evi
Share 17 May 2017

Tasarım: FIGR Mimarlık Stüdyosu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sokak yüksekliğinde düşünülen projede, Datum House çatı formunda ve malzeme referanslarında komşu mülklerdeki yapılardan ince ipuçları almaktadır. Proje çevresinden ve bağlamından ilham alıyor ve bulgularını, geleneksel bir Viktorya dönemi yükselişiyle çağdaş bir yaklaşımla yeniden yorumlayarak, düşünülmüş ve sokak entegrasyonuyla sonuçlandırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Müşterimizin, 5 yaşına kadar büyüyen bir aileye ev sahipliği yapmak zorunda kaldıkları bir ev için kapsamlı özetiyle başladık. Yurt içi konteynır zarfımız, Viktorya dönemi yazlık silüetinin basit bir ekstrüzyonundan türetilmiş ve tanımlanmış bir sıfır altlık oluşturmak için dar eğimli alana yerleştirilmiştir. Netice, zarfın çevresindeki bağlam, gerekli ön koşul ve mevcut site kısıtlamaları ile müzakeresi tarafından manipüle edilmesinin bir sonucudur.

 

 

 

 

 

 

 

 
Bölünmüş seviye düzenlemesi, eğimli mevkinin koşullarına ve komşu konutların alan kısıtlamalarına karşı cevaptır. Program dikkatle düzenlenmiş ve yan engeller için ikametgah şartnamesine cevap vermek ve ayrıca binayı bağlamına resmen entegre etmek için ekstrüzyonla işlenmiş zarf içerisinde yer almıştır. Nihai sonuç, o mekânların bağlamı ve çevresi ile bağlantılı olmasıyla ilgili olarak evdeki atmosfer ve boşluklarla ilgilidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın zarfından bir hacmi çıkararak merkezi bir avlu oluşturmak fikri, evin doğal ışığa erişmesini sağlamak ve odaları görsel rahatlıkla sunmak için bir strateji olarak gelişti. Siyah metal örtüler şeklinde zarf içine yerleştirilenler hem görsel hem de doğal ışık uyumu ile ilgili açıklıklar oluşturur. Bu anlar, bağlamın ötesinde unsurları ortaya çıkarmak için yerel konteynır zarfımızı açıyor. Büyük bir pivot penceresi, pencereyi oturma ve okuma platformuna dönüştürmek için arka bahçeye dayneti genişletir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Girişte merkezi bir avlu sunulmaktadır. Giriş alanına adım atarak, müşterilere sola dönme ve ana yaşam alanlarına girme, düz gitmek ve merkezi avluya girme veya yeşil halı kapanışına geri adım atmak için sağa dönme veya 14 basamak aşağıda sağa sola dönme seçeneği sunuluyor.

 

 

 

 

 

Alt zemin çocuklarının yatak odası. Datum evi, 3 kata bölünmüştür, zemin katta, açık planı barındıran doğrusal bir mutfak düzenlemesi, yemek yeme alanlarını ve yaşam alanlarını birbirine bağlayarak, güneydeki arka bahçenin ve kuzeydeki orta avlunun birleşimiyle yaşıyor. Seviye 1, geri çekilme / çalışma, ana yatak odası ve süit ve alt kat evleri içeren 3 çocuk yatak odası, banyo ve WC bulunur.

 

 

MİMAR: FIGR Mimarlık Stüdyosu

 
Danışmanlar:
• Grundella
• Meyer Danışmanlık Mühendisleri
• Michel Grup Bina Sörveyörleri
• Ruth Welsby

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Türk Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen Gönüllülük Esaslı “Orhan Dinç Mezarı Ulusal Fikir Yarışması”nda jüri değerlendirmesi sonucunda, değerlendirmeye katılan 21 adet projeden uygulama ödülü ve eşdeğer ödüller ile jüri özel ödülleri aşağıdaki şekilde belirlendi:           Uygulama Ödülü     20 sergileme numaralı 37045 rumuzlu Hakan Doğukanlı, Mimar Ebru Yetkin, Mimar Eşdeğer [...]
ARŞİV
Subscribe